Dziś dzień Bezpiecznego Komputera – zadbajmy o nasze dane

Opublikowano: 2021-10-12 08:52 Aleksandra Jakubowska 2 min. czytania

Dziś dzień Bezpiecznego Komputera – zadbajmy o nasze dane

Dziś dzień Bezpiecznego Komputera – zadbajmy o nasze dane

W dniu dzisiejszym tj. 12 października  obchodzimy Dzień Bezpiecznego Komputera, dlatego warto przytoczyć wyniki badań przeprowadzonych przez Quality Watch dla Biura Informacji Kredytowej. Dzisiaj życie bez dostępu do Internetu, sieci, komputerów byłoby znacznie utrudnione. Czas pandemii wymusił na nas konieczność pracy, nauki zdalnej, załatwianie spraw urzędowych przez telefon, Internet, kontakty międzyludzkie w mediach społecznościowych, rozmowy przez komunikatory. Wiele działań zdalnych to z jednej strony ułatwienie, ale z drugiej strony większa szansa dla cyberprzestępców na wyłudzenie wrażliwych danych osobowych, które mogą posłużyć do kradzieży środków z rachunków bankowych, zaciągnięcie kredytów na nasze dane. Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome zagrożenia – 57% badanych wskazało, że właśnie możliwość wyłudzenia kredytów, pożyczek oraz zawarcia innych umów abonamentowych stanowi efekt wycieku danych osobowych.

71% badanych osób coraz bardziej dostrzega, że zagrożenia cyberprzestępczości w czasie pandemii wzrosło. Powinniśmy dbać o bezpieczeństwo danych i rozważnie korzystać z zasad bezpieczeństwa. Chociaż świadomość jest duża, to jedynie co piąty Polak stara się chronić swoje dane. 26% badanych w ogóle nie przejmuje się tym tematem.

Jak zapobiec wycieku danych i ustrzec przed wyłudzeniem kredytowym na nasze dane? Najlepiej skupić się na zabiegach zapobiegawczych, z rozwagą przekazywać, wpisywać dane do sieci. Sprawdzić bezpieczeństwo i legalność stron internetowych, portali, z których korzystamy,. Upewniać się u źródła, czy dana strona jest oficjalna, autentyczna.

Kolejnym sposobem jest korzystanie z usługi Alertów BIK. Jest to ostrzeżenie, które dostajemy w momencie sprawdzenia historii kredytowej przez banki, instytucje pożyczkowe. Większość firm przed udzieleniem finansowania sprawdza wiarygodność właśnie w Biurze Informacji Kredytowej. Taka usługa stanowi zatem bardzo duży bufor bezpieczeństwa. Alerty BIK również informują o zdarzeniach w BIGu czyli danych z firm telekomunikacyjnych, energetycznych, leasingowych, zaległych opłatach za czynsz.

Zaktualizowano: 12.10.2021

Dodano: 12.10.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top