GUS ogłosił wstępne dane o PKB za II kwartał

Opublikowano: 2022-08-17 10:31 Dagmara Konik 3 min. czytania

GUS ogłosił wstępne dane o PKB za II kwartał

GUS ogłosił wstępne dane o PKB za II kwartał

Główny Urząd Statystyczny podał w dniu dzisiejszym wstępne dane o Produkcie Krajowym Brutto (PKB) za drugi kwartał bieżącego roku. GUS w tzw. "szybkim szacunku" poinformował, że PKB Polski wzrósł w drugim kwartale o 5,3 proc. rok do roku. To dużo mniej niż przewidywali ekonomiści ponieważ średnia ich oczekiwań wynosiła 6,3 procent.

Kwartał do kwartału, czyli w porównaniu do stanu z pierwszych trzech miesięcy 2022 roku, PKB Polski spadł aż o 2,3 procent. Jego wzrost jest więc aż o 1 pkt. proc. niższy niż prognozowali ekonomiści. Ogromny wpływ na wysokość polskiego PKB ma to, co dzieje się obecnie na świecie.

Według prognoz ekonomistów w porównaniu do ubiegłego roku PKB w II kwartale miało osiągnąć od 5,2 do 7,4 procent spodziewanego wzrostu. Szacowali oni, że najnowsze dane o PKB nie będą lepsze niż te z ubiegłego kwartału, gdy wzrost sięgnął 8,5 procent.

Ekonomiści zgodnie podkreślają, że gospodarka zaczyna hamować. Z miesiąca na miesiąc pogarszają się wszystkie kolejne dane. Najgorszy był czerwiec, kiedy nastąpił trzeci z rzędy spadek produkcji przemysłowej w porównaniu z poprzednim miesiącem. Wstępne wyliczenia analityków pokazują, że w II kwartale 2022 roku produkcja była o 1,7 procent niższa niż w kwartale poprzednim.

Opublikowane w poniedziałek dane Narodowego Banku Polskiego o inflacji bazowej za lipiec 2022 r. również nie napawają optymizmem. W relacji rok do roku jej wysokość czyli wskaźnik cen bez uwzględnienia żywności, paliw i energii wyniosła 9,3 procent wobec 9,1 procent odnotowanych w czerwcu.

Pogorszył się również indeks PMI dla polskiego przemysłu. Jego wartość w porównaniu z 44,4 pkt. przed miesiącem i 57,6 pkt. przed rokiem wyniosła w lipcu zaledwie 42,1 pkt. Koniunktura w przemyśle w miesiącu lipcu była najgorsza od maja 2020 r.

Ogłoszony w dniu dzisiejszym przez GUS wynik gorszy od poprzedniego kwartału oznacza, że jesteśmy o krok od technicznej recesji. Szybki szacunek GUS będzie później weryfikowany a regularny szacunek ukaże się 31 sierpnia.

Źródło: GUS 

 

Zaktualizowano: 17.08.2022

Dodano: 17.08.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top