Galopująca inflacja nie pomaga Polakom w oszczędzaniu pieniędzy. Według badania Quality Watch „Stosunek Polaków do oszczędzania w czasach drożyzny” przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że coraz więcej Polaków sięga po oszczędności, aby zapłacić bieżące wydatki. Najczęściej, bo aż 15% ankietowanych dokłada do paliwa, na drugim miejscu są opłaty stałe takie jak prąd, woda, gaz, czynsz itp. Oraz zakupy spożywcze – 14%. Na ostatnim miejscu Polacy z oszczędności pokrywali opłaty za szkołę, przedszkola itp.
Przypominamy, że we wrześniu inflacja wzrosła do 17,2%. Najwięcej pieniędzy w sierpniu bieżącego roku przeznaczaliśmy na opłaty za energię oraz żywność. Ceny za energie w porównaniu do sierpnia 2021 roku wzrosła o ponad 40%, natomiast żywność 17,5%.
Ile oszczędności posiadają Polacy ?
Co ciekawe 49% Polaków nie posiada oszczędności, co oznacza, że 51% je posiada, nie mniej niż wynagrodzenie z trzech ostatnich miesięcy. Polacy zapytani o ich główny cel oszczędzania pieniędzy najczęściej wskazywali potrzebę zabezpieczenia się w razie niespodziewanych wydatków – 47% respondentów, na drugim miejscu utrzymuje się zabezpieczenie w razie utraty pracy – 31%. Na ostatnim miejscu jak w przypadku sięgania przez Polaków do oszczędności znalazła się edukacja dzieci – 7%.
Oszczędności, a zobowiązania Polaków
Polacy nie płacą swoich bieżących zobowiązań mimo posiadanych oszczędności. Według ankietowanych robi tak co 6 osoba. Najczęściej z opłatami zalegają za media (prąd, woda gaz) - 6%, na drugim za czynsz i abonament – 5%, i na trzecim kredyty oraz pożyczki – 4%.
Może jest to sposobem na zabezpieczenie się na wypadek utraty pracy i przeznaczenie tych pieniędzy na podstawowe potrzeby takie jak jedzenie. Warto pamiętać, że niezapłacone zobowiązania rosną o odsetki i mogą prowadzić do pojawienia się komornika i wpisania do rejestru przez wierzyciela.
Źródło. BIG InfoMonitor
Zaktualizowano:
Dodano: