Jak pokazują dane raportu opublikowanego na stronach Biura Informacji Gospodarczej przybyło firm, które notują niższe obroty. Problem ten dotyczy obecnie 50% ankietowanych firm. W trakcie poprzedniego badania analizującego nastroje w czwartym kwartale 2020 roku odsetek ten wynosił 43%. Najgorsza sytuacja dotyczy sektora usługowego oraz handlowego. Pozytywne nastroje panują w branży budowlanej, gdzie spadek obrotów dotyczy 33% firm. Warto zauważyć, że 40% ankietowanych firm budowlanych uznaje, że wirus nic nie zmienił w ich branży.
Ponadto ponad 40% firm w trakcie ostatniego pół roku miało problemy z fakturami z okresem płatności dłuższym niż 60 dni. W ocenie BIG ta statystyka może być wspierana przez coraz częstsze podejmowanie przez przedsiębiorców działań w zakresie rozszerzenia windykacji należności. Korzystanie z usługi firm windykacyjnych, dokładne sprawdzanie kontrahentów to coraz częściej codzienność wielu firm.
W podsumowaniu całego badania czytamy, że 40% firm uznaje jednak, że mimo panujących restrykcji i kolejnych obostrzeń do końca roku powrócą do wcześniejszych wolumenów sprzedaży.
Choć dzień konsumenta to tylko jeden dzień w roku w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) będzie trwał cały rok! Tegoroczna edycja będzie odbywać się pod hasłem: „Surfuję, sprawdzam, kupuję. Bezpieczny konsument w sieci”. Dla konsumentów został przygotowany specjalny portal: konsument.edu.pl, gdzie konsumenci będą mogli się sprawdzić, jak uniknąć pułapek. Ponadto codziennie od 15 do 19 marca będą odbywać się specjalne spotkania edukacyjne na Facebooku. Prowadzona będzie również kampania informacyjna na Twitterze.
Przypomnijmy, że Światowy dzień Konsumenta został ogłoszony po wystąpieniu prezydenta USA Johna F. Kennedyego z dnia 15.03.1962, kiedy to zostały ogłoszone cztery podstawowe prawa konsumenckie. Do tych praw należą: prawo do informacji, prawo do wyboru, prawo do bezpieczeństwa i prawo do reprezentacji.
Na stronach Polskiej Agencji Prasowej (PAP) został opublikowany raport Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń. Z danych raportu wynika, że pandemia konronawirusa bardzo mocno dotknęła tą branżę. Prawie 40% firm z branży zastanawia się nad zawieszeniem lub zamknięciem działalności.
Branża ta generująca 15% PKB i zatrudniająca ponad 1 mln osób (dane GUS) spotkała się w okresie od marca 2020 do lutego 2021 ze spadkiem przychodów o 73%. Liczba realizowanych eventów spadła o 82% rok do roku, 2020 do 2019. Ponad 60% firm w badanym okresie miało problem z płynnością finansową, a wsparcie państwa w tym czasie dla branży wystarczyło na pokrycie niecałych 30% strat branży.
Zaktualizowano:
Dodano: