Jak wynika z najnowszego raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, w ramach którego firmy przedstawiają swoje plany zatrudnienia, w pierwszym kwartale 2024 roku 33 procent polskich organizacji deklaruje chęć wzmacniania kadr, 16 procent z nich liczy się z koniecznością redukcji stanowisk, a 49 procent firm nie chce niczego zmieniać w swoich strukturach. Jedynie 2 procent firm deklaruje, że nie zna jeszcze planów dotyczących zatrudniania.
Jest to już drugi kwartał z rzędu z dwucyfrową prognozą rekrutacyjną. Wzrost deklaracji pracodawców o 18 punktów procentowych w ujęciu rocznym jest sygnałem mówiącym o pozytywnych trendach na rynku pracy.
Z raportu ManpowerGroup dla regionów Polski wynika, że najwięcej nowych pracowników chcą pozyskiwać firmy zlokalizowane w południowym (+23 procent), centralnym (+21 procent) oraz południowo-zachodnim (+19 procent) regionie Polski. Nieco mniej ofert mogą spodziewać się kandydaci poszukujący zatrudnienia w północnym-zachodzie (+15 procent) oraz północy (+14 procent) naszego kraju. O najmniejszych, choć wciąż dodatnich prognozach zatrudnienia mówią pracodawcy ze wschodu (+12 procent).
Jak pokazuje raport, w pierwszym kwartale nadchodzącego roku największe zapotrzebowanie na pracowników zgłaszają pracodawcy z branży energetyki i usług komunalnych (+30 procent), dóbr i usług konsumpcyjnych (+21 procent) oraz sektora transportu, logistyki i motoryzacji (+21 procent.). Nieco niższe, choć wciąż optymistyczne, prognozy zatrudnienia deklarują pracodawcy sektora przemysłu i surowców (+19 procent), usług komunikacyjnych (+19 procent), a także IT (+18 procent). Branża nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej (+17 procent) oraz finansów i nieruchomości (+17 procent) wskazuje na najmniejsze zapotrzebowanie na nowych pracowników, choć kandydaci tych obszarów wciąż będę mogli spodziewać się wielu ofert pracy.
Dane wskazują, że w pierwszym kwartale 2024 roku najbardziej otwarte na powiększanie zespołów są firmy zatrudniające w swoich strukturach od 250 do 999 pracowników (+24 procent). Na optymizm rekrutacyjny na podobnym poziomie wskazują firmy zatrudniające od 50 do 259 (+21 procent), od 1000 do 4999 (+21 procent) a także te powyżej 5000 osób (+20 procent). Na nieco mniejsze zapotrzebowanie na nowych pracowników wskazują natomiast przedsiębiorstwa, których kadra mieści się w przedziale od 10 do 49 pracowników (+14 procent). Mikrofirmy (do 10 pracowników) mogą mówić o swego rodzaju stagnacji, bowiem ich prognoza rekrutacyjna to jedynie +3 procent.
Zaktualizowano:
Dodano: