Jak poinformował resort finansów w swoim komunikacie, Ministerstwo Finansów nie przedłuży obniżenia stawki VAT na żywność po 31 marca. Jako powód tej decyzji podano utrzymujący się trend spadkowy inflacji i spadek tempa wzrostu cen żywności.
Stawką 0 procent objęte są obecnie towary które przed 1 lutego 2022 roku objęte były stawką w wysokości 5 procent, a następnie w ramach tarczy antyinflacyjnej stawką 0 procent. Są to towary spożywcze wymienione w pozycjach od 1 do 18 załącznika numer 10 do ustawy o VAT. Zerowa stawka VAT obejmuje zatem podstawowe produkty spożywcze takie jak: nabiał, produkty ze zbóż, mięso, owoce i warzywa.
Obniżona stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze została wprowadzona przy odczycie inflacji na poziomie 9,2 procent i obowiązuje od 1 lutego 2022 roku.
Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w styczniu bieżącego roku obniżyła się do 3,9 procent, i jest to najniższe tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w ujęciu rocznym od marca roku 2021. Dodatkowo tempo wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych w ujęciu rocznym spadło do 4,9 procent i jest to poziom wzrostu najmniejszy od września 2021 roku. Szacunki ministerstwa, z których wynika, że w lutym i marcu zarówno inflacja w ujęciu rocznym, jak i roczne tempo wzrostu cen żywności utrzymają się w tendencji spadkowej są kolejnym argumentem Ministerstwa Finansów za nieprzedłużaniem zerowego VAT na niektóre produkty spożywcze.
Zaktualizowano:
Dodano: