Obroty firm faktoringowych w 2023 roku

Opublikowano: 2024-02-07 13:00 Dagmara Konik 2 min. czytania

Obroty firm faktoringowych w 2023 roku

Obroty firm faktoringowych w 2023 roku

Polski Związek Faktorów (PZF), który skupia przeważającą część podmiotów świadczących usługi faktoringowe poinformował, że firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów wykupiły w 2023 roku wierzytelności na łączną kwotę 450 mld zł. Rynek zanotował więc łagodny spadek o 2,3 procent.. Członkowie PZF obsłużyli w tym czasie 26,3 tys. firm (o 6 procent więcej niż rok temu), które przedstawiły do wykupu 26,8 mln faktur (czyli o 12 procent więcej niż przed rokiem).

Dane wskazują, że zarówno liczba klientów korzystających z faktoringu, jak i liczba faktur, jakie przedstawiają do finansowania, rośnie systematycznie. Spada natomiast ich wartość.

Najczęściej z usług polskich firm faktoringowych zrzeszonych w PZF korzystają przedsiębiorcy, którzy wystawiają faktury na wysokie kwoty i z długimi terminami płatności. Są to na ogół producenci i dystrybutorzy. W przypadku takich firm utrzymanie płynności decyduje o ich przetrwaniu lub rozwoju. Faktoring pozwala im na regulowanie bieżących zobowiązań i szybki dostęp do gotówki. Mogą dzięki niemu bez zakłóceń rozwijać swoją działalność i oferować kontrahentom atrakcyjne warunki zakupu towarów. Usługa faktoringu zapewnia im zachowanie przewagi konkurencyjnej, dobrej kondycji finansowej i stabilnej pozycji.

Do Polskegoi Związku Faktorów (PZF) należy przeważającą część podmiotów świadczących usługi faktoringowe. Obecnie zrzesza on 24 członków w tym 5 banków komercyjnych i 19 wyspecjalizowanych firm udzielających finansowania w ramach umów faktoringu.

 

Źródło: https://faktoring.pl/

Zaktualizowano: 07.02.2024

Dodano: 07.02.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top