Padł rekord w zaległościach Polaków

Opublikowano: 2023-11-20 11:45 Dagmara Konik 3 min. czytania

Padł rekord w zaległościach Polaków

Padł rekord w zaległościach Polaków

Najnowsze dane przedstawione przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy informacji kredytowych BIK potwierdzają pogorszenie się kondycji płatniczej polskiego społeczeństwa. Przez ostatnie 12 miesięcy suma nieopłaconych na czas zobowiązań, bieżących rachunków, kar za jazdę bez biletu, alimentów czy rat kredytów i pożyczek wzrosła o 6,5 mld zł i wynosi obecnie ponad 83,6 mld zł. Jest to jak dotąd to najwyższa kwota zaległości jaka została odnotowana w bazach Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor i Biurze Informacji Kredytowej. Choć nie na taką skalę jak zaległości wzrosła też liczba osób z problemami finansowymi. Wynosi ona obecnie 2,7 mln i jest o 20 tys. wyższa niż po trzech kwartałach 2022 roku.

Jak wynika z kolejnej edycji badania „Oszczędności, kłopoty finansowe i długi Polaków”, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor z okazji wypadającego 17 listopada Dnia bez Długów niemal 48 procent ankietowanych zadeklarowało w badaniu, że ma problemy finansowe.

Kłopoty z pieniędzmi dokuczające blisko połowie społeczeństwa wynikają przede wszystkim z inflacji (31 procent) i zbyt niskich zarobków (23 procent). To właśnie na te dwie przyczyny wskazał co drugi ankietowany. Na dalszych pozycjach listy powodów trudności finansowych znalazły się nieprzewidziane wydatki (10 procent), zdarzenia losowe (8 procent), generujące duże koszty problemy zdrowotne (7 procent) oraz rosnące raty kredytowe (6 procent).

Jak zadeklarowało 82 procent badanych kłopoty finansowe są życiowym problemem przede wszystkim dla osób które nie posiadają oszczędności. Jeśli weźmiemy się pod uwagę płeć, widać nieznaczną przewagę mężczyzn (49 procent) nad kobietami (48 procent). Większe różnice w ocenie sytuacji zauważalne są w zależności od wieku, najczęściej o kłopotach finansowych mówią dwa pokolenia 35-44 latkowie i 55-64-latkowie - 52 procent wskazań.

Dla sytuacji materialnej nie bez znaczenia pozostaje też miejsce zamieszkania. Aż 56 procent mieszkańców zamieszkujących miejscowości do 20 tys. skarży się na złą sytuację materialną. W ujęciu geograficznym finanse stanowią zdecydowanie większe wyzwanie w woj. lubuskim, zachodniopomorskim i świętokrzyskim niż np. w podlaskim, podkarpackim i pomorskim. Poza tym z przeprowadzonego badania wynika również, że odczuwanie problemów finansowych rośnie wraz ze spadkiem poziomu wykształcenia.

W porównaniu do 2022 roku znacząco spadła też skala oszczędzania na wypoczynek, spełnianie marzeń i realizację pasji oraz zakup samochodu. Utrzymuje się natomiast wysokie znaczenie oszczędzania na najbardziej stresogenne obszary życia, czyli na wypadek niespodziewanych wydatków (42 procent) lub utraty dochodu (29 procent), czy podratowanie zdrowia.

 

Źródło: https://www.big.pl/

Zaktualizowano: 20.11.2023

Dodano: 20.11.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top