Projekt pomocy dla kredytobiorców przyjęty przez rząd

Opublikowano: 2022-05-10 14:05 Dagmara Konik 3 min. czytania

Projekt pomocy dla kredytobiorców przyjęty przez rząd

Projekt pomocy dla kredytobiorców przyjęty przez rząd

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przyjęła projekt ustawy traktującej o pomocy dla kredytobiorców posiadających kredyty hipoteczne w złotówkach, a zmagających się z coraz wyższymi miesięcznymi ratami.

Istotnym elementem tego projektu są wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty raty 4 razy w 2022 roku oraz 4 razy w 2023 roku, bez odsetek.

Według szacunków rządu to blisko 20 tys. złotych mniejsze obciążenie dla klientów płacących ratę w wysokości 2400 zł. Na mocy zapisów nowej ustawy klienci będą mieli prawo do zawieszenia spłaty raty po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 roku oraz po 1 miesiącu w każdym z 4 kwartałów 2023 roku. W ramach wakacji kredytowych zostanie zawieszona płatność całej raty, zarówno kapitałowej, jak i odsetkowej. Do przesuniętych rat w ramach wakacji kredytowych nie będą doliczane żadne dodatkowe odsetki.

Również wnioskowanie o wakacje kredytowe ma być bardzo proste, za pośrednictwem wszystkich dostępnych kanałów komunikacji z bankiem. Wniosek będzie można złożyć tradycyjnie w placówce banku lub przez infolinię, a dla klientów posiadających bankowość elektroniczną również w tej formie. Bank ma 2 tygodnie na potwierdzenie przyjęcia wniosku. Wniosek nie będzie mógł być odrzucony, a kredytobiorca będzie zobowiązany jedynie do płatności składek ubezpieczeniowych.

Zgodnie z harmonogramem pracy przepisy mają wejść w życie od 1 lipca.

W ramach rządowego projektu pomocy kredytobiorcom przewidziane jest także zwiększenie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK) do kwoty 2 mld złotych. Obecnie o pomoc z FWK mogą starać się kredytobiorcy posiadający status osoby bezrobotnej lub w sytuacji, gdy miesięczna rata przekracza 50% dochodów gospodarstwa. Kolejnym elementem pomocy wsparcia dla kredytobiorców jest odejście od stawki WIBOR na rzecz stawki POLONIA, co ma się zadziać od stycznia 2023 roku.

Wartość referencyjna WIBOR będzie obniżona do wypracowanej nowej stawki. Jeżeli sektor bankowy tego nie zrobi, będzie to stawka overnight Polonia NBP, korzystniejsza dla kredytobiorców.

To jedno z rozwiązań, jakie zaproponował w tym zakresie premier Mateusz Morawiecki.

Tagi: rząd

Zaktualizowano: 10.05.2022

Dodano: 10.05.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top