Projekt ustawy kredyt 2 procent na pierwsze mieszkanie przekazany do konsultacji

Opublikowano: 2023-02-06 10:30 Dagmara Konik 4 min. czytania

Projekt ustawy kredyt 2 procent na pierwsze mieszkanie przekazany do konsultacji

Projekt ustawy kredyt 2 procent na pierwsze mieszkanie przekazany do konsultacji

„Pierwsze Mieszkanie” to nowy program mieszkaniowy, który ma ruszyć 1 lipca 2023.

M.in. to na dofinansowaniu kredytu hipotecznego ma polegać wsparcie w zakupie pierwszego własnego mieszkania. Bezpieczny kredyt 2 procent będzie opierać się również na gwarancji oprocentowania kredytu w wysokości 2 procent, pozostałą część do kredytu mieszkaniowego ma dopłacać państwo. Dopłaty do tego kredytu są przewidziane na 10 lat, ale stałe oprocentowanie będzie obowiązywało tylko przez 5 lat, a na kolejny okres może być inne. Jest też maksymalny limit dopłat na wypadek wzrostu stóp procentowych.

Program ten jest przewidziany wyłącznie dla osób kupujących mieszkanie (albo dom jednorodzinny) po raz pierwszy, więc osoba, która miała wcześniej prawo własności do mieszkania lub domu, nie będzie mogła skorzystać z programu. Ma być on. Przeznaczony tylko na zakup pierwszego mieszkania.

Kredyt ten będzie mogła uzyskać osoba do 45 roku życia, która:

  • nie ma i nie miała mieszkania lub domu jednorodzinnego,
  • nie ma i nie miała także spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

Jeśli powyższe warunki spełni jedno z małżonków, to kredyt będą mogli wziąć również małżonkowie lub rodzice co najmniej jednego wspólnego dziecka..

W programie nie obowiązuje limit cen za 1 m² mieszkania a kredyt można otrzymać na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Maksymalna kwota kredytu, który można uzyskać w programie, wynosi:

  • 500 tys. zł - dla osoby do 45 roku życia
  • 600 tys. zł - dla małżeństwa lub rodziców z dzieckiem

Głównym warunkiem udziału w programie będzie zakup mieszkania wyłącznie na użytek własny. Nie będzie można mieszkań odsprzedać, wynajmować ani nie będzie można kupować go też w żadnym innym celu komercyjnym. Nabywca nieruchomości przez 10 lat będzie musiał ją na stałe zamieszkiwać.

Docelowo po konsultacjach, które właśnie  ruszają, przepisy mają zawierać klauzule pozwalające bankom na sprawdzanie stanu faktycznego kredytobiorców.

Ze środków pochodzących z kredytu będzie można:

  • Nabyć prawo własności mieszkania lub domu na rynku pierwotnym lub wtórnym.
  • Pokryć wkład budowlany w spółdzielni mieszkaniowej.

Planujący budowę domu również można liczyć na dofinansowanie kredytu, pod warunkiem, że przeznaczy się go na nabycie nieruchomości gruntowej lub wydatki związane z budową. Jeśli staramy się o finansowanie wydatków związanych z budową, posiadana działka budowlana może być potraktowana jako wkład własny, nie może być ona jednak obciążona kredytem i to na niej musi zostać wzniesiona nieruchomość.

Dokument ma zostać rozpatrzony przez Radę Ministrów w lutym, a rozwiązania zaproponowane w projekcie nie są ostateczne. Rząd ma nadzieję, że w kwietniu ustawa ta zostanie uchwalona przez parlament i wtedy zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rozwiązania mogły by wejść w życie w połowie 2023 r.

Zaktualizowano: 06.02.2023

Dodano: 06.02.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top