Rośnie produkcja przemysłowa. Kolejne zalecenia KNF dla banków. Długi branży turystycznej w badaniu BIG. Aktualności 21.07.2021 r.

Opublikowano: 2021-07-21 08:02 Agnieszka Kłak 2 min. czytania

Rośnie produkcja przemysłowa. Kolejne zalecenia KNF dla banków. Długi branży turystycznej w badaniu BIG. Aktualności 21.07.2021 r.

Rośnie produkcja przemysłowa

GUS informuje o kolejnych wzrostach produkcji przemysłowej. W czerwcu wskaźnik produkcji przemysłowej, która została sprzedana wzrósł rok do roku 18,4% oraz o 4% w stosunku do maja tego roku. Po raz czwarty w tym roku jest to odczyt na poziomie dwucyfrowym. Rekord należał do kwietnia 2021, ale było to związane z niską bazą wskaźnika związaną z kwietniem 2020, kiedy to pandemia ograniczyła działalność biznesu. Wszystkie badane przez GUS grupy produkowanych dóbr zaliczyły wzrost. Największe dotyczą trwałych dóbr konsumpcyjnych oraz zaopatrzeniowych.

Kolejne zalecenia KNF dla banków

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) przekazała kolejne zalecenia dla banków w zakresie polityki zarządzania dywidendami. Tym razem PKO BP otrzymał zalecenie do co braku wypłacenia dywidend z zysku z lat ubiegłych, a tym samym zaniechania działań w zakresie zmniejszenia bazy kapitałowej.

Dla Santander Bank Polska KNF wystosowała zalecenie wypłaty dywidend za rok 2020 na poziomie 30% zysku. Wskaźnik ten został obliczony z uwzględnieniem czynników wynikających z posiadanego portfela kredytów walutowych.

Długi branży turystycznej w badaniu BIG

Blisko 950 firm związanych z branżą turystyczną figuruje w rejestrze BIG InfoMonitor i BIK jako firmy z długami. Pandemia przyczyniła się do wzrostu zadłużenia branży o prawie 30%, a jest to wynik dotyczący tylko ostatnich 14 miesięcy. Suma zaległości to, wg stanu na koniec maja, 106,5 mln złotych. Większość tej kwot stanowią przeterminowane faktury. BIG wskazuje także, że w ciągu całego pierwszego kwartału tego roku więcej firmy z branży turystycznej wyrejestrowało się z KRS niż zostało do niego wpisanych. W ciągu całego 2020 roku zamknęło się prawie 10  tys. obiektów noclegowych. Zawieszenie działalności dotyczy ponad 300 firm z branży. Największe problemy finansowe ma działalność organizatorów i pośredników turystyki.

Zaktualizowano: 21.07.2021

Dodano: 21.07.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top