Od 1 lipca czeka nas ogromna zmiana w zakresie kontroli naszych kont bankowych - fiskus będzie mógł prześwietlić konta i poznać kwoty i transakcje z kont wszystkich obywateli.
Do końca czerwca banki mają obowiązek udzielać wglądu w prywatne konta obywateli tylko w sytuacji, kiedy toczy się przeciwko nim postępowanie. Do tej pory jedynie w przypadku wszczęcia kontroli podatkowej lub w toku postępowania podatkowego skarbówka mogła zaglądać na konta osób, które miały status podejrzanego.
Zmiany wprowadzone w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej zakładają, że od 1 lipca banki będą zobligowane udzielić Urzędom Skarbowym informacji dotyczących liczby posiadanych przez nas kont, ich stanu oraz o zarejestrowanych na tych kontach obrotach. Żądanie ujawnienia danych o rachunku będzie dotyczyło nie tylko właściciela konta ale także jego pełnomocników.
Rozszerzony został również katalog podmiotów, które będą miały prawo do żądania ujawnienia takich informacji. Obecnie może wystąpić o to szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i naczelnik urzędu celno-skarbowego. Po wprowadzeniu zmian od 1 lipca 2022 r. o takie informacje będą mogli też wystąpić naczelnicy urzędów skarbowych, nie będą jednak mieli możliwości podzielenia się uzyskanymi w ten sposób informacjami z policją czy innymi służbami specjalnymi.
„Podatnicy nie muszą się obawiać o nadużywanie wprowadzonej zmiany, bowiem w okresie już obowiązujących regulacji nie stwierdzono ich nadużywania. Dane przekazywane przez banki chronione są tajemnicą skarbową, którą regulują szczegółowo przepisy ordynacji podatkowej.
Zadbamy o to, aby te przepisy nie były nadużywane. One mają nam pomóc w pracy, w wykrywaniu przestępców podatkowych i nie będą stosowane bez uzasadnionej przyczyny”
- tłumaczy szef KAS Bartosz Zbaraszczuk
Zaktualizowano:
Dodano: