Spadek liczby ofert pracy w grudniu był największy w całym roku 2023

Opublikowano: 2024-01-16 14:00 Dagmara Konik 5 min. czytania

Spadek liczby ofert pracy w grudniu był największy w całym roku 2023

Spadek liczby ofert pracy w grudniu był największy w całym roku 2023

Jak wynika z najnowszego Barometru Ofert Pracy przygotowanego przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w grudniu, po wyeliminowaniu efektów sezonowych, spadek liczby ofert pracy opublikowanych w Internecie był największy w całym 2023 roku. Był to już piąty miesiąc z rzędu, w którym wartość tego wskaźnika spadła a na skutek obecnego spadku, wartość wskaźnika zmalała do poziomu najniższego od prawie trzech lat.

Spadek liczby ogłoszonych ofert zatrudnienia, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, w samym grudniu zanotowano we wszystkich województwach. Liczba ogłoszeń o pracy w największym stopniu zmalała w woj. podlaskim, świętokrzyskim oraz śląskim. Najmniejsze spadki z kolei wystąpiły w woj. podkarpackim, pomorskim oraz małopolskim. Najbardziej systematyczne spadki na przestrzeni 2023 roku wystąpiły w woj. podlaskim, a także w województwach: małopolskim, łódzkim i warmińsko-mazurskim. To właśnie tan wakatów ubywało przez zdecydowaną większość roku.

Liczba ofert pracy ogłoszonych w ostatnim kwartale 2023 roku zmalała niemal we wszystkich kategoriach. Największe spadki zanotowano w przypadku zawodów wysokotechnologicznych.

Wakatów ubyło wszędzie. W stosunku do wartości notowanych przed miesiącem relatywnie największe spadki wystąpiły w zawodach wymagających wykształcenia w naukach społecznych i prawnych oraz w usługach, najmniejsze natomiast w zawodach związanych z pracą fizyczną. W całym 2023 roku jedynie dla pracowników wykonujących prace fizyczne niewymagające zaawansowanych kwalifikacji utrzymywała się stosunkowo dobra sytuacja.

W całym roku 2023 spadki były wyraźnie większe w pozostałych szerokich grupach wakatów, w tym przede wszystkim w zawodach wymagających wykształcenia w naukach ścisłych lub inżynieryjnych. W grudniu ogłoszeń o pracy ubyło w każdej kategorii w zawodach wymagających wykształcenia w naukach społecznych lub prawnych. W skali miesiąca największe spadki wystąpiły w zawodach związanych z pracą w działach zakupów oraz bankowości oraz z wsparciem telefonicznym (call center). Obecnie wyraźnie trudniej niż przed rokiem jest też o pracę jest dla grafików, specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi oraz w działach zakupów firmowych, finansistów i pracowników call center. Natomiast na rynku wolnych wakatów dla prawników, pracowników biurowych oraz tych zajmujących się obsługą klienta panuje zdecydowanie lepsza sytuacja.

Wśród grupy ofert pracy skierowanych do absolwentów nauk ścisłych lub inżynieryjnych w grudniu nowych ogłoszeń o pracy przybyło jedynie dla pracowników zajmujących się badaniami i rozwojem (R&D). W pozostałych kategoriach ofert pracy notujemy spadki, przy czym największe wystąpiły w zawodach związanych z programowaniem, handlem internetowym oraz teleinformatyczną administracją. W budowlance oraz w zawodach związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy liczba ogłaszanych ofert pracy przez większość 2023 roku oscylowała wokół stałego poziomu, a dopiero w końcu roku spadła.

Więcej niż przed miesiącem wakatów ukazało się w zawodach usługowych w grudniu jedynie w branży medialnej, w której od lat obserwowaliśmy wyraźny trend spadkowy. W skali miesiąca największy spadek liczby ogłoszonych ofert pracy wystąpił w branży edukacyjnej oraz w turystyce. Liczba wakatów w edukacji zaczęła maleć po niemal półtorarocznej oscylacji wokół stałego poziomu. W turystyce również notujemy wydłużenie serii spadków. W tych kategoriach od października 2023 roku tempo redukcji ogłoszeń o zatrudnieniu uległo przyspieszeniu. Grudzień 2023 roku był z kolei dziewiątym miesiącem z rzędu, w którym zmalała liczba wakatów w logistyce.

Spośród głównych przyczyn redukcji liczby wakatów raport przygotowany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) wyróżnił dekoniunkturę i droższy pieniądz, który ogranicza potencjał rozwojowy przedsiębiorstw.

 

Źródło: http://biec.org/

Zaktualizowano: 16.01.2024

Dodano: 16.01.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top