Umorzenie subwencji z Tarczy PFR 1.0, 14 – ta emerytura dzisiaj podpisanie ustawy, kobiety mają mniej długów – aktualności z dnia 08 marca 2021r.

Opublikowano: 2021-03-08 08:36 Anna Kopańska 5 min. czytania

Umorzenie subwencji z Tarczy PFR 1.0, 14 – ta emerytura dzisiaj podpisanie ustawy, kobiety mają mniej długów – aktualności z dnia 08 marca 2021r.

Umorzenie subwencji z Tarczy PFR 1.0

Proces umorzenia jest już przygotowany przez Polski Fundusz Rozwoju we współdziałaniu z Krajową Izbą Rozliczeniową oraz bankami.

Średnie umorzenie ma wynieść 65 – 70 procent, a firmy, które otrzymały wsparcie w maju 2020 roku będą zobowiązane do spłaty kwoty wsparcia nie objętej umorzeniem od 25 lipca 2021 roku. Firmy, które otrzymały wsparcie w czerwcu 2020, rozpoczną spłatę od sierpnia.

Proces umorzenia ma być prosty, przyjazny dla firm i zdigitalizowany. Będzie przebiegać online, a część danych ma się podstawiać automatycznie. Przedsiębiorcy będą musieli wpisać do formularza tylko wysokość straty, a pozostałe dane PFR ściągnie z dostępnych rejestrów oraz danych ZUS.

Przedsiębiorca musi formularz zaakceptować, po czym automatycznie otrzyma go bank, w którym firma składała wniosek o Tarczę 1.0. Na tej podstawie przedsiębiorca otrzyma decyzję o umorzeniu i harmonogram spłat pozostałej części subwencji.

Zasadniczo jeśli przedsiębiorca nie będzie się zgadzał z wysokością umorzenia, będzie mógł złożyć wniosek o postępowanie wyjaśniające, jednak jak wynika z informacji PFR, skala tego typu reklamacji będzie niewielka ponieważ  warunki umorzenia są obiektywne.

Spłata wsparcia nie objętego umorzeniem będzie się dokonywać w 24 nieoprocentowanych ratach. (źródło: PAP)

14 – ta emerytura dzisiaj podpisanie ustawy

Na stronie Kancelarii Prezydenta pojawiła się informacja o tym, że dzisiaj o godzinie 14.30 odbędzie się uroczystość podpisania ustawy o dodatkowym świadczeniu dla emerytów i rencistów czyli tak zwanej „14-tej emerytury”.

Wraz z podpisaniem ustawy z dnia 21 stycznia 2021 o kolejnym świadczeniu dla grupy emerytów i rencistów, planowane jest wystąpienie publiczne Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W tym roku emeryci otrzymają 13- tą emeryturę, a wypłaty ruszą od 01 kwietnia br. Zaś w listopadzie lub grudniu 2021 roku nastąpi wypłata 14-tych emerytur.

Każda z nich to dodatkowe 1250 brutto, jednak 14- ta emerytura nie będzie już dla każdego, a wypłata  obowiązywać będzie według kryterium dochodowe.

Kobiety mają mniej długów

Dzisiaj na stronie internetowej Krajowego Rejestru Długów pojawił się raport na temat tego jak spłacają swoje zobowiązania kobiety i mężczyźni oraz jakie są różnice w preferencjach zakupowych w zależności od płci.

Okazuje się, że mężczyźni są bardziej zdyscyplinowani, a kobiety mają 2,5-krotnie mniejsze długi niż mężczyźni.

Kobiety przyznają, że wydają na zakupy za dużo pieniędzy. Co ciekawe, to płeć męska uważa, że częściej ma na sumieniu zakupy drogie i impulsywne.

Jak pokazały wyniki badania przeprowadzonego dla KRD, pomimo, że wartość długów kobiet do mężczyzn jest ponad dwukrotnie niższa (kobiety 13,3 mld zł, a mężczyźni 34,8 mld zł), to obie grupy mają podobne nawyki w sprawach płatności.

Odpowiedzialne spłacanie to podstawa. W obu grupach 80 procent kobiet i mężczyzn przyznaje, że spłata raty to priorytet i środki przeznaczone na spłatę raty nie są przez nich wydatkowane na inne cele.

Z kolei 15 procent osób uważało, że zdarzyło im się kilka razy skusić na dodatkowe przeznaczenie środków na inne cele, zaś tylko kilka procent osób zadeklarowało, że zachcianka wygrała nad koniecznością spłaty raty wielokrotnie.

Ustawienie przypomnienia o spłacie w telefonie czy komputerze to rozwiązanie, które stosuje 23 procent badanych, a aż 47 procent zdaje się na własną pamięć.

Z kolei 66 procent panów terminowo reguluje swoje zobowiązania i o nich nie zapomina, natomiast panie czynią to w 58 procentach.

Badanie „Finanse w parze” przeprowadzono w styczniu i lutym 2021 na grupie 600 Polaków, pozostających w związkach i posiadających aktualnie lub w przeszłości kredyty lub pożyczki. (źródło: KRD)

Przy okazji dzisiejszego Dnia Kobiet, redakcja wnioskomat.com składa „płci pięknej” serdeczne życzenia 😊

Zaktualizowano: 12.03.2021

Dodano: 08.03.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top