Jak poinformowało w swoim najnowszym raporcie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych, wzrósło 0,9 pkt. do 84,3 pkt w październiku z 83,4 pkt we wrześniu. Jest to drugi z rzędu wzrost wysokości wskaźnika.
Spośród ośmiu składowych wskaźnika pięć działało w kierunku wzrostu inflacji i trzy w kierunku jej spadku.
Z badania Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) wynika, że w Polsce w ostatnim miesiącu przybyło firm, które planują podnosić ceny. Do tej pory przez kilkanaście miesięcy sukcesywnie ubywało firm planujących podwyżki. Obecnie to głównie małe przedsiębiorstwa wyrażają najsilniejsze oczekiwania wzrostu cen. Na konieczność podnoszenia cen spośród 22 branż przewaga odpowiedzi twierdzącej dominuje w 13 branżach. Najsilniejsze głosy dotyczące konieczności podniesienia cen są w przemyśle maszynowym oraz w firmach świadczących usługi związane z instalacją maszyn, ich konserwacją i naprawami, w przemyśle skórzanym i odzieżowym oraz w branży samochodowej.
BIEC ocenia, że plany podnoszenia cen częściowo mogą uprzedzać przewidywany wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w 2024 roku, w tym w szczególności składkę ZUS wyższą o ponad 12 procent w porównaniu z rokiem bieżącym.
Zaktualizowano:
Dodano: