Inflacja bazowa czyli wskaźnik wzrostu cen z wyłączeniem żywności i energii we wrześniu 2023 roku w ujęciu rok do roku spadła do 8,4 procent z 10,0 procent miesiąc wcześniej - podał Narodowy Bank Polski. Inflacja jest miarą, która lepiej oddaje rzeczywistą sytuacją w gospodarce niż inflacja konsumencka (CPI). Jest najczęściej używanym przez analityków wskaźnikiem i pokazuje tendencje cen, na które polityka pieniężna prowadzona przez bank centralny ma największy wpływ.
W porównaniu miesiąc do miesiąca inflacja bazowa we wrześniu spadła do minus 0,1 procent z 0,3 procent miesiąc wcześniej. W ujęciu miesięcznym wskaźnik ten spadł po raz pierwszy od ponad trzech lat.
Narodowy Bank Polski podaje cztery miary inflacji bazowej. Jak poinformował NBP, w relacji rok do roku inflacja bazowa wyniosła:
– po wyłączeniu cen administrowanych (podlegających kontroli państwa) wyniosła 6,8 procent, wobec 8,9 procent miesiąc wcześniej;
– po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych wyniosła 10,9 procent,
wobec 12,7 procent miesiąc wcześniej;
– po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 8,4 procent,
wobec 10,0 procent miesiąc wcześniej;
– tzw. 15-procentowa średnia obcięta, która eliminuje wpływ 15 procent koszyka cen o najmniejszej i największej dynamice, wyniosła 9,3 procent,
wobec 11,0 procent miesiąc wcześniej.
Wskaźnik CPI (Indeks cen konsumentów) w analizowanym okresie wyniósł 8,2 procent w porównaniu rok do roku i minus 0,4 procent w porównaniu miesiąc do miesiąca.
Zaktualizowano:
Dodano: