BIK Przedsiębiorcy. Co dowiemy się z raportu?

Opublikowano: 03 Wrz 2023 Agnieszka Kłak 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Przedsiębiorcy

BIK Przedsiębiorcy to narzędzie wykorzystywane przez wiele instytucji w procesie weryfikacji zdolności kredytowej. W raporcie znajdziemy szeroki zakres danych dotyczących aktualnych i historycznych zobowiązań. Komplet tych informacji wraz z danymi dotyczącymi aktualnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa stanowi kluczowy czynnik przy udzielaniu produktów finansowych. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym jest BIK,
 • czy w BIK-u widnieją informacje o przedsiębiorcach,
 • jakie dane zawiera raport BIK,
 • czy możesz sprawdzić swój BIK Przedsiębiorcy,
 • co zrobić, aby w raporcie BIK widniały pozytywne informacje na temat firmy.
bik

BIK – co to jest?

Wielu z nas starając się o kredyt, pożyczkę zapewne niejednokrotnie słyszało o Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Czy wiemy czym jest i czym zajmuje się ta instytucja?

Na stronie internetowej BIK możemy dowiedzieć się, że: „BIK gromadzi dane dotyczące historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów i firm pożyczkowych, tj. z całego rynku kredytowego w Polsce, integruje te dane oraz je przetwarza. Jest to największy w kraju zbiór danych o klientach indywidualnych i przedsiębiorcach, także w obszarze pożyczek pozabankowych.”

BIK został utworzony na mocy ustawy Prawo Bankowe i jak wynika z powyższego zajmuje się gromadzeniem informacji dotyczących zaciągniętych przez nas kredytów (takich jak kredyt gotówkowy czy kredyt dla firm), a także terminowości ich spłat oraz udostępnianiem tych danych instytucją u których wnioskujemy o finansowanie.

BIK pozyskuje owe dane od Banków, SKOK-ów oraz instytucji pozabankowych korzystających z zasobów bazy. Wszystkie te podmioty mają obowiązek zgłaszania informacji dotyczących naszych historii kredytowych. Zaznaczyć trzeba również, iż nie wszystkie firmy pożyczkowe nie mają już obowiązku, jak banki czy SKOKi, raportowania do BIK informacji o klientach (nie oznacza to jednak, że część tych instytucji tego nie robi). W przypadku korzystanie z zasobów bazy obowiązuje prosta zasada: jeśli chcesz korzystać z bazy musisz równie do niej zwrotnie raportować.

Zarówno klienci indywidualni, jak i każda firma może posiadać swoja historię kredytową w BIKu.  Dziś przyjrzymy się bliżej usłudze BIK Przedsiębiorcy (BIK P). Spróbujemy dowiedzieć się, jakie informacje zarówno my, banki, firmy pożyczkowe jak i kontrahenci mogą wyczytać z owych raportów.

Kto korzysta z raportu BIK przedsiębiorcy? 

System Informacyjny BIK Przedsiębiorca gromadzi dane na temat zobowiązań zaciąganych przez podmioty gospodarcze posiadające osobowość prawną. Zaliczyć tu możemy:  spółki, rolników, osoby wykonujące wolny zawód, jedno osobowe działalności gospodarcze. Wobec tego raporty BIK powinny interesować ludzi biznesu.

Dostęp do historii kredytowej naszych firm posiadają dokładanie takie same podmioty które te informację tam raportują: banki (komercyjne i spółdzielcze), SKOKi, firmy pożyczkowe, firmy leasingowe i faktoringowe związane z bankami. Pamiętać również musimy, że do historii kredytowych naszych  firm mogą mieć dostęp również nasi kontrahenci lub dowolna firma korzystająca z usług BIK. Pamiętać jednak trzeba, że dane te innym firmom udostępniane będą w ograniczonym zakresie.

Z danych BIK może korzystać również szereg innych upoważnionych do tego ustawa instytucji: policja, sądy, prokuratura, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), komornicy sądowi itd.

Zanim dokładnie przyjrzymy się jakie dane o naszych firmach mogą zaciągnąć z BIKu wyżej wymienione instytucje musimy powiedzieć jeszcze o jednej kwestii, iż w  BIKu firmowym nie znajda się żadne informację dotyczące osobistych zobowiązań. Do tego służy tzw. BIK indywidualny. Wynika to z tego, że czym innym jest kredyt firmowy, a czym innym kredyt gotówkowy dla osoby uzyskującej dochody z działalności gospodarczej.

Jakie informację znajdziemy w BIKu Przedsiębiorcy ?

Pobierając raport BIK firmowy, można uzyskać następujące informację na temat naszego przedsiębiorstwa:

 dane firmy,

 • rodzaj zobowiązania - oznacza to, że osoba lub instytucja która ma wgląd do naszego raportu BIK, widzi wszystkie zaciągnięte przez nas kredyty firmowe, karty kredytowe, dane dotyczące leasingu samochodów, zobowiązań wobec kas spółdzielczych. Warto tu również dodać, że oprócz aktualnych zobowiązań, widoczne są także zobowiązania które zostały już spłacone.
 • szczegółowych informacji o kredytach - znajdziemy dokładne daty udzielania kredytów lub innych zobowiązań, liczbę i wysokość rat oraz waluty spłaty.
 • terminowość spłat - czyli widoczne są wszystkie opóźnień w spłacie zobowiązań, zaległe raty kredytu oraz podjęcia działań windykacyjnych lub egzekucji należności. Widoczne są zarówno pojedyncze dni zaległości, jak i statusy np. zaległość 31-90 dni czy zaległość umorzona.

Każda osoba prowadząca  działalność, powinna wiedzieć jak bardzo ważne są dla jej firmy wszystkie te informacje które wymieniliśmy powyżej. Kontrola firmy w BIK przy wnioskowaniu o kredyt jest już tego nieodłącznym elementem.  Na tej podstawie instytucje finansujące oceniają naszą zdolność kredytową. Dobra historia kredytowa naszej firmy sprawi, że stajemy się w oczach   firm pożyczkowych wiarygodnymi klientami. BIK Przedsiębiorcy nie jest  tylko i wyłącznie bazą nierzetelnych klientów. Pozytywne dane mogą mocno pomóc w przyszłości uzyskać lepsze warunki finansowania dla swojej firmy.

Jak można sprawdzić BIK Przedsiębiorcy?

Każdy przedsiębiorca ma możliwość sprawdzenia historii kredytowej swojego przedsiębiorstwa. Warto to zrobić, aby wiedzieć czy wszystko jest w porządku i czy informacje widniejące w bazie danych są zgodne z tym, co miało miejsce w rzeczywistości. Wystarczy, że wykonasz następujące kroki:

 • odwiedzisz stronę internetową Biura Informacji Kredytowej,
 • założysz konto na stronie BIK-u,
 • wyrazisz zgodę na przetwarzanie Twoich danych, takich jak: imię, nazwisko, PESEL, nr dowodu osobistego, adres mailowy, adres zamieszkania, nr telefonu, NIP firmy,
 • przejdziesz proces weryfikacji - przelew za 1 zł,
 • wybierz rodzaj raportu - może być to pojedynczy dokument, ale możesz wybrać pakiet na 12 miesięcy,
 • opłacisz raport BIK.

Jeżeli kiedyś, jako przedsiębiorca spłacałeś zobowiązania terminowo, wówczas w raporcie będą widniały informacje pozytywne. Pomoże Ci to znów zaciągnąć kredyt dla firm. Jednakże, jeśli długi przedsiębiorstwa nie były regulowane w terminie, wówczas informacje będą negatywne i stracisz szansę na nowe zobowiązanie.

Jak w prosty sposób zbudować pozytywną historię kredytową?

Dlatego dla każdego przedsiębiorcy ważne powinno być budowanie pozytywnej historii kredytowej. Z tego względu należy pilnować terminów spłaty zobowiązań. Co więcej należy również pamiętać, aby regularnie samemu sprawdzać nasze dane znajdujące się w rejestrze BIK. Dla przedsiębiorcy bardzo ważny powinien być również BIK indywidualny. Banki, czy inne instytucje finansujące mogą kiedy staramy się o kredyt firmowy odpytać również o nasz BIK osobisty. 

BIK nie jest instytucją przed którą przedsiębiorcy mogą mieć obawy. BIK Przedsiębiorcy jest to bardzo użyteczne narzędzie dzięki któremu dowiemy się jak jesteśmy postrzegani przez instytucje finansowe.

Tagi: bikkredyt gotówkowybaza bikraport bik

Dodano: 27.07.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top