Całkowity koszt kredytu gotówkowego – od czego zależy? Czy można go obniżyć?

Opublikowano: 15 Maj 2024 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Ubiegasz się o kredyt gotówkowy w banku, ponieważ masz pilne wydatki, a Twój budżet domowy jest zbyt niski, by to wszystko spiąć? Decyzja już zapadła, więc teraz zastanawiasz się ile faktycznie musisz zapłacić za zobowiązanie kredytowe. Przed zawarciem umowy z bankiem masz okazję dopytać o wszystkie koszty kredytu gotówkowego, które trzeba ponieść. W tej sytuacji masz możliwość negocjować warunki z bankiem zmniejszając koszt kredytu. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co składa się na całkowity koszt kredytu gotówkowego,
 • ile mogą wynieść odsetki od kredytu gotówkowego,
 • jak kształtują się pozaodsetkowe koszty kredytowe,
 • czy można samemu obliczyć ratę kredytu gotówkowego.
koszt kredytu gotówkowego

Od czego zależy koszt kredytu gotówkowego?

Jeśli kredytobiorca planuje złożyć wniosek o kredyt gotówkowy to powinien wiedzieć co ma wpływ  na koszt kredytu gotówkowego. A od czego zależy ostateczny koszt kredytu gotówkowego? W większości na koszt kredytu ma wpływ oprocentowanie, to główny składnik całkowitego kosztu kredytu, który jest pobierany za każdym razem, gdy konsument decyduje się na kredyt w banku. Poza tym wyróżnia się także innego rodzaju opłaty jak:

 • prowizje,
 • ubezpieczenie,
 • opłaty administracyjne, dodatkowe np. konieczność otwarcia rachunku bankowego.

Oprocentowanie w wolnym znaczeniu to cena za kredyt gotówkowy. Jest główną i podstawową składową całkowitego kosztu kredytu. Wyrażone jest w procentach, więc może wiele osób zmylić i mogą go pomylić z RRSO, które też jest przedstawione w procentach. Składa się ze stopy referencyjnej oraz marży banku. Stopa referencyjna wyrażona jest przez WIBOR i określa koszt pieniądza w obiegu międzybankowym. Dzięki marży bank zarabia i jeśli ryzyko będzie wzrastać to marża również.

Drugim czynnikiem wpływającym na koszt kredytu jest prowizja. Jest liczona od kwoty kredytu gotówkowego, który bierze konsument. Prowizja może być spłacona w gotówce na początku kredytowania lub być doliczona do kolejnych rat kredytu. Wówczas kwota kredytu będzie powiększona o prowizję.

Ubezpieczenie jest dobrowolne. Oznacza to, że klient nie musi go wykupywać. Jest zabezpieczeniem dla banku przed nieprzewidzianymi sytuacjami losowymi kredytobiorcy jak utrata pracy, choroba lub śmierć.

Jak samodzielnie obliczyć ratę i całkowity koszt kredytu gotówkowego?

Na dobrą sprawę każdy nasz klient odwiedzający stronę wnioskomat.com może samodzielnie i skutecznie obliczyć zarówno wysokość raty jak i całkowity koszt zobowiązania. W przypadku kredytu gotówkowego dostępne są u nas bezpłatne narzędzia, takie jak:

Kalkulator rat kredytu działa w taki sposób, że najpierw należy wpisać kwotę kredytu, okres kredytu, oprocentowanie, wysokość prowizji oraz wpisać sposób wpłaty. Następnie wybieramy komendę OBLICZ. Pod spodem wyświetli Ci się harmonogram spłat, wraz z dokładną wartością każdej raty, a także wysokością zarówno kapitału jak i odsetek do spłaty. Zobaczysz także podsumowanie, gdzie ukaże Ci się kwota do wypłaty, kwota łącznych odsetek, kwota kapitału oraz kwota do spłaty.

Z Kalkulatora kredytu gotówkowego również możesz skorzystać w bardzo prosty sposób. Wpisz kwotę, którą potrzebujesz oraz okres spłaty. Określ swoje źródło dochodu, a także wybierz sposób sortowania ofert. Teraz pozostaje Ci wybrać komendę SZUKAJ. Pod spodem wyświetlą Ci się aktualne oferty. Zobacz, ile wyniesie całkowita kwota kredytu do spłaty i odejmij od niej kwotę, o którą chcesz wnioskować. Wynikiem będzie właśnie całkowity koszt kredytu. 

W jaki sposób obniżyć koszt kredytu gotówkowego?

Szukając odpowiedniej oferty kredytu dla siebie konsument zawsze zwraca uwagę na koszty, jakie ewentualnie poniesie przy spłacie zadłużenia. Często zastanawia się jak obniżyć koszty. Co zrobić, by zapłacić mniej? Jest wiele sposobów na obniżenie kosztu kredytu gotówkowego. Należą do nich:

 • negocjacje z bankiem w sprawie obniżania poszczególnych kosztów np. prowizji,
 • porównywanie ofert,
 • korzystanie z ofert promocyjnych produktów swojego banku,
 • spłacanie zadłużenia przed terminem,
 • korzystanie z dodatkowych produktów, które pozwolą obniżyć koszt. 

Warto też wybrać odpowiedni wariant spłaty kredytu, gdyż ilość rat może wpływać na wysokość kosztów ogólnych. Im krótszy termin tym mniej odsetek do spłaty, a to już się przekłada na obniżenie kosztów kredytu.

Kredyt gotówkowy bez prowizji – gdzie szukać?

Zwykle są to oferty promocyjne, które nie występują na stałe w ofercie banków. Pojawiają się sezonowo. Klient może szukać ofert w internecie, gdzie jest wiele narzędzi, które ułatwiają porównanie różnych ofert, a także pozwalają na obliczenie kosztu kredytu. Może także skorzystać z usług platform kredytowych jak wnioskomat.com, gdzie wykwalifikowany zespół specjalistów przeprowadzi kredytobiorcę i pomoże dobrać najlepszy produkt finansowy. Inną drogą, którą może wybrać konsument jest infolinia, gdzie otrzyma pełną informację na temat interesujących go ofert.

Podsumowanie

Gdy konsument szuka kredytu zaczyna szukać dobrej i taniej oferty, aby nie przepłacić i nie obciążyć swojego budżetu domowego. Wtedy dobrze jest zasięgnąć rady doświadczonego agenta lub skorzystać z narzędzi internetowych, które dają nam możliwość wyboru w miarę najtańszej opcji kredytu. Każdy jednak powinien wiedzieć, że sam też może wpłynąć na lepsze warunki. Wystarczy, że polepszy swoją zdolność finansową i historię kredytową, poza tym ma możliwość ubiegać się o kredyt bez prowizji, czyli opłaty, którą pobiera bank przed podpisaniem umowy z kredytobiorcą.

Tagi: koszt kredytu

Dodano: 13.03.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top