Kalkulator rat kredytu wnioskomat.com pozwoli obliczyć ratę kredytu i wygenerować przykładowy harmonogramu spłat, kiedy podamy konkretne oprocentowanie kredytu i informacje o tym, jaka jest prowizja banku. Ratę kredytu możemy obliczyć dla rat równych, jak i rata malejących. To narzędzie można stosować zarówno jako kalkulator rat kredytu hipotecznego oraz kalkulator rat kredytu gotówkowego. Dzięki znajomości wysokości raty możliwe będzie dopasowanie raty kredytu do osobistej sytuacji finansowej. 

Czym jest kalkulator rat kredytu?

Kalkulator rat kredytu jest to proste narzędzie dostępne online, które służy do wyliczenia kosztów za udzielenie kredytu oraz prezentuje wysokość raty. Kalkulator rat kredytu będzie przydatny, kiedy rozważamy różne oferty banków i chcemy dokonać samodzielnego wyliczenia przyszłej wartości raty.

W kalkulatorze kredytowym możemy też porównać co będzie dla nas bardziej opłacalne: raty malejące czy raty równe ponieważ kalkulator kredytowy pozwala na wyliczenie obu tych opcji przy takich samych parametrach kredytu np. kwoty kredytu hipotecznego i okresu spłaty. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza dla kredytu hipotecznego ponieważ spłata w systemie rat malejących pozwala na zaoszczędzenie sporej kwoty odsetek (w większości przypadków kalkulacji). W przypadku rat malejących całkowity koszt kredytu jest niższy niż w przypadku rat równych.

Kalkulator rat kredytu - dla jakich rodzajów kredytów działa?

Poniżej prezentujemy, którą instrukcję, jak korzystać z kalkulatora kredytowego. 

  1. Uruchom stronę z kalkulatorem rat kredytu. Wejdź na stronę wnioskomat.com i kliknij w zakładkę KALKULATORY. Wyświetlą Ci się kalkulatory do wyboru, a wśród nich znajdziesz Kalkulator rat kredytu. Kliknij w niego.
  2. Przygotuj dane dotyczące kredytu dla którego chcesz skorzystać z kalkulatora kredytowego. Możesz przygotować na przykład parametry oferty kredytów hipotecznych, które rozważasz.
  3. Uzupełnij dane w odpowiednich rubrykach kalkulatora kredytowego. W rubrykę "Kwota kredytu" wpisz kwotę kredytu gotówkowego albo kredytu hipotecznego dla którego chcesz dokonać kalkulacji. W rubryce "Okres kredytu" wpisz liczbę miesięcy w których nastąpi spłata kredytu gotówkowego albo kredytu hipotecznego. Rubryka "Oprocentowanie" to miejsce na wpisanie wartości, jakie przyjmuje oprocentowanie nominalne. Następie wybierz opcje "Sposób spłaty kredytu" do wyboru masz raty malejące albo raty równe. Rubryka "Prowizja banku" pozwala na wpisanie wartości prowizji w ujęciu procentowym albo kwotowym.
  4. Po kliknięciu w przycisk "Oblicz ratę kredytu" widoczny jest przykładowy harmonogram prezentujący ratę kredytu również z podziałem na ratę kredytu kapitałową i ratę kredytu odsetkową.
  5. Po prawej stronie ekrany widoczny jest również wykres kołowy prezentujący m.in. całkowity koszt kredytu. Na wykresie widoczna jest również prowizja banku.

Kalkulator kredytowy - jak to działa?

Kalkulator rat kredytu na podstawie wpisanych parametrów kredytu oblicza wartość raty kredytu odpowiednio dzieląc kwotę kredytu pomiędzy ilość spłacanych miesięcy. Do każdej raty przypisywana jest wartość prowizji płaconej od kredytu (jeśli występuje) oraz wartość odsetek.

W zależności od tego, jak następuje spłata kredytu występuje inny sposób przypisania odsetek. Raty malejące obliczane są w taki sposób, że część kapitałowa stanowi wynik podzielenia kwoty kredytu przez liczbę rat, a odsetki naliczane są od zmniejszającego się kapitału. W systemie rat równych rata jest z kolei stała przez cały okres kredytowania. Patrząc na harmonogram spłaty kredytu zmienia się w czasie część kapitałowa i część odsetkowa (na początku odsetki stanowią wyższy udział w racie).

Kalkulator rat kredytu pozwala także na obliczenie nowej raty kredytu, kiedy chcemy starać się o refinansowanie kredytu. Wartość odsetek, jaka jest prezentowana w kalkulatorze kredytowym liczona jest dla całego okresu kredytowania przy założeniu spłaty kredytu zgodnie z harmonogramem. Kredyt spłacany zgodnie z harmonogramem generuje wysokość odsetek widoczną, jak w kalkulatorze kredytowym. Jeśli na przykład zdecydujemy się na wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego wartość odsetek ulegnie pomniejszeniu.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania a kalkulator rat kredytu

Wiele publikacji na rynku kredytowym wskazuje na możliwość porównania oferty banków poprzez analizę jednego z parametrów kredytu, jakim jest rzeczywista roczna stopa procentowa. Owszem jest to słuszny sposób ponieważ rzeczywista roczna stopa procentowa pokazuje nie tylko oprocentowanie nominalne, ale też wszystkie inne koszty związane z zaciągnięciem kredytu gotówkowego albo kredytu hipotecznego.

Oceny atrakcyjności danej oferty możemy również dokonać poprzez porównanie wartości kwoty, jaką otrzymaliśmy do wartości kwoty do spłaty kredytu.

Kalkulator kredytowy a zdolność kredytowa

Kalkulator rat kredytu hipotecznego oraz kalkulator rat kredytu gotówkowego pozwala na wyliczenie wstępnej raty kredytu co następnie można skonfrontować z kwestią zdolności kredytowej. Pozyskanie dodatkowych środków finansowych związane jest z wcześniejszą analizą po stronie banku posiadanych zobowiązań finansowych i nowej raty kredytu do posiadanego dochodu. Kalkulator rat kredytu pozwala na obliczenie tej właśnie nowej raty kredytu. Obliczając zdolność kredytową banki biorą także pod uwagę wysokość miesięcznych wydatków związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Należy również pamiętać, że aby otrzymać kredyt hipoteczny należy posiadać odpowiednio wysoki wkład własny. Aby obliczyć zdolność kredytową i swoje szanse na uzyskanie kredytu pomocny będzie kalkulator zdolności kredytowej dostępny już wkrótce na stronie wnioskomat.com.

 

Podobne artykuły

03 Marzec 2021

Jak spłacać kredyt gotówkowy? Wymieniamy sposoby na spłatę rat kredytu

W jaki sposób terminowo spłacać kredyt gotówkowy? Wiele sytuacji wpływa na spłatę kredytu gotówkowego. Posiadając kredyt gotówkowy w banku musimy

05 Paź 2022

Nadpłata kredytu w ING Banku Śląskim

z naszego kalkulatora nadpłaty kredytu. Jest to narzędzie bardzo proste i intuicyjne w obsłudze. Wpisując odpowiednie parametry, takie jak pozostała kwota kredytu

19 Sty 2024

Kredyt pod zastaw domu – kalkulator, ranking, wysokość rat. Co wybrać - kredyt hipoteczny czy pożyczkę hipoteczną?

z korzystać z porównywarki ofert bankowych. Ważne są kalkulatory i rankingi. Wystarczy wpisać odpowiednie parametry, czyli wysokość kwoty kredytu

07 Paź 2022

Nadpłata kredytu w Santander Bank Polska

dla naszych Czytelników. Po wpisaniu w kalkulator kwoty kredytu, oprocentowania, liczby rat do spłaty i kwoty nadpłaty możesz wybrać jedną z dwóch opcji. Pierwsza

13 Marzec 2021

Koszt kredytu gotówkowego – od czego zależy? Czy można go obniżyć?

Prowizja może być spłacona w gotówce na początku kredytowania lub być doliczona do kolejnych rat kredytu. Wówczas kwota kredytu będzie powiększona

10 Paź 2022

Nadpłata kredytu w PKO BP

bądź gotówkowego polecamy nasz kalkulator nadpłaty kredytu . Jest to narzędzie, z którego każdy może za darmo i w dowolnym momencie skorzystać w celu

05 Sie 2022

Czy opłaca się nadpłacać kredyt? Sprawdźmy na przykładach

czy nadpłata mu się opłaci? Oczywiście, że tak! W tym celu powinien skorzystać z naszego narzędzia, jakim jest kalkulator nadpłaty kredytu hipotecznego

11 Marzec 2021

Ile się czeka na kredyt gotówkowy? Jak przebiega weryfikacja wniosku o kredyt gotówkowy?

ustala o jaką kwotę wnioskuje i na ile rat chce rozłożyć kredyt. Wnioskując online można skorzystać z pomocy internetowych narzędzi jak kalkulatory

Top