Co muszę wiedzieć sięgając po pozabankową kartę kredytową

Opublikowano: 10 Kwi 2020 Katarzyna Dzierżęga - Wiśniewska 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kart

Karta kredytowa jest popularną formą dofinansowywania bieżącej płynności finansowej. Produkt funkcjonuje z sukcesami zarówno na rynku bankowym jak i pozabankowym. Na czym polega pozabankowa karta kredytowa? Jak działa?

pozabankową kartę kredytową

Co to jest karta kredytowa?

Karta kredytowa jest kartą płatniczą. Wydanie karty kredytowej związane jest z przyznaniem limitu kredytowego (lub pożyczkowego ) przez wydawcę, czyli przez bank lub instytucje pozabankową. W momencie użytkowania katy kredytowej klient korzysta z przyznanego limitu. Podczas zakupów środki pobierane są z rachunku kredytowego, a nie z konta osobistego. Wydawcą karty kredytowej może być dowolna instytucja , bank lub instytucja pozabankowa . Do przyznania limitu kredytowego brana jest pod uwagę  zdolność  kredytowa klienta .

Karta kredytowa a karta debetowa

Karta debetowa to podstawowa karta płatnicza, wydana do konta osobistego. Klient płaci zatem pieniędzmi z własnego rachunku. Płatności karta kredytową  polegają  na korzystaniu z przyznanego wcześniej limitu kredytowego.  Klient korzysta z pieniędzy, które przyznał mu bank lub instytucja pozabankowa, a nie swoich. 

Karta kredytowa nie jest powiązana z kontem osobistym. Jest odrębnym produktem kredytowym. Karta debetowa powiązana jest bezpośrednio z rachunkiem osobistym. Wydawana jest do konta ROR .

Warunkiem otrzymania karty kredytowej jest posiadanie zdolności kredytowej przez klienta  tak jak w przypadku kredytu lub pożyczki. Na wysokość przyznanego limitu kredytowego ma wpływ  wysokość dochodu oraz historia kredytowa klienta. Klient musi posiadać zdolność kredytowa aby otrzymał kartę kredytową.

Wysokość limitu kredytowego ustala bank lub instytucja pozabankowa. Klient nie może wydać środków ponad ustalony limit.

Karta debetowa nie posiada żadnego limitu kredytowego. Oznacza to, że klient może wydać  tylko środki, które znajdują się na jego koncie ROR .

Korzystanie z karty kredytowej

Za pomocą karty kredytowej klient może dokonywać płatności bezgotówkowych, wypłacać środki przy użyciu bankomatu oraz dokonywać przelewów i transakcji w sklepach internetowych.  Klient  zostaje w całości lub w części obciążony kwotą transakcji . Obciążenie następuje  w ustalonym wcześniej konkretnym terminie zgodnie z wcześniej ustalonym limitem kredytowym . Obciążenie może być dokonane z  odsetkami lub bez odsetek. Z kartą kredytową związany jest okres bezodsetkowy. Okres bezodsetkowy jest największa zaletą produktu. Posiadacz karty kredytowej dokonuje  transakcji bezgotówkowych bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów odsetkowych. Długość takiego nieoprocentowanego okresu może wynieść nawet 60 dni.

Rozliczenie transakcji , których dokonał klient za pomocy  karty kredytowej odbywa się w regularnych, comiesięcznych cyklach. Na zakończenie każdego cyklu posiadacz karty otrzymuje od banku lub instytucji pozabankowej zestawienie transakcji wykonanych kartą kredytową . Na wyciągu widoczna jest kwota, data i miejsce dokonania transakcji. Okres bezodsetkowy  oznacza dla klienta , że przez ponad miesiąc kredyt będzie dla niego nieoprocentowany , bez kosztów , darmowy. W kolejnym okresie rozliczeniowym klient  zobowiązany jest do spłacenia jedynie kwoty minimalnej.

poza

CARDINA

Cardina to pozabankowa karta kredytowa. Łączy w sobie cechy produktów pozabankowych i bankowych .

Kartę kredytową Cardina wyróżnia :

 1. FastCash – czyli możliwość otrzymania pieniędzy przez Klienta jeszcze zanim zostanie do niego dostarczona fizycznie karta kredytowa. Klient podaje  we wniosku o wydanie karty swój  rachunek bankowy, na który otrzyma 80% przyznanego limitu kredytowego . Pozostała część -  20 % limitu dostępne będzie po otrzymaniu karty i PIN . Jeżeli  Klient otrzymał limit kredytowy w wysokości 1500 zł, to na swój rachunek , który podał na wniosku o wydanie karty kredytowej otrzyma 80 % środków  czyli 1200 zł. Pozostałą kwotę  300 zł klient dostępna będzie po otrzymaniu karty i PIN
 2. Elastyczna spłata limitu – Klient ma możliwość spłaty całości zadłużenia, lub jedynie opłaty minimalnej.
 3. Limit kredytowy karty Cardina jest odnawialny na okres 12 miesięcy. Instytucja pozabankowa Cardina przyznaje pierwszy limit do kwoty 1500 zł. Klient może podwyższyć limit co 4-6 miesięcy.

Spłata limitu kredytowego karty kredytowej CARDINA jest możliwa w okresach miesięcznych - Klient spłaca minimalną kwotę która wynosi 15 % zadłużenia. Informacja o minimalnej kwocie do spłaty znajduje się na wyciągu, który klient otrzymuje na adres e-mail wskazany we wniosku. Spłata minimalnej kwoty wskazanej na wyciągu odbywa się w ciągu 14 dni od jego wygenerowania. Spłata limitu kredytowego w części lub całości powoduje zwiększenie dostępnych środków na karcie które można wykorzystać w dowolnym momencie. Klient podczas wnioskowania o kartę kredytową ma możliwość wyboru jednego z terminu zakończenia okresu rozliczeniowego, który jest jednocześnie dniem wygenerowania zestawienia operacji :

Okres rozliczeniowy wynosi 30 dni.Po zakończeniu okresu rozliczeniowego, Klient otrzymuje zestawienie operacji na koncie, które zawiera listę transakcji, naliczone opłaty, całkowitą kwotę do spłaty oraz minimalną kwotę do spłaty. Klient po otrzymaniu wyciągu ma 14 dni na dokonanie całkowitej spłaty limitu lub minimalną kwotę spłaty.

AXI CARD

AXI CARD to pozabankowa karta kredytowa z odnawialnym limitem kredytowym . Maksymalny limit kredytowy wynosi 6000 zł . Klient otrzyma pierwszy limit w wysokości 500 - 3000 zł, limit będzie podwyższany po co najmniej 3 miesiącach prawidłowej współpracy klienta z instytucją pozabankową. W karcie Axi Card nie ma okresu bezodsetkowego. Posiadacz karty Axi po każdej transakcji dostaje smsa potwierdzającego operację. Opłata za korzystanie z karty wynosi 0,2% dziennie z wykorzystanej kwoty limitu, np. jeżeli Klient wykorzysta 500 zł to opłata dzienna wyniesie 1 zł czyli miesięcznie będzie to tylko 30zł. Każdą  wykorzystaną kwotę  za pośrednictwem karty klient   musi  spłacić  pomiędzy 1-ym a 5-ym dniem kolejnego miesiąca . W tym okresie tj. od 1 do 5 nie są naliczane odsetki od wykorzystanej kwoty. Miesięczna Minimalna Kwota Wymagana to minimalna kwota jaką Klient powinien zapłacić w okresie spłaty . Miesięczna Minimalna Kwota Wymagana jest obliczana jako 15% wartości przyznanego Limitu kredytowego.

INSTYTUCJA

MAKSYMALNA KWOTA KREDYTU

MAKSYMALNY OKRES SPŁATY

 

axi card logotyp

3000 PLN

BEZTERMINOWA

ZŁÓŻ WNIOSEK ONLINE

karta kredytowa cardina

1800 PLN

BEZTERMINOWA

ZŁÓŻ WNIOSEK ONLINE

Zaktualizowano: 08.09.2021

Dodano: 10.04.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (1)


 • Avatar Robert Sz.

  Robert Sz.
  25.01.2022 15:16:08

  Płatnicza karta to rozwiązanie dla wielu z nas. Szukałem ostatnio takiego produktu i natknąłem się na Axi Card. Opinie ma całkiem dobre, jak uważacie?

  Odpowiedź

Artykuły powiązane

Kredyt gotówkowy czy karta kredytowa? Na co się zdecydować, kiedy potrzebujesz gotówki?

Kredyt gotówkowy czy karta kredytowa? Na co się zdecydować, kiedy potrzebujesz gotówki?

14 Paź 2020Autor: Dagmara Konik

Często w życiu spotykają nas wydatki których nie planowaliśmy. Nagle okazuje się, że potrzebujemy zastrzyku gotówki i zaczynamy się zastanawiać, jaki rodzaj kredytu będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Czy bardziej będzie nam odpowiadał kredyt gotówkowy czy może wygodniej będzie skorzystać z karty kredytowej? Tak naprawdę to od tego jakiej kwoty potrzebujemy i na jaki czas uzależniona będzie nasza decyzja.

Czytaj więcej
Nowy produkt - Axi Card w ofercie wnioskomat.com

Nowy produkt - Axi Card w ofercie wnioskomat.com

19 Wrz 2019Autor: Urszula Sokół

Już dziś na wnioskomat.com pojawił się nowy produkt – AxiCard. AxiCard to pozabankowa karta kredytowa, której dostawcą jest firma Easy Payment Services OOD. W ramach limitu na karcie Klient może otrzymać nawet 3000 PLN limitu. Jak wygląda produkt i proces?

Czytaj więcej
Jak działa karta kredytowa?

Jak działa karta kredytowa?

27 Sie 2019Autor: Urszula Sokół

Rodzajów kredytów jest kilka. Jednym z rodzajów kredytów jest karta kredytowa. Jeszcze do niedawna produkt zarezerwowany przez banki, zaczyna się coraz częściej pojawiać w ofertach firm pozabankowych. Jak działa karta kredytowa? Czy korzystanie z karty kredytowej jest zawsze bezpłatne?

Czytaj więcej
Top