Co to jest kod CVV i CVC i gdzie go szukać?

Opublikowano: 28 Lis 2019 Urszula Sokół 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kart

Karta kredytowa zgodnie z przeznaczeniem powinna być wykorzystywana do operacji bezgotówkowych. Mogę zatem zapłacić nią za zakupy w sklepie w terminalu płatniczym. Mogę ją również wykorzystać do płatności przez Internet. W przypadku płatności w sklepie terminal poprosi mnie o podanie kodu PIN. Płacąc w Internecie dostawca usługi płatniczej będzie ode mnie wymagał podania imienia i nazwiska, numeru karty, daty jej ważności oraz tzw. kodu CVV/CVC. Co to jest CVV i CVC. Gdzie na karcie znajdę ten kod?

kod CVV/CVC

Mechanizm działania karty kredytowej

Mechanizm działania karty jest bardzo prosty. Bank ustala okres rozliczeniowy w którym mogę korzystać ze środków zgromadzonych na karcie oraz ustala termin spłaty, czyli datę do której będzie musiał oddać wykorzystane w okresie rozliczeniowym środki. Jak oddam to znów mogę  z pieniędzy korzystać w kolejnym okresie. Co więcej będę to nadal robił bezpłatnie. Jak nie oddam lub oddam część, bank zacznie wymagać ode mnie co miesiąc spłaty minimalne, która w zależności od ofert wynosi ok. 5%. Spłatę będę musiał dokonywać do czasu jak nie oddam wszystkich pieniędzy na karcie. Co więcej zaległość na karcie będzie oprocentowana. 

Inaczej w firmie nie bankowej

W przypadku pozabankowej karty kredytowej mechanizm będzie podobny. Różnica jest jednak taka, że pieniądze od pierwszego dnia korzystania z karty będą oprocentowane. Oprocentowanie będzie liczone oczywiście od kapitału, z którego w danym momencie korzystam. Firma pozabankowa może również zapisać w umowę dodatkowe warunki np. obowiązek spłaty całości zadłużenia co najmniej raz na rok. 

INSTYTUCJA

MAKSYMALNA KWOTA KREDYTU

MAKSYMALNY OKRES SPŁATY

 

axi card logotyp

3000 PLN

BEZTERMINOWA

ZŁÓŻ WNIOSEK ONLINE

Cardina karta kredytowa

1800 PLN

BEZTERMINOWA

ZŁÓŻ WNIOSEK ONLINE

 

Bezgotówkowa transakcja kartą

Karta kredytowa została stworzona do transakcji bezgotówkowych. Płatności możemy zatem dokonać w terminalu płatniczym lub przez Internet podając dane karty. Dostawca usługi płatniczej w przypadku ten drugiej opcji będzie wymagał od nas podania kilku danych, tak, aby upewnić się, że osoba dokonująca płatności faktycznie posiada daną kartę kredytową i jest jej właścicielem. Jedną z takich danych będzie numer CVV/CVC. Gdzie go znajdziemy?

Awers i rewers karty

Karta ma dwie strony, które są równocześnie ważne. Na pierwszej stronie znajdziemy imię i nazwisko właściciela, numer karty oraz jej datę ważności. Druga strona to miejsce na podpis Klienta i właśnie kod CVV/CVC. Kod ten będzie znajdował się bliżej prawej krawędzi karty i składał się z trzech cyfr. Kod musi być chroniony przez posiadacza karty podobnie jak jej pozostałe dane. Jeżeli ktoś wejdzie w ich posiadanie będzie mógł dokonać transakcji w naszym imieniu. 

cvv/cvc

Czym się różni CVV od CVC

W praktyce niczym. Różnica w nazewnictwie wynika z różnych dostarczycieli karty. A tych mamy dwóch – VISA oraz MasterCard. Dla karty VISA wykorzystywany jest kod CVV, dla MasterCard kod CVC. Ważny jest jeszcze typ kodów. Karty z kodem CVV1 i CVC 1 nie mogą być wykorzystywane do płatności w sieci. Zapłacimy online tylko kartą z kodem typu drugiego (CVV1/CVC 1).

Czy kod CVV/CVC chroni posiadacza karty?

Im więcej danych będzie od nas wymaganych, tym transakcja powinna być bezpieczniejsza. W praktyce jednak zarówno kod CVV/CVC jak i pozostałe dane takie jak imię i nazwisko, numer karty oraz data jej ważności znajdują się na karcie i to w całkiem widocznym miejscu. Każdy kto miał okazję zobaczyć kart przynajmniej przez chwile może wejść w ich posiadanie. To na pewno jest minus. Na szczęście operatorzy wprowadzają nowe usługi, które mają zwiększyć bezpieczeństwo płatności kartą. Tym samym np. przed każdą operacją generowane jest hasło, które jest wysyłane na telefon właściciela karty. Istnieją również systemy, które wymagają podczas dokonywania transakcji autoryzacji użytkownika poprzez logowanie do banku. 

Jak chronić kartę kredytową i zapewnić bezpieczeństwo transakcji?

Pierwsza zasada jest prosta – nigdy nie należy udostępniać karty osobom trzecim. Jasnym jest, że jak ktoś zobaczy naszą kartę będzie miał możliwość skopiowania jej danych. Po drugie warto wybierać karty z dodatkowym uwierzytelnieniem. Zaleca się korzystanie z banków, które zapewniają 3d-Secure (VISA) oraz SecureCode (MasterCard). Dzięki tym systemom, otrzymamy powiadomienie na telefon wraz z kodem przy każdej transakcji. Aby doszło do nieautoryzowanej płatności kartą ktoś musiałby również wejść w posiadanie naszego telefonu komórkowego. Jeżeli zgubimy kartę nie zwlekajmy z jej blokadą. Możemy to zrobić szybko przez nasz system mobilny w banku lub zgłosić utratę na infolinii. 
 

 

Tagi: bankkarta visakod cvckod cvvkarta kredytowakarta płatnicza

Zaktualizowano: 02.09.2021

Dodano: 28.11.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Kredyt, czy karta kredytowa - co wybrać?

Kredyt, czy karta kredytowa - co wybrać?

13 Sty 2023Autor: Urszula Sokół

Szukając finansowania na rynku stajemy przed wieloma dylematami. Najpoważniejszy z nich to decyzja o wyborze właściwego produktu oraz instytucji, w której produkt weźmiemy. Dziś zestawimy dwa popularne produkty – kredyt i kartę kredytową. Szukając analogi na rynku pozabankowym możemy się zastanawiać(...)

Czytaj więcej
Jak działa kredyt odnawialny?

Jak działa kredyt odnawialny?

10 Wrz 2019Autor: Urszula Sokół

Produkty bankowe i pozabankowe dla Klienta indywidualnego możemy podzielić na kilka podstawowych kategorii. O rodzajach kredytów w bankach pisaliśmy więcej Matryca cen ważonej ryzykiem. Pożyczki pozabankowe były natomiast tematem innego artykułu, który można przeczytać tutaj. Jedną z kategorii produ(...)

Czytaj więcej
Jak działa karta kredytowa?

Jak działa karta kredytowa?

27 Sie 2019Autor: Urszula Sokół

Rodzajów kredytów jest kilka. Jednym z rodzajów kredytów jest karta kredytowa. Jeszcze do niedawna produkt zarezerwowany przez banki, zaczyna się coraz częściej pojawiać w ofertach firm pozabankowych. Jak działa karta kredytowa? Czy korzystanie z karty kredytowej jest zawsze bezpłatne?

Czytaj więcej
Top