Co to jest kod CVV i CVC i gdzie go szukać?

Opublikowano: 17 Maj 2023 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kart

Karta kredytowa zgodnie z przeznaczeniem powinna być wykorzystywana do operacji bezgotówkowych. Mogę zatem zapłacić nią za zakupy w sklepie w terminalu płatniczym. Mogę ją również wykorzystać do płatności przez Internet. W przypadku płatności w sklepie terminal poprosi mnie o podanie kodu PIN. Płacąc w Internecie dostawca usługi płatniczej będzie ode mnie wymagał podania imienia i nazwiska, numeru karty, daty jej ważności oraz tzw. kodu CVV/CVC.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaką rolę transakcyjną pełni kod CVV/CVC,
  • jak wygląda kod CVV/CVC,
  • w którym miejscu karty można znaleźć kod CVV/CVC,
  • czy kod CVV/CVC znajduje się tylko na karcie kredytowej.
kod CVV/CVC

Mechanizm działania karty kredytowej

Mechanizm działania karty kredytowej jest bardzo prosty. Bank ustala okres rozliczeniowy w którym mogę korzystać ze środków zgromadzonych na karcie oraz ustala termin spłaty, czyli datę do której będzie musiał oddać wykorzystane w okresie rozliczeniowym środki. Jak oddam to znów mogę  z pieniędzy korzystać w kolejnym okresie. Co więcej będę to nadal robił bezpłatnie. Jak nie oddam lub oddam część, bank zacznie wymagać ode mnie co miesiąc spłaty minimalne, która w zależności od ofert wynosi ok. 5%. Spłatę będę musiał dokonywać do czasu jak nie oddam wszystkich pieniędzy na karcie. Co więcej zaległość na karcie będzie oprocentowana. 

Nie należy mylić kart płatniczych z kartami kredytowymi. Za pomocą karty płatniczej można dokonywać transakcji tylko tymi środkami, które klient posiada. Nie można się więc zadłużyć tak jak na karcie kredytowej. Jednakże występują tu pewne podobieństwa, chociażby w wyglądzie. Na karcie płatniczej widnieją podobne dane. Wymieniony jest także właściciel karty oraz widoczna jest data ważności karty.

Inaczej w firmie nie bankowej

W przypadku pozabankowej karty kredytowej mechanizm będzie podobny. Różnica jest jednak taka, że pieniądze od pierwszego dnia korzystania z karty będą oprocentowane. Oprocentowanie będzie liczone oczywiście od kapitału, z którego w danym momencie korzystam. Firma pozabankowa może również zapisać w umowę dodatkowe warunki np. obowiązek spłaty całości zadłużenia co najmniej raz na rok. 

INSTYTUCJA

MAKSYMALNA KWOTA KREDYTU

MAKSYMALNY OKRES SPŁATY

 

axi card logotyp

3000 PLN

BEZTERMINOWA

ZŁÓŻ WNIOSEK ONLINE

Cardina karta kredytowa

1800 PLN

BEZTERMINOWA

ZŁÓŻ WNIOSEK ONLINE

 

Bezgotówkowa transakcja kartą

Karta kredytowa została stworzona do transakcji bezgotówkowych. Płatności możemy zatem dokonać w terminalu płatniczym lub przez Internet podając dane karty. Dostawca usługi płatniczej w przypadku ten drugiej opcji będzie wymagał od nas podania kilku danych, tak, aby upewnić się, że osoba dokonująca płatności faktycznie posiada daną kartę kredytową i jest jej właścicielem. Jedną z takich danych będzie numer CVV/CVC. Gdzie go znajdziemy?

Awers i rewers karty

Karta ma dwie strony, które są równocześnie ważne. Na przedniej stronie karty znajdziemy imię i nazwisko właściciela, numer karty oraz datę ważności karty. Druga strona to miejsce na podpis Klienta i właśnie kod CVV/CVC. Potocznie rzecz ujmując znajduje się on zawsze na odwrocie karty kredytowej. Będzie się on także znajdował z tyłu karty płatniczej.

Kod ten będzie znajdował się bliżej prawej krawędzi karty i składał się z trzech cyfr. Kod musi być chroniony przez posiadacza karty podobnie jak jej pozostałe dane. Jeżeli ktoś wejdzie w ich posiadanie będzie mógł dokonać transakcji w naszym imieniu. 

Na rewersie karty znajduje się także pasek magnetyczny niezbędny do dokonywania płatności stacjonarnych - obok płatności zbliżeniowych oraz poprzez włożenie karty do terminala. Odnaleźć tu można także dane banku, którego klientem jest właściciel, do której należy dana karta płatnicza lub kredytowa. Kiedyś powszechne było także miejsce na podpis posiadacza karty. Dziś już rzadko kiedy zdarza się, by transakcje potwierdzać podpisem.

cvv/cvc

Czym się różni CVV od CVC?

W praktyce niczym. Różnica w nazewnictwie wynika z różnych dostarczycieli karty. A tych mamy dwóch – VISA oraz MasterCard. Dla karty VISA wykorzystywany jest kod CVV, dla MasterCard kod CVC. Ważny jest jeszcze typ kodów. Karty z kodem CVV1 i CVC 1 nie mogą być wykorzystywane do płatności w sieci. Zapłacimy online tylko kartą z kodem typu drugiego (CVV1/CVC 1).

Warto też wiedzieć, że inne karty również są produkowane przez dwóch dostarczycieli. Będą więc to karty płatnicze VISA albo MasterCard, a także karty debetowe.

Czy kod CVV/CVC chroni posiadacza karty?

Im więcej danych będzie od nas wymaganych, tym transakcja powinna być bezpieczniejsza. W praktyce jednak zarówno kod CVV/CVC jak i pozostałe dane takie jak imię i nazwisko, numer karty oraz data jej ważności znajdują się na karcie i to w całkiem widocznym miejscu. Każdy kto miał okazję zobaczyć kart przynajmniej przez chwile może wejść w ich posiadanie. To na pewno jest minus. Na szczęście operatorzy wprowadzają nowe usługi, które mają zwiększyć bezpieczeństwo płatności kartą. Tym samym np. przed każdą operacją generowane jest hasło, które jest wysyłane na telefon właściciela karty. Istnieją również systemy, które wymagają podczas dokonywania transakcji autoryzacji użytkownika poprzez logowanie do banku. 

Jak chronić kartę kredytową i zapewnić bezpieczeństwo transakcji?

Pierwsza zasada jest prosta – nigdy nie należy udostępniać karty osobom trzecim. Jasnym jest, że jak ktoś zobaczy naszą kartę będzie miał możliwość skopiowania jej danych. Po drugie warto wybierać karty z dodatkowym uwierzytelnieniem. Zaleca się korzystanie z banków, które zapewniają 3d-Secure (VISA) oraz SecureCode (MasterCard). Dzięki tym systemom, otrzymamy powiadomienie na telefon wraz z kodem przy każdej transakcji. Aby doszło do nieautoryzowanej płatności kartą ktoś musiałby również wejść w posiadanie naszego telefonu komórkowego. Jeżeli zgubimy kartę nie zwlekajmy z jej blokadą. Możemy to zrobić szybko przez nasz system mobilny w banku lub zgłosić utratę na infolinii. 

Tagi: bankkarta visakod cvckod cvvkarta kredytowakarta płatnicza

Dodano: 28.11.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Jak działa kredyt odnawialny?

Jak działa kredyt odnawialny?

23 Marzec 2023Autor: Agnieszka Kłak

Produkty bankowe i pozabankowe dla Klienta indywidualnego możemy podzielić na kilka podstawowych kategorii. O rodzajach kredytów w bankach pisaliśmy więcej Matryca cen ważonej ryzykiem. Pożyczki pozabankowe były natomiast tematem innego artykułu, który można przeczytać tutaj. Jedną z kategorii (...)

Czytaj więcej
Jak działa karta kredytowa?

Jak działa karta kredytowa?

21 Marzec 2023Autor: Agnieszka Kłak

Rodzajów kredytów jest kilka. Jednym z rodzajów kredytów jest karta kredytowa. Jeszcze do niedawna produkt zarezerwowany przez banki, zaczyna się coraz częściej pojawiać w ofertach firm pozabankowych. Kartą kredytową możemy finansować różne, nawet niespodziewane zakupy. Chyba każdy wie jak karta kre(...)

Czytaj więcej
Kredyt, czy karta kredytowa - co wybrać?

Kredyt, czy karta kredytowa - co wybrać?

13 Sty 2023Autor: Agnieszka Kłak

Szukając finansowania na rynku stajemy przed wieloma dylematami. Najpoważniejszy z nich to decyzja o wyborze właściwego produktu oraz instytucji, w której produkt weźmiemy. Dziś zestawimy dwa popularne produkty – kredyt i kartę kredytową. Szukając analogi na rynku pozabankowym możemy się zastanawiać(...)

Czytaj więcej
Top