Co to jest czek BLIK?

Opublikowano: 22 Lis 2022 Dagmara Konik 5 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Współcześnie istnieje bardzo wiele sposobów wypłaty pieniędzy czy płacenia za zakupy. Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że już nie tylko pieniądz w fizycznej formie, ale też karty płatnicze, telefony, a nawet zegarki umożliwiają nam dokonanie transakcji. Jednym ze sposobów płatności oraz wypłaty gotówki z konta bankowego są czeki BLIK.

Z tego artykułu dowiesz się:

Czek BLIK

Czym jest czek BLIK?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw dowiedzieć się, czym w ogóle jest BLIK. To polski system płatności mobilnych, stworzony w 2015 roku przez sześć polskich banków. System ten umożliwił użytkownikom smartfonów realizację różnych operacji finansowych tylko za pomocą telefonu. BLIK umożliwia użytkownikom dokonywanie zapłaty za zakupy stacjonarne i internetowe, wypłaty gotówki z bankomatów, wpłaty gotówki we wpłatomatach oraz przelewów. BLIK daje także opcję wygenerowania czeku wraz z kodem cyfrowym.

Co charakteryzuje czek BLIK?

Samo słowo „czek” może nam się kojarzyć z dawnymi czasami, gdzie realizacja płatności odbywała się zgoła inaczej niż dzisiaj. W przypadku tradycyjnego czeku papierowego klient szedł do banku i tam wypełniał blankiet. Natomiast w przypadku czeku BLIK wszystko odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej.

Oprócz już wspomnianego kodu BLIK, który zostanie wygenerowany przez aplikację, otrzymamy także możliwość określenia wartości pieniężnej czeku oraz jego daty ważności. Stworzymy także swoje hasło, dzięki któremu zwiększymy bezpieczeństwo środków na naszym czeku BLIK.

Jak utworzyć czek BLIK?

Stworzenie nowego czeku BLIK to nic trudnego. Wystarczy, że będziesz postępować według następującego schematu:

 • pobierz i zainstaluj aplikację na swojego smartfona,
 • uruchom aplikację,
 • wybierz opcję dotyczą czeków BLIK,
 • wybierz komendę odpowiednią do utworzenia nowego czeku BLIK,
 • określ liczbę środków dostępną w ramach czeku, jego datę ważności oraz ustal 4-cyfrowe hasło zabezpieczające,
 • aplikacja wygeneruje 9-cyfrowy numer czeku BLIK.

Gotowe! Pamiętaj jednak, że czeki BLIK są dostępne tylko dla klientów niektórych banków.

Kto może skorzystać z czeków BLIK?

Na polskim rynku finansowym funkcjonuje kilka banków, które umożliwiają swoim klientom przeprowadzanie operacji finansowych czekiem BLIK. Są to:

Jeżeli Twój bank nie funkcjonuje w ramach systemu BLIK, to niestety nie możesz skorzystać z tej opcji.

Czek BLIK – płatność za zakupy

Płatności za zakupy można dokonać w formie czeku BLIK. Dotyczy to zarówno transakcji w sklepach stacjonarnych jak i internetowych. Technicznie nie różni się to zbytnio od płatności, jakich dokonamy tradycyjnym kodem BLIK. Wystarczy, że podamy sprzedawcy kod czeku bądź wpiszemy go w opcji płatności internetowej.

Pamiętajmy, że musimy mieć dostępne środki na czeku BLIK w kwocie przynajmniej pokrywającą się z kwotą zakupów. Jednakże, jeśli na czek opiewa większa kwota, to nic straconego. Wydasz tylko część pieniędzy, a reszta może Ci posłużyć przy następnych transakcjach.

Wypłata BLIK z bankomatu

Możemy w bardzo prosty sposób wypłacić pieniądze z bankomatu za pomocą czeku BLIK. Krok po kroku wygląda to następująco:

 • na ekranie bankomatu wybierz opcję wypłaty BLIK-iem,
 • wybierz język, w którym podane zostaną dalsze instrukcje,
 • wybierz kwotę wypłaty,
 • możesz wybrać czy chcesz wydrukować potwierdzenie wypłaty,
 • wpisz 9-cyfrowy kod BLIK i wybierz komendę akceptacji kodu,
 • wpisz 4-cyfrowe hasło zabezpieczające i wybierz komendę akceptacji hasła,
 • odbierz pieniądze,
 • jeśli wybrałeś opcję wydruku potwierdzenia, odbierz potwierdzenie.

Pamiętaj, że przed zatwierdzeniem hasła możesz w każdej chwili przerwać transakcję.

Czek BLIK – czy to bezpieczne?

Dokonywanie różnego rodzaju operacji finansowych za pomocą czeku BLIK jest jedną z najbezpieczniejszych form działania na rynku finansowym. Nie dość, że aplikacja za każdym razem wygeneruje unikatowy i niepowtarzalny kod czeku BLIK, składający się z 9 cyfr, to jeszcze sam użytkownik nadaje swoje 4-cyfrowe hasło. Potencjalny złodziej musiałby posiąść wiedzę o tych dwóch składowych, aby skorzystać z cudzego czeku. Jest to poziom bezpieczeństwa wyższy niż chociażby w przypadku karty płatniczej, gdzie trzeba znać jedynie PIN, aby móc kogoś okraść.

Tagi: blikPKO Bank Polski

Zaktualizowano: 22.11.2022

Dodano: 27.09.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top