Czy można dostać kredyt gotówkowy bez prowizji?

Opublikowano: 25 Wrz 2020 Dagmara Konik 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Poszukując kredytu gotówkowego każdy z nas zwraca uwagę na koszty z tym związane. Podejmując takie zobowiązanie chcemy by było ono dla nas jak najbardziej korzystne pod każdym względem. Dlatego też musimy wiedzieć, jakie koszty czekają nas przy zaciągnięciu kredytu. Wartość prowizji jest jednym z elementów kosztów oferty o który najczęściej pytają klienci w rozmowach z przedstawicielem banku albo agentem kredytowym.

Czy można dostać kredyt gotówkowy bez prowizji?

Co wchodzi w skład kosztów kredytu?

Całkowity koszt kredytu gotówkowego to poza zaciągniętą kwotą kredytu również dodatkowe opłaty, które trzeba ponieść w związku z pozyskaniem finansowania z banku czy instytucji pożyczkowej. W skład takich kosztów wchodzą m.in. odsetki, prowizje czy koszty ubezpieczenia. Bardzo przydatna w ocenie kosztów kredytu gotówkowego jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO). Określa ona całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta. Jest to wskaźnik wyrażony w procentach.

Czy mamy wpływ na koszt całkowity kredytu?

W dużej mierze to właśnie od kredytobiorcy zależy jak wysokie będzie ponosił koszty zaciągniętego kredytu czy pożyczki on-line. W pierwszej kolejności powinniśmy skorzystać z internetowej porównywarki kredytów i sprawdzić w której instytucji pozabankowej lub banku koszty kredytu będą dla nas najkorzystniejsze. Musimy pamiętać, że im wyższa kwota zobowiązania i dłuższy czas spłaty tym wyższe będziemy ponosić koszty. Należy pamiętać, że wcześniejsza spłata kredytu przekłada się na niższe koszty. Dlatego warto wykorzystać nadwyżkę gotówki do nadpłacenia rat co może znacznie obniżyć koszty zaciągniętego zobowiązania. Zgodnie z obecnymi regulacjami rynku jeżeli szybciej spłacisz zaciągnięte zobowiązanie to część prowizji za udzielenie kredytu podlega zwrotowi.

Czym jest prowizja od kredytu?

Prowizja od kredytu jest jednorazową opłatą, która jest pobierana za udzielenie i obsługę kredytu i stanowi zwykle od kilku do kilkunastu procent pożyczanej kwoty.

Jej wysokość może zależeć od okresu kredytowania lub tego czy klient wybierając kredyt zdecyduje się na zakup pakietu dodatkowego (np. ubezpieczenia) często oferowanego razem z kredytem. Prowizja jest więc przychodem banku czy instytucji kredytowej, a kosztem klienta.

Czy można dostać kredyt gotówkowy bez prowizji?

Coraz częściej możemy spotkać się ofertami kredytów reklamowanych jako bez prowizji. Oznacza to, że instytucja która udziela nam finansowania rezygnuje z opłaty za jego udzielenie i obsługę. Taka oferta powinna być jednak przez nas dokładnie przeanalizowana ponieważ instytucja finansująca w związku z brakiem opłaty prowizyjnej może zastosować wyższe oprocentowanie, co będzie skutkowało wyższą kwotą do spłaty. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto również sprawdzić tabele opłat i prowizji w których znajdziemy wszystkie opłaty również te niestandardowe.

Wiele instytucji udzielających kredytów na krótki termin tzw. chwilówek oferuje nowym klientom kredyty całkowicie za darmo, czyli produkty pod hasłem „oddajesz tyle ile pożyczasz”. Niestety zwykle jest to oferta skierowana jedynie do osób, które jeszcze nigdy nie korzystały z usług tej instytucji. Mogą na nią liczyć więc tylko nowi klienci. Należy pamiętać, że spłata w takim produkcie powinna odbyć się na zasadach określonych w umowie, a kolejne przedłużenie finansowania może być produktem z naliczoną prowizją.

Jak znaleźć kredyt który będzie dla nas najkorzystniejszy?

Najprostszym sposobem na znalezienie kredytu którego koszty będą dla nas zadowalające jest skorzystanie z internetowych porównywarek kredytów gotówkowych. Zmieniając kwoty i okres kredytowania możemy dobrać wysokość rat do swoich możliwości i wybrać taką opcję która nie będzie dla nas zbyt dużym miesięcznym obciążeniem.

Przed podpisaniem umowy kredytowej zapoznaj się dokładnie z tabelą opłat i prowizji, aby upewnić się, że zaciągając kredyt nie będziesz ponosił żadnych dodatkowych kosztów. Warto zapytać, czy zerowa kwota prowizji nie wpłynęła na wzrost wysokości pobieranego oprocentowania. Zwróć również uwagę, czy brak opłaty prowizyjnej nie jest związany z koniecznością wykupienia usługi dodatkowej do kredytu np. ubezpieczenia. Koszt takiej usługi może być  potrącany w całości od przyznanej kwoty kredytu, co obniża otrzymaną przez nas kwotę lub doliczany jest do rat miesięcznych, a to z kolei zwiększa wysokość spłacanej raty.

Tak, kredyty gotówkowe i pożyczki on-line bez prowizji to produkty funkcjonujące na rynku usług finansowych. Jednak często posiadają one dodatkowe warunki, jakie należy spełnić, aby ten produkt otrzymać. Warto zapoznać się ze szczegółami oferty.

Zaktualizowano: 14.10.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (8)


 • Avatar Joanna

  Joanna
  04.05.2021 20:23:09

  Trzeba czytać umowy kredytowe i zwracać uwagę na to, co jest tam napisane!

  Odpowiedź
 • Avatar Krystian

  Krystian
  20.12.2020 11:24:16

  Powinien być ustawowy obowiązek pożyczek za zero złotych. Tak, jak każdy bank musi mieć bezpłatne konta to i takie pożyczki powinny być.

  Odpowiedź
 • Avatar matka_polka

  matka_polka
  17.12.2020 16:23:06

  lepiej nadplacac pozyczke jak sie ma wolne srodki

  Odpowiedź
 • Avatar trybik16

  trybik16
  20.11.2020 11:22:13

  lepiej brać pożyczki na krótki czas. wtedy się mniej płaci

  Odpowiedź
 • Avatar Iwona

  Iwona
  16.11.2020 08:31:14

  Czy zawsze trzeba brać ubezpieczenie?

  Avatar Dagmara Konik

  Dagmara Konik Autor Iwona
  16.11.2020 15:30:00

  Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczeniowej wynika z informacji na formularzu informacyjnym. W większości produktów jest to dobrowolne. Warto jednak pamiętać o korzyściach wynikających z zabezpieczenia spłaty, swojego życia i zdrowia.

 • Avatar marco

  marco
  21.10.2020 15:43:14

  zagadka: najlepszy sposób na wyliczenie kosztu kredytu? Mnożysz ratę razy okres spłaty i od razu wiesz ile masz spłacić

  Odpowiedź
 • Avatar agacia

  agacia
  21.10.2020 09:22:40

  ja brałam takie pożyczki za 0 zł i to działa, tylko potem musiałam szukać kolejnych nowych firm, które takie dają

  Odpowiedź
Top