Czy można dostać kredyt gotówkowy bez prowizji?

Opublikowano: 16 Sty 2023 Dagmara Konik 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Poszukując kredytu gotówkowego każdy z nas zwraca uwagę na koszty z tym związane. Podejmując takie zobowiązanie chcemy by było ono dla nas jak najbardziej korzystne pod każdym względem. Dlatego też musimy wiedzieć, jakie koszty czekają nas przy zaciągnięciu kredytu. Wartość prowizji jest jednym z elementów kosztów oferty o który najczęściej pytają klienci w rozmowach z przedstawicielem banku albo agentem kredytowym.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak prowizja wpływa na koszty kredytowe,
  • czy instytucje finansowe mogą udzielić kredytu gotówkowego bez prowizji,
  • gdzie można znaleźć kredyt gotówkowy bez prowizji,
  • czy zawsze warto brać kredyt gotówkowy bez prowizji.
Czy można dostać kredyt gotówkowy bez prowizji?

Co wchodzi w skład kosztów kredytu?

Całkowity koszt kredytu gotówkowego to poza zaciągniętą kwotą kredytu również dodatkowe opłaty, które trzeba ponieść w związku z pozyskaniem finansowania z banku czy instytucji pożyczkowej. W skład takich kosztów wchodzą m.in. odsetki, prowizje czy koszty ubezpieczenia. Bardzo przydatna w ocenie kosztów kredytu gotówkowego jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO). Określa ona całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta. Jest to wskaźnik wyrażony w procentach.

W bardzo podobny sposób wyraża się też kosz innych zobowiązań, takich jak np. kredyt hipoteczny czy kredyt konsolidacyjny.

Czy mamy wpływ na koszt całkowity kredytu?

W dużej mierze to właśnie od kredytobiorcy zależy jak wysokie będzie ponosił koszty zaciągniętego kredytu czy pożyczki on-line. W pierwszej kolejności powinniśmy skorzystać z internetowej porównywarki kredytów i sprawdzić, w której instytucji pozabankowej lub banku koszty kredytu będą dla nas najkorzystniejsze. Musimy pamiętać, że im wyższa kwota zobowiązania i dłuższy czas spłaty, tym wyższe będziemy ponosić koszty. Należy pamiętać, że wcześniejsza spłata kredytu przekłada się na niższe koszty.

Dlatego warto wykorzystać nadwyżkę gotówki do nadpłacenia rat co może znacznie obniżyć koszty zaciągniętego zobowiązania. Zgodnie z obecnymi regulacjami rynku, jeżeli szybciej spłacisz zaciągnięte zobowiązanie to część prowizji za udzielenie kredytu podlega zwrotowi.

Czym jest prowizja od kredytu?

Prowizja od kredytu jest jednorazową opłatą, która jest pobierana za udzielenie i obsługę kredytu i stanowi zwykle od kilku do kilkunastu procent pożyczanej kwoty.

Jej wysokość może zależeć od okresu kredytowania lub tego, czy klient, wybierając kredyt zdecyduje się na zakup pakietu dodatkowego (np. ubezpieczenia) często oferowanego razem z kredytem. Prowizja jest więc przychodem banku czy instytucji kredytowej, a kosztem klienta.

A ile w praktyce wynosi prowizja kredytu gotówkowego? Z tym jest bardzo różnie. Jeżeli już prowizja w ogóle występuje w ofercie, to kształtować się ona może w okolicach 5-6%, ale są też produkty z prowizją na poziomie 7%, a nawet większą.

Czy można dostać kredyt gotówkowy bez prowizji?

Coraz częściej możemy spotkać się ofertami kredytów reklamowanych jako bez prowizji. Oznacza to, że instytucja, która udziela nam finansowania rezygnuje z opłaty za udzielenie kredytu gotówkowego i obsługę. Taka oferta powinna być jednak przez nas dokładnie przeanalizowana, ponieważ instytucja finansująca w związku z brakiem opłaty prowizyjnej może zastosować wyższe oprocentowanie, co będzie skutkowało wyższą kwotą do spłaty. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto również sprawdzić tabele opłat i prowizji, w których znajdziemy wszystkie opłaty również te niestandardowe.

Wiele instytucji udzielających kredytów na krótki termin tzw. chwilówek oferuje nowym klientom kredyty całkowicie za darmo, czyli produkty pod hasłem „oddajesz tyle ile pożyczasz”. Niestety zwykle jest to oferta skierowana jedynie do osób, które jeszcze nigdy nie korzystały z usług tej instytucji. Mogą na nią liczyć więc tylko nowi klienci. Należy pamiętać, że spłata w takim produkcie powinna odbyć się na zasadach określonych w umowie, a kolejne przedłużenie finansowania może być produktem z naliczoną prowizją.

Jak znaleźć kredyt, który będzie dla nas najkorzystniejszy?

Najprostszym sposobem na znalezienie kredytu, którego koszty będą dla nas zadowalające, jest skorzystanie z internetowych porównywarek kredytów gotówkowych. Zmieniając kwoty i okres kredytowania możemy dobrać wysokość rat do swoich możliwości i wybrać taką opcję, która nie będzie dla nas zbyt dużym miesięcznym obciążeniem.

Przed podpisaniem umowy kredytowej zapoznaj się dokładnie z tabelą opłat i prowizji, aby upewnić się, że zaciągając kredyt, nie będziesz ponosił żadnych dodatkowych kosztów. Warto zapytać, czy zerowa kwota prowizji nie wpłynęła na wzrost wysokości pobieranego oprocentowania. Zwróć również uwagę, czy brak opłaty prowizyjnej nie jest związany z koniecznością wykupienia usługi dodatkowej do kredytu np. ubezpieczenia. Koszt takiej usługi może być  potrącany w całości od przyznanej kwoty kredytu, co obniża otrzymaną przez nas kwotę lub doliczany jest do rat miesięcznych, a to z kolei zwiększa wysokość spłacanej raty.

Tak, kredyty gotówkowe i pożyczki on-line bez prowizji to produkty funkcjonujące na rynku usług finansowych. Jednak często posiadają one dodatkowe warunki, jakie należy spełnić, aby ten produkt otrzymać. Warto zapoznać się ze szczegółami oferty.

 

Znajdź kredyt gotówkowy bez prowizji dzięki naszym narzędziom

Na stronie wnioskomat.com możesz za darmo skorzystać z narzędzi, jakimi są kalkulator kredytu gotówkowego oraz ranking kredytów gotówkowych. Dzięki nim możesz aktualnie znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy. Z danych, które przedstawią nasze narzędzia, dowiesz się wszystkiego na temat oprocentowania, wysokości rat oraz ile wynosi całkowity koszt kredytu gotówkowego. Sprawdzisz także, którzy kredytodawcy oferują kredyt bez prowizji.

Jeśli natomiast chcesz z kimś porozmawiać na temat danej oferty, to zachęcamy do skorzystania z usług doradcy kredytowego. Pomoże on przeanalizować naszą sytuację finansową, obliczyć koszt kredytu, a także wybrać ofertę najlepiej dopasowaną do naszych możliwości.

Kredyt gotówkowy bez prowizji — czy zawsze się to opłaca?

W przypadku kredytu bez prowizji może nam się wydawać na pierwszy rzut oka, że będzie to oferta tańsza, niż zobowiązania objęte prowizją. Tak też często jest. Jednakże nigdy nie należy wybierać kredytu na ślepo. Warto dokładnie przyjrzeć się wszystkim kosztom i uważnie policzyć ile koniec końców przyjdzie nam zapłacić. Czasem bowiem może okazać się, że kredyt bez prowizji wcale nie będzie tańszy od tego objętego prowizją.

Dodano: 25.09.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top