Czy można wziąć kredyt na fotowoltaikę?

Opublikowano: 25 Lut 2023 Agnieszka Kłak 13 min. czytania

Kategoria: Kredyty gotówkowePoradnik Kredytowy

Ochrona środowiska jest dziś niezwykle ważna i każdy z nas ponosi za to odpowiedzialność. Stare, nieekologiczne paliwa, takie jak choćby węgiel odchodzą do lamusa. Coraz częściej zastępują je odnawialna źródła energii – przyjazne dla środowiska także w kontekście wytwarzania energii elektrycznej. Warunkiem korzystania z takich źródeł energii jest wszakże poczynienie inwestycji, która zazwyczaj nie należy do tanich. Dlatego warto rozejrzeć się za produktem finansowym, dzięki któremu będziemy mogli sfinansować zarówno zakup paneli fotowoltaicznych jak i ich montaż.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak finansowo przygotować się do inwestycji,
 • czy możesz liczyć na rządową pomoc w inwestowaniu w fotowoltaikę,
 • czym cechuje się kredyt na panele fotowoltaiczne,
 • jak dokonać wyboru najkorzystniejszej oferty.
fotowoltaika

Ile trzeba posiadać kapitału na montaż fotowoltaiki?

Instalacja fotowoltaiczna nie należy do tanich inwestycji. Wprawdzie płacimy raz i potem możemy cieszyć się już przez długi czas energią pozyskiwaną ze Słońca, jednakże w tym celu należy najpierw zgromadzić odpowiedni kapitał. Jeden panel może kosztować kilkaset złotych, ale musimy też pamiętać o zakupie falownika oraz o sfinansowaniu montażu fotowoltaiki. Dla jednego gospodarstwa domowego może to stanowić koszt rzędu co najmniej 20 000 – 30 000 zł.

Programy finansujące fotowoltaikę

Zakup instalacji fotowoltaicznej oraz jej montaż podlega dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej, przy czym pieniądze te są przekazywane przez programy rządowe. Oczywiście, aby otrzymać pieniądze z tego tytułu należy najpierw złożyć wniosek, a potem spełnić odpowiednie kryteria. Obecnie można starać się o dofinansowanie z programów „Mój prąd” oraz „Czyste powietrze”.

Program „Czyste powietrze” jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest to pożyczka na inwestycję, którą należy zwrócić. Zobowiązanie to można spłacać maksimum przez 15 lat. Kwota pożyczki może wynieść maksymalnie 30 000 zł i pokryć całość przedsięwzięcia. O finansowanie mogą się starać właściciele domków jednorodzinnych oraz innych lokali mieszkalnych, które mają odrębną księgę wieczystą. O przyznaniu pożyczki będzie decydowała także wysokość dochodów wnioskodawcy. Jeśli ktoś już zaczął korzystać z programu „Czyste powietrze”, to nie przysługuje mu inna forma dotacji.

Z kolei program „Mój prąd” jest dotacją bezzwrotną. W tym przypadku także podmiotem realizującym jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednakże maksymalna kwota wynosi 5000 zł i może to stanowić maksymalnie 50% całości wartości inwestycji. Z tej formy dofinansowania mogą korzystać tylko osoby fizyczne. Program ma pomóc w inwestowaniu w małe instalacje fotowoltaiczne.

Kredyt na panele fotowoltaiczne – kiedy skorzystać?

Na rynku finansowym dostępne są oferty kredytu gotówkowego przeznaczonego na zakup odnawialnych źródeł energii. Najczęściej funkcjonują pod nazwą EKOkredyt lub podobną. Banki oferują te zobowiązania pod warunkiem, że kredytobiorca przeznaczyć określoną część środków ze zobowiązania na zakup produktów ekologicznych. Jest to kredyt ratalny, który jest spłacany w okresie od kilku do kilkunastu lat. Warto skorzystać z tego produktu, jeśli masz odpowiednio wysoką zdolność kredytową oraz dobrą historię kredytową, a ponadto zależy Ci na dopasowaniu danej oferty do własnych potrzeb.

Gdzie szukać najtańszego kredytu na fotowoltaikę?

Najtańszy kredyt gotówkowy na fotowoltaikę znaleźć możesz na stronie wnioskomat.com i samodzielnie porównać konkretne oferty. Skorzystaj z naszych kalkulatorów kredytowych, sprawdź jak wyglądają aktualne rankingi kredytów gotówkowych. Dodatkowo w artykułach na naszym blogu znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące ofert konkretnych banków, a co za tym idzie – dowiesz się, jakie EKOkredyty są oferowane w danych instytucjach. Zachęcamy także do skorzystania z pomocy naszego doradcy kredytowego. Bezpłatnie pomoże on wybrać najkorzystniejszą ofertę, a w razie podjęcia przez klienta decyzji przeprowadzi przez cały proces wnioskowania.

Przykłady kredytów na fotowoltaikę w wybranych bankach

Chociaż kredyty gotówkowe finansujące odnawialne źródła energii są już standardem w ofertach bankowych, to jednak w zależności od kredytodawcy różnią się od siebie. Nie chodzi tu tylko o markową nazwę produktu, ale też o cały szereg wyróżniających go niuansów. Z perspektywy klienta na pewno istotne będą wszystkie parametry zobowiązania oraz ich szczegółowe opisy. Przyjrzeliśmy się jak to wygląda w 5 wybranych polskich bankach.

Ekopożyczka PKO BP

Spośród swojej oferty kredytów gotówkowych PKO Bank Polski wyróżnił Ekopożyczkę, której celem jest sfinansowanie właśnie instalacji oraz montażu paneli fotowoltaicznych. Jeżeli chodzi o szczegóły dotyczące tego zobowiązania, to są one następujące:

 • można pozyskać minimalnie 1500 zł, natomiast maksymalnie 50 000 zł,
 • spłata kredytu w ciągu 2-120 miesięcy,
 • oprocentowanie zmienne,
 • obniżone oprocentowanie – dla klientów, którzy spełnili warunki dotyczące fotowoltaiki.

Ekopożyczka PKO BP będzie tańsza, jeśli klient przeznaczy co najmniej 85% kwoty środków na inwestycję w fotowoltaikę. Należy to udowodnić przedstawiając faktury w ciągu 3 miesięcy od daty wypłaty pożyczki.

Kredyt gotówkowy Czyste Powietrze w Alior Banku

Również w Alior Banku znajdziesz zobowiązanie, które możesz przeznaczyć na inwestycję fotowoltaiczną, ale nie tylko. Jest to produkt, z którego pozyskane pieniądze mogą być wykorzystane do sfinansowania ocieplenia budynku czy wymiany okien. Produkt charakteryzuje się tym, że:

 • maksymalnie można pozyskać 100 000 zł,
 • okres kredytowania wynosi do 3 do 120 miesięcy,
 • prowizja wynosi 0%,
 • można ubiegać się o dotację na spłatę kredytu.

Nie bez powodu nazwa produktu to kredyt gotówkowy Czyste Powietrze. Jest on połączony z programem Czyste Powietrze. Na częściową spłatę kredytu można pozyskać dofinansowanie wynoszące od 35 000 zł do nawet 99 000 zł.

Ekopożyczka gotówkowa ING Bank Śląski

ING Bank Śląski przygotował ofertę Ekopożyczki gotówkowej. Możesz przeznaczyć środki z tego zobowiązania na różne cele ekologiczne, w tym na instalację fotowoltaiczną. Parametry produktu wyglądają w ten sposób:

 • kwota kredytu wynosi od 1000 zł do 160 000 zł,
 • okres kredytowania wynosi od 3 do 120 miesięcy,
 • prowizja wynosi 0%,
 • przy zakupie produktów ekologicznych za co najmniej 70% wartości kredytu przysługuje promocja.

ING Bank Śląski oferuje w tym przypadku oprocentowanie stałe. Wystarczy, że klient będzie spłacał zobowiązanie nie dłużej niż przez 36 miesięcy.

Kredyt ratalny na panele fotowoltaiczne w BNP Paribas

Wśród produktów, którymi można finansować zakup produktów ekologicznych znajduje się kredyt ratalny na panele fotowoltaiczne. Zaciągnąć go można w BNP Paribas. Produkt wyróżnia się tym, że:

 • finansowanie wynosi maksymalnie do 80 000 zł,
 • zobowiązanie można spłacać maksymalnie przez 144 miesiące,
 • proces wnioskowania odbywa się online,
 • istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu z niższym oprocentowaniem.

Dużym plusem tego produktu jest niewątpliwie fakt, że środki pieniężne mogą trafić na konto klienta nawet w ciągu 15 minut od momentu złożenia wniosku.

Kredyt na fotowoltaikę w BOŚ

Bank Ochrony Środowiska posiada w swojej ofercie kredyt na fotowoltaikę. Warto zainteresować się tym zobowiązaniem, gdyż:

 • można wnioskować maksymalnie o 75 000 zł,
 • okres kredytowania wynosi do 10 lat,
 • można pokryć 100% wartości inwestycji,
 • rata jest stała przy kredytowaniu na okres maksymalnie 3 lat.

Dodatkowo w tym przypadku jest dobra wiadomość dla klientów, którzy mieliby przejściowe problemy finansowe. Otóż można zawiesić spłatę kredytu na fotowoltaikę w BOŚ na okres maksymalnie 3 miesięcy.

Czy fotowoltaika to opłacalna inwestycja?

Na początku wspomnieliśmy o kosztach zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych. Czy zatem koszt rzędu 20 000 czy nawet 30 000 zł może się zwrócić? Otóż trzeba wiedzieć, że koszty korzystania z odnawialnych źródeł energii są minimalne, a w przypadku elektryczności z fotowaltaiki – darmowe. Panele wykorzystują energię słoneczną, która następne zasila nasze gospodarstwo domowe.

Warto jednak pamiętać o tym, aby nadwyżka niewykorzystanej energii słonecznej, która została pozyskania poprzez panele fotowoltaiczne powróciła do sieci, do której podłączone jest gospodarstwo domowe. Wówczas zapłacimy niższe rachunki za prąd u operatora sieci. Jest to ważne, gdyż nawet jeśli posiadamy już fotowoltaikę, to i tak płacimy za prąd z sieci, wówczas gdy korzystamy z niego, kiedy to energia słoneczna nie jest pozyskiwana albo jest jej za mało.

Fotowoltaika nie bez powodu cieszy się dużą popularnością. Pozwala ona regularnie płacić rachunki mniejsze o 30-50%. W praktyce liczbowo często jest to 125 zł w skali miesiąca, a więc w skali roku przeciętne gospodarstwo domowe może zaoszczędzić nawet 1500 zł.

Jakie są plusy i minusy kredytu na fotowoltaikę?

Jak każdy produkt finansowy, również kredyt przeznaczony na finansowanie zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej posiada swoje wady i zalety. Do plusów takiego zobowiązania możemy zaliczyć na pewno to, że:

 • daje to możliwość natychmiastowego opłacenia inwestycji,
 • nie trzeba sięgać po oszczędności,
 • długi okres kredytowania,
 • pozyskanie oszczędności z fotowoltaiki, co może pomagać przy regulowaniu rat – inwestycja sama się spłaca,
 • często można dostać kredyt na atrakcyjnych warunkach.

Jeśli zaś chodzi o minusy, to trzeba powiedzieć, że:

 • uzyskanie EKOkredytu często wymaga spełnienia wielu formalności,
 • kredytobiorca będzie ponosił kredytowane koszty.

Jak widać gołym okiem, takie kredyty mają więcej plusów niż minusów, dlatego zawsze warto rozważyć wnioskowanie o takie zobowiązanie.

Kredyt na fotowoltaikę – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Zdążyliśmy już przedstawić 5 przykładowych ofert EKOkredytów bankowych, ale to nie jedyne zobowiązania dostępne na rynku, które można przeznaczyć na fotowoltaikę. Niezależnie od tego, do jakiej instytucji udamy się z wnioskiem, kluczowe będzie to, ile wyniesie Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Warto także zwrócić uwagę na to czy dany kredytodawca ma dla nas ofertę z niższym oprocentowaniem albo zerową prowizją. Nie bez znaczenia jest także to, czy chcemy finansować tylko fotowoltaikę czy też zakup innych produktów ekologicznych – warto wówczas szczególną uwagę zwrócić na cel kredytowania.

Dodano: 25.02.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top