Czy w 2023 roku można otrzymać kredyt na świadczenie pielęgnacyjne?

Opublikowano: 17 Paź 2023 Agnieszka Kłak 3 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Opieka nad najbliższą, chorą osobą to ogromne wyzwanie, codzienna, bardzo ciężka praca i masa wyrzeczeń, a także spore obciążenie - zarówno fizyczne jak i psychiczne. Na różnych etapach życia opiekunowie osób niepełnosprawnych borykają się z pilnymi potrzebami finansowymi. Niejeden z nich zadaje sobie wówczas pytanie: "W jakim banku dostanę kredyt na świadczenie pielęgnacyjne?". Teoretycznie opiekunowie są takimi samymi klientami na rynku finansowym, jak inni kredytobiorcy. Ale praktyka wygląda już inaczej...

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czy bank uzna świadczenie pielęgnacyjne za wystarczające źródło dochodu,
  • czy bank weźmie pod uwagę świadczenie pielęgnacyjne przy ocenianiu zdolności kredytowej,
  • gdzie opiekunowie osób niepełnosprawnych mogą szukać finansowania.
kredyt na świadczenie pielęgnacyjne

Świadczenie pielęgnacyjne jako źródło dochodu

Świadczenie pielęgnacyjne jest jednym ze świadczeń socjalnych i rodzinnych, które przysługuje opiekunowi osoby niepełnosprawnej. Od 1 stycznia 2023 roku jego wysokość wynosi 2458 zł. Zwykle przyjęło się uważać, że ten typ zasiłku przysługuje tylko wtedy, kiedy opiekujemy się niepełnosprawnym dzieckiem. Faktycznie - rodzic dziecka niepełnosprawnego może otrzymać to świadczenie, jeśli rzeczywiście sprawuje opiekę. Ale zasiłek przysługuje także wtedy, kiedy zajmujemy się chorym mężem, żoną, a także innym członkiem rodziny - np. rodzicem. Jeśli niepełnosprawność została ustalona przez komisję lekarską na czas nieokreślony, wówczas świadczenie pielęgnacyjne przysługuje stale. Jeśli jednak jest to czas określony, to wówczas przez taki sam okres wypłacane będzie świadczenie.

Czy mając tylko zasiłek pielęgnacyjny można dostać kredyt w 2023 roku?

Każdy klient, który stara się o kredyt w banku, musi uzyskiwać dochody, aby móc spłacać raty terminowo. W związku z tym kredytodawca bada zdolność kredytową, pytając m.in. o wysokość i źródło dochodów, jak i comiesięcznie obciążenia dla domowego budżetu. Niestety, samo świadczenie pielęgnacyjne nie wystarczy, aby uzyskać kredyt. Zasiłek tego typu nie może być ściągnięty przez komornika. Jeśli więc klient zaprzestałby spłaty zobowiązania, to bank nie miałby dróg dochodzenia swojej należności. 

Jakie jeszcze dochody może zaakceptować bank?

Istnieją takie oferty, gdzie możesz wnioskować o kredyt gotówkowy wraz z inną osobą, niezależnie od tego, czy jest ona z Tobą spokrewniona czy nie. Ważne jest, aby taka osoba uzyskiwała dochody z pracy, a nie tylko z zasiłków. Wówczas Twoje świadczenie pielęgnacyjne będzie brane jako wartość dodana do Waszej wspólnej zdolności kredytowej, która jednak będzie głównie wynikała z dochodów współkredytobiorcy.

A jakie źródła dochodów współkredytobiorcy zaakceptuje bank? Otóż będą to:

  • umowa o pracę,
  • umowa cywilnoprawna,
  • działalność gospodarcza,
  • renta,
  • emerytura,
  • kontrakt.

Jeśli Twój współkredytobiorca pracuje, to ważne jest, kiedy umowa została podpisana i czy obowiązuje na czas określony czy nieokreślony.

Czy na świadczenie pielęgnacyjne można wziąć pożyczkę pozabankową?

Jeżeli nie możesz wziąć razem z kimś kredytu z banku, to wówczas alternatywą pozostaje pożyczka pozabankowa. Jest to produkt, gdzie w procesie weryfikacji pożyczkodawca nie będzie tak surowy jak bank. Może on uznać Twoje świadczenie za wystarczające do tego, aby dać Ci zobowiązanie. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że przy świadczeniu pielęgnacyjnym dostępne będą raczej niższe kwoty. 

Dodano: 17.10.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top