Czym jest cross selling stosowany przez banki?

Opublikowano: 10 Kwi 2024 Agnieszka Kłak 4 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Cross-selling, czyli po prostu: sprzedaż krzyżowa jest zjawiskiem często spotykanym w bankach. Choć z pozoru może wyglądać to na wciskanie kredytobiorcom niepotrzebnych, dodatkowych produktów, to jednak okazuje się, że niejeden klient otrzymał realne korzyści w ramach sprzedaży wiązanej. Warto do tego zjawiska podchodzić racjonalnie, tak aby jako konsument zawsze być zadowolonym.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • na czym polega cross-selling,
 • jak cross selling ma się do polskiego prawa,
 • kiedy cross selling bywa korzystny.
cross selling

Jak w praktyce wygląda cross-selling?

Cross selling polega na tym, że klientowi, chcącemu wziąć zobowiązanie w banku proponowany jest zakup dodatkowych produktów. Jeśli kredytobiorca zechce dokonać takiego zakupu, to wówczas zapłaci za wszystko razem. Sprzedaż wiązana spotykana jest zarówno przy kredycie gotówkowym jak i kredycie hipotecznym. W praktyce niemal zawsze jest tak, że klient, który wykupił dodatkowe produkty może skorzystać z tańszego kredytu. 

Produkty najczęściej sprzedawane w ramach cross-sellingu to:

Warto wiedzieć, że bank nie będzie zmuszał żadnego klienta do skorzystania w oferty w ramach cross-sellingu.

Cross selling a przepisy ustawy o kredycie hipotecznym

Jeżeli chodzi o cross selling przy kredycie hipotecznym, to tę kwestię prawnie regulują przepisy ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym. Mówią one o cross-sellingu w następujący sposób:

 • produkty są jedynie opcjonalną ofertą dla klienta,
 • klient musi zostać poinformowany o możliwości skorzystania ze standardowej oferty, bez cross-sellingu,
 • rachunek bankowy sprzedany w ramach cross-sellingu musi służyć w celu gromadzenia środków na spłatę zobowiązania,
 • bank może wymagać ubezpieczenia nieruchomości, ale nie może narzucać klientowi gdzie takie ubezpieczenie wykupić.

Ponadto klient może skorzystać tylko z jednego produktu oferowanego w ramach cross-sellingu, ale też może skorzystać z kilku lub ze wszystkich. Rzecz jasna oprócz tego pozostaje mu do wyboru standardowa oferta. 

Cross-selling a kredyt gotówkowy

Cross-selling w banku ma także miejsce przy sprzedaży kredytu gotówkowego. Najczęściej w praktyce spotykane jest ubezpieczenie na życie - np. od utraty pracy, zapadnięcia na ciężką chorobę czy wypadku, który spowoduje trwałą niepełnosprawność. Z jednej strony takie ubezpieczenie dodatkowo kosztuje, ale z drugiej zabezpiecza klientów na całą masę nieprzyjemnych okoliczności i wypadków losowych. Niekiedy jest tak, że bank oprócz ubezpieczenia zaproponuje klientowi założenie konta osobistego (o ile wnioskodawca nie posiada jeszcze rachunku). 

Czy cross-selling opłaca się klientowi?

W niejednym przypadku cross-selling będzie koniec końców opłacalny dla klienta. Niejeden bank hołduje zasadzie, że im więcej produktów dodatkowych wykupi klient, tym bardziej zostanie obniżona marża oraz prowizja. To z kolei pozwala kredytobiorcy znacznie zaoszczędzisz - zwłaszcza przy bardzo dużych zobowiązaniach. Jednakże za każdym razem warto samodzielnie sprawdzić, czy rzeczywiście dane zobowiązanie będzie bardziej opłacalne po skorzystaniu z cross-sellingu. Jak to zrobić? 

Zawsze możesz skorzystać z kalkulatora, który wyliczy Ci koszty zobowiązania - w ramach podstawowej oferty oraz tej z produktami dodatkowymi. Różnicę zobaczysz gołym okiem, więc to już będzie stanowiło solidną podstawę do dokonania racjonalnej oceny opcji ofertowych. Ale pamiętaj, że cross-selling przynosi nie tylko korzyści finansowe, o czym już zdążyliśmy sobie wspomnieć. 

Na co uważać, spotykając się z ofertą cross sellingu?

Zanim jako klient wyrazisz swoją zgodę na cross selling koniecznie zwróć uwagę na takie czynniki jak:

 • cena produktów dodatkowych,
 • warunki korzystania z produktów dodatkowych,
 • występowanie opcji rezygnacji z produktów dodatkowych w trakcie użytkowania,
 • konsekwencje rezygnacji produktów, nabytych w ramach cross-sellingu.

Przy wszelkich wątpliwościach związanych z cross sellingiem warto skontaktować się z doradcą kredytowym, który odpowie na wszystkie nurtujące pytania. 

Dodano: 10.03.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top