Cross-selling, czyli po prostu: sprzedaż krzyżowa jest zjawiskiem często spotykanym w bankach. Choć z pozoru może wyglądać to na wciskanie kredytobiorcom niepotrzebnych, dodatkowych produktów, to jednak okazuje się, że niejeden klient otrzymał realne korzyści w ramach sprzedaży wiązanej. Warto do tego zjawiska podchodzić racjonalnie, tak aby jako konsument zawsze być zadowolonym.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Cross selling polega na tym, że klientowi, chcącemu wziąć zobowiązanie w banku proponowany jest zakup dodatkowych produktów. Jeśli kredytobiorca zechce dokonać takiego zakupu, to wówczas zapłaci za wszystko razem. Sprzedaż wiązana spotykana jest zarówno przy kredycie gotówkowym jak i kredycie hipotecznym. W praktyce niemal zawsze jest tak, że klient, który wykupił dodatkowe produkty może skorzystać z tańszego kredytu.
Produkty najczęściej sprzedawane w ramach cross-sellingu to:
Warto wiedzieć, że bank nie będzie zmuszał żadnego klienta do skorzystania w oferty w ramach cross-sellingu.
Jeżeli chodzi o cross selling przy kredycie hipotecznym, to tę kwestię prawnie regulują przepisy ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym. Mówią one o cross-sellingu w następujący sposób:
Ponadto klient może skorzystać tylko z jednego produktu oferowanego w ramach cross-sellingu, ale też może skorzystać z kilku lub ze wszystkich. Rzecz jasna oprócz tego pozostaje mu do wyboru standardowa oferta.
Cross-selling w banku ma także miejsce przy sprzedaży kredytu gotówkowego. Najczęściej w praktyce spotykane jest ubezpieczenie na życie - np. od utraty pracy, zapadnięcia na ciężką chorobę czy wypadku, który spowoduje trwałą niepełnosprawność. Z jednej strony takie ubezpieczenie dodatkowo kosztuje, ale z drugiej zabezpiecza klientów na całą masę nieprzyjemnych okoliczności i wypadków losowych. Niekiedy jest tak, że bank oprócz ubezpieczenia zaproponuje klientowi założenie konta osobistego (o ile wnioskodawca nie posiada jeszcze rachunku).
W niejednym przypadku cross-selling będzie koniec końców opłacalny dla klienta. Niejeden bank hołduje zasadzie, że im więcej produktów dodatkowych wykupi klient, tym bardziej zostanie obniżona marża oraz prowizja. To z kolei pozwala kredytobiorcy znacznie zaoszczędzisz - zwłaszcza przy bardzo dużych zobowiązaniach. Jednakże za każdym razem warto samodzielnie sprawdzić, czy rzeczywiście dane zobowiązanie będzie bardziej opłacalne po skorzystaniu z cross-sellingu. Jak to zrobić?
Zawsze możesz skorzystać z kalkulatora, który wyliczy Ci koszty zobowiązania - w ramach podstawowej oferty oraz tej z produktami dodatkowymi. Różnicę zobaczysz gołym okiem, więc to już będzie stanowiło solidną podstawę do dokonania racjonalnej oceny opcji ofertowych. Ale pamiętaj, że cross-selling przynosi nie tylko korzyści finansowe, o czym już zdążyliśmy sobie wspomnieć.
Zanim jako klient wyrazisz swoją zgodę na cross selling koniecznie zwróć uwagę na takie czynniki jak:
Przy wszelkich wątpliwościach związanych z cross sellingiem warto skontaktować się z doradcą kredytowym, który odpowie na wszystkie nurtujące pytania.
Dodano: