Każdy, kto jest zainteresowany wzięciem udziału w przetargu musi liczyć się z tym, że konieczne będzie uiszczenie wadium. Nie zawsze musi występować ono w formie pieniężnej, jednak istnienie takowego wadium jest bardzo ważne z punktu widzenia prawa. Współcześnie trudno wyobrazić sobie przebieg procedur przetargowych bez wadium.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Słowo wadium wywodzi się od łacińskiego vadium, które tłumaczy się jako kaucja. Jest to zabezpieczenie przetargu, występujące w formie pieniężnej albo jako gwarancja bądź poręczenie. Zabezpieczenie to występuje w przetargach i ma chronić przed sytuacją, w której zwycięzca przetargu odstąpi od wykonania inwestycji. Dzięki temu podmiot, który organizuje przetarg ma pewność, że dojdzie do przedsięwzięcia. Wadium jest pobierane od wszystkich, którzy chcą wziąć udział w przetargu. Przykładami sytuacji, w których naliczane będzie wadium mogą być budowa nieruchomości użytku publicznego albo licytacja komornicza.
NOTKA PRAWNA
Wadium zostało określone w art. 70 z indeksem 4 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.
Wszystko zależy od tego, w jakim przetargu będziemy uczestniczyli. Możemy mówić o następujących wartościach wadium:
Jeśli chcesz wiedzieć, ile konkretnie wyniesie wadium w danym przetargu, to zawsze możesz znaleźć informacje na ten temat w ogłoszeniu bądź opisie wydarzenia.
Każdy uczestnik przetargu, który tego przetargu nie wygrał otrzyma zwrot wadium. W praktyce wygląda to tak, że uczestnicy otrzymują zwrot swojego wadium w terminie od 2 do 3 dni od zakończenia licytacji. Natomiast zwycięzca nie otrzyma zwrotu wadium, za to zostanie ono wliczone do przedmiotu licytacji. Dzięki temu, ten kto wygra przetarg musi jedynie uiścić pozostałą cześć.
Zwycięzca przetargu ma określony czas na uiszczenie pozostałej kwoty do pełnej wartości zlicytowanego przedmiotu bądź nieruchomości. Termin wynosi od 5 do 60 dni. Jeżeli w tym czasie zaległa suma nie zostanie wpłacona, lub nie dojdzie do podpisania aktu notarialnego zmieniającego właściciela danego przedmiotu bądź nieruchomości, to wówczas wadium przepada.
Dodano: