Czym jest złota karta kredytowa?

Opublikowano: 07 Wrz 2023 Agnieszka Kłak 11 min. czytania

Kategoria: Karty kredytowePoradnik Kart

W dzisiejszych czasach chyba każdy klient posiada standardową kartę płatniczą, a niejeden z nich - również kartę kredytową. Produkt ten w wielu sytuacjach okazuje się bardzo przydatny i umożliwia posiadaczowi realizację jego potrzeb finansowych. Jednakże istnieją także złote karty kredytowe, które są niewątpliwie bardzo prestiżowe i luksusowe. Z czym wiąże się posiadanie tego niebagatelnego kawałka plastiku? Zapraszamy do naszego poradnika!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym jest i jak działa w praktyce złota karta kredytowa,
 • czy masz szansę na otrzymanie złotej karty kredytowej,
 • co zyskuje klient, który posiada złotą kartę kredytową,
 • który bank wyda Ci złotą kartę kredytową,
 • jakie są plusy i minusy posiadania złotej karty kredytowej. 
złota karta kredytowa

Złota karta kredytowa - co to tak naprawdę jest?

Gdyby wyjść na ulicę w celu przeprowadzania dziennikarskiej sondy i zapytać przechodniów o to, czym jest złota karta kredytowa, to można śmiało założyć, że większość z nich skojarzyłaby ją z luksusem. Istotnie - przez lata banki reklamowały taką kartę jako wyjątkowo prestiżowy produkt, dostępny jedynie dla najzamożniejszych i najbardziej wysublimowanych klientów. Dziś, w trzeciej dekadzie XXI wieku, choć złota karta kredytowa znacząco się wyróżnia, to jej dostępność jest większa, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Oczywiście nie oznacza to, że przestają obowiązywać obligatoryjne wymagania wobec klienta.

Pomimo tego, że i w przypadku złotej karty także obowiązuje limit kredytowy, to różni się ona od standardowych kart kredytowych przede wszystkim dodatkowymi korzyściami, którymi może cieszyć się jej posiadacz. 

W jaki sposób działa złota karta kredytowa?

Technicznie rzecz biorąc zasada działania złotej karty nie różni się niczym od działania zwykłej. Korzystać możemy z niej chociażby wtedy, kiedy trzeba uiścić płatność za zakupy w sposób stacjonarny albo zdalny. Ponadto można ją wykorzystać do wypłaty gotówki z bankomatu. Na karcie znajduje się określona pula pieniędzy, przyznanych przez bank w ramach limitu kredytowego. Klient ma obowiązek spłaty tej części limitu, którą wykorzystał przy pomocy złotej karty kredytowej. 

Kto może posiadać złotą kartę kredytową?

Trudno jest wymienić wszystkie możliwe kryteria, gdyż to od indywidualnej polityki banku będzie zależało, czy wnioskodawca otrzyma złotą kartę kredytową. Z całą pewnością trzeba natomiast stwierdzić, że na 100% będzie sprawdzana zdolność kredytowa klienta oraz jego historia kredytowa. Bardzo istotny jest stały dochód - w dzisiejszych czasach na złotą kartę mogą liczyć osoby zarabiające powyżej 4000 zł na rękę. Liczy się także to, czy klient jest wiarygodny, tzn. czy w przeszłości spłacał zobowiązania w terminie. 

Jakie korzyści płyną z posiadania złotej karty kredytowej?

W ramach złotej karty kredytowej masz szansę otrzymać znacznie wyższy limit kredytowy niż przy standardowej wersji produktu. Oprócz tego możesz skorzystać z dodatkowych usług, które Ci pomogą np. w rezerwowaniu hotelu czy restauracji, a nawet w zorganizowaniu zagranicznej wycieczki. W ramach złotej karty możesz otrzymać ubezpieczenie do tej podróży (ale nie tylko). Często też przy złotych kartach występuje możliwość skorzystania z programu lojalnościowego i zbierania punktów, które można wymienić na inne korzyści. Trzeba zaznaczyć, że kompletny pakiet korzyści przysługujących posiadaczowi złotej karty jest określony indywidualnie w ofertach konkretnych banków. 

Ale oprócz tego wszystkiego, co wymieniliśmy powyżej zyskujesz coś jeszcze, coś uniwersalnego - prestiż!

Czy złota karta kredytowa ma okres bezodsetkowy?

Tak, mając złotą kartę kredytową możesz korzystać z okresu bezodsetkowego. Zazwyczaj wynosi on maksymalnie do 60 dni. Jak sama nazwa wskazuje jest to czas, w którym spłacasz zadłużenie (wynikłe z związku z wydawaniem pieniędzy z limitu) bez żadnych, dodatkowych odsetek. Czyli, np. jeśli wydałeś 5000 zł, to do 60 dni spłacasz 5000 zł i ani grosza więcej. Natomiast jeśli po tym terminie nie spłacisz długu, bank naliczy dodatkowe odsetki. Co więcej, klient ma obowiązek spłacić co najmniej 5% wartości zadłużenia (jeśli nie może zrobić tego w 100%), ale od pozostałej kwoty i tak zostaną naliczone odsetki.

W jakim banku otrzymasz złotą kartę kredytową?

Wbrew pozorom złote karty kredytowe są oferowane przez dość dużą liczbę polskich banków. My wybraliśmy 4 oferty instytucji współpracujących z wnioskomat.com, którym na pewno warto się przyjrzeć:

 1. PKO Bank Polski - Złota karta kredytowa. Maksymalny limit w ramach tego produktu wynosi aż 50 000 zł. W standardzie przysługuje Ubezpieczenie na Szóstkę obejmujące m.in. nieszczęśliwe wypadki, nieruchomość i opiekę medyczną. Okres bezodsetkowy wynosi 55 dni. Zadłużenie możesz spłacać na raty. Możliwe jest zdalne obsługiwanie karty poprzez aplikację iKO.
 2. Alior Bank - Karta kredytowa Mastercard Business. Limit kredytowy dla tego produktu jest ustalany indywidualnie, w zależności od klienta. Okres bezodsetkowy obowiązuje do 57 dni. Bank nie pobiera prowizji za transakcje bezgotówkowe. Korzystając z karty otrzymujesz 1% zwrotu od transakcji bezgotówkowych. Jest to produkt firmowy.
 3. ING Bank Śląski - Złota karta kredytowa Visa. Limit kredytowy na tej karcie wynosi od 5000 do 50 000 zł. Otrzymujesz także drugą kartę, z której może korzystać inna dorosła osoba albo niepełnoletnia, pod warunkiem, że ukończyła 13 rok życia. Korzystając z tej karty nie zapłacisz prowizji za transakcje walutowe. Długość okresu bezodsetkowego wynosi 52 dni.
 4. Santander Bank Polska - Karta Visa Business Gold Charge. Jest to karta dla firm, gdzie przewalutowanie jest całkowicie bezpłatne. Produkt umożliwia Ci dokonywanie transakcji na całym świecie. Możesz otrzymać zwrot gotówki, jeśli zapłacisz kartą za towar lub usługę, a produkt nie będzie zgodny z opisem albo usługa nie zostanie wykonana. 

Warto dobrze rozważyć, która oferta będzie najkorzystniejsza. 

Złota karta kredytowa - wady i zalety

Jak każdy produkt finansowy, również złote karty kredytowe mają swoje plusy i minusy. Zaczynając od zalet, możemy wymienić następujące:

 • dużo pieniędzy przyznanych w ramach limitu - często jest to nawet 50 000 zł,
 • dodatkowe usługi concierge,
 • korzystanie z pakietów lojalnościowych,
 • ubezpieczenia - dotyczące naszego domu, zdrowia, ale także bezpieczeństwa w podróży,
 • dostęp do saloników lotniskowych,
 • długi okres bezodsetkowy.

Jeśli zaś chodzi o wady, to trzeba uwzględnić wśród nich takie minusy jak:

 • wysoka opłata za obsługę karty,
 • wyższe odsetki niż przy standardowym produkcie,
 • spory próg dochodowy niezbędny do uzyskania karty,
 • spore ryzyko zadłużenia - im wyższy limit, tym większe prawdopodobieństwo braku terminowej spłaty długu.

Zestawiając ze sobą plusy i minusy należy stwierdzić, że taki produkt jak złota karta kredytowa może być bardzo korzystny, pod warunkiem, że trafi w ręce odpowiedzialnego klienta. 

Co jeszcze warto wiedzieć o złotej karcie kredytowej?

Jeżeli jesteś zdecydowany na kartę kredytową, to zanim cokolwiek podpiszesz, dokładnie przeczytaj warunki umowy. Upewnij się, że wszystko jest dla Ciebie zrozumiałe. Miej świadomość, że złota karta kredytowa istnieje nie po to, aby uratować Twoje finanse w ciężkiej sytuacji, ale po to, by dostarczyć Ci luksusowych usług i towarów, czyli umilić życie. Przestrzegaj okresu rozliczeniowego, aby uniknąć dodatkowych kosztów. Bądź odpowiedzialny, podejmując tak ważną decyzję finansową. 

Dodano: 07.09.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top