Dłużnik może być skołowany, kiedy przeprowadzane są wobec niego czynności windykacyjne albo egzekucyjne. Warto wiedzieć, że jedno z drugim nie będzie tożsame, choć cel jest taki sam - odzyskać należność na rzecz wierzyciela. Jakkolwiek istnieją podstawowe różnice między komornikiem a windykatorem. Warto więc sprawdzić, z którym z nich będziemy mieli do czynienia i czy zawsze przeciwko dłużnikowi wstępuje się na drogę sądową.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Jaka jest różnica pojęć: komornik i windykator? Otóż, bardzo znaczna. Komornik sądowy, który zwyczajowo nazywany jest po prostu komornikiem jest funkcjonariuszem publicznym, co określa artykuł 2-gi, ustęp 1-szy ustawy o komornikach sądowych. Jeśli zaś chodzi o windykatora, to słowo to pochodzi od słowa windykacja, które, jako zjawisko prawne funkcjonuje przy okazji definiowania zobowiązania, co ma miejsce w Księdze Trzeciej kodeksu cywilnego. Komornik podlega kontroli, sprawowanej przez prezesa sądu, przy którym działa. Określa to kolejny ustęp w artykule 2-gim ustawy o komornikach sądowych. Natomiast windykator jest pracownikiem firmy windykacyjnej, której działalność podlega pod definicję podmiotów funkcjonujących na rynku, o czym mówi artykuł 2-gi oraz artykuł 2-gi a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Nadzór nad firmami windykacyjnymi sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego, co wynika z artykułu 1-go ustawy o nadzorze finansowym.
Komornik jako funkcjonariusz publiczny podlega ochronie prawnej, ale też musi się liczyć się z konsekwencjami, które wiążą się ze złamaniem prawa przez funkcjonariusza publicznego zgodnie z artykułem 231-szym kodeksu karnego. Kara wynosi nawet do 3 lat więzienia. Dotyczy to przede wszystkim przypadków nadużycia uprawnień, zaniedbania obowiązków oraz szkodzeniu interesom publicznym i prywatnym. Windykator nie jest funkcjonariuszem publicznym zatem nie przysługuje mu ochrona prawna, ale też nie ponosi takiej odpowiedzialności jak komornik. Jeszcze jedną istotną różnicą jest to, że komornik odgrywa kluczową rolę w postępowaniu egzekucyjnym, a windykator w postępowaniu windykacyjnym.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać komornikiem sądowym? Artykuł 11-ustawy o komornikach sądowych określa że aby zostać powołanym na to stanowisko trzeba spełnić cały szereg warunków. I tak kandydat musi skończyć studia prawnicze i posiadać tytuł magistra. Dotyczy to również studiów, odbytych poza Polską, ale uznawanych za ważne w naszym kraju. Nie może na nim ciążyć podejrzenie popełnienia przestępstwa, które jest ścigane z oskarżenia publicznego albo przestępstwa skarbowego. Również nie może być za nie karana. Jego stan zdrowia nie może być przeszkodą w pełnieniu funkcji publicznej. Musi mieć skończone 28 lat, posiadać obywatelstwo polskie i posiadać pełną zdolność do czynności prawnych.
Ustawa ponadto określa, że osoba, starająca się o stanowisko komornika musi zdać egzamin komorniczy, wcześniej pracować jako asesor minimum 2 lata i odbyć aplikację komorniczą. Jednakże te trzy wymogi nie obejmują: profesorów i doktorów nauk prawnych; byłych adwokatów; radców prawnych i notariuszy; byłych sędziów, asesorów sądowych, referendarzy sądowych i prokuratorów; radców Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej; osób wcześniej pracujących na podstawie umowy o pracę na stanowiskach związanych ze stosowaniem lub tworzeniem prawa. I teraz coś, co może budzić kontrowersje. Kandydat na stanowisko komornika musi mieć nieskazitelny charakter. O co tutaj chodzi? Czy nieskazitelny charakter można stwierdzić na gruncie psychologii? A może dotyczy to obyczajnego zachowania i wysokiej kultury osobistej? Ustawa tego nie precyzuje.
Powiedzieliśmy już sobie, że windykator pracuje w firmie windykacyjnej i tak często bywa, ale oprócz tego osobę zajmującą się windykacją zatrudniają również banki i firmy pożyczkowe, ale może też ona prowadzić własną działalność gospodarczą. A jakie trzeba mieć kwalifikacje, aby zostać windykatorem? To tak naprawdę zależy od pracodawcy. Niektórzy stawiają na umiejętność miękkie, czyli zdolność negocjacji, umiejętność skutecznego komunikowania się czy wywierania wpływu. Inni wymagają ukończonych studiów na kierunku finanse, rachunkowość lub bankowość. Można też spotkać się z warunkiem, który nie wiąże się stricte z ukończeniem studiów prawniczych ale do jego spełnienia niezbędna jest znajomość prawa – kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania administracyjnego i całego szeregu ustaw, związanych z windykacją.
Tak naprawdę windykator nie może zrobić zbyt dużo. Jego legalne działania ograniczają się do informowania dłużnika o konieczności regulacji należności, a także do próby kontaktu z dłużnikiem. Poza tym pracownik firmy windykacyjnej nie ma prawa w żaden sposób ingerować w życie prywatne osoby zadłużonej, a co więcej - nie będzie on także mógł dochodzić w imieniu wierzyciela roszczeń przed sądem. Więcej pisaliśmy o tym w artykule: Uprawnienia windykatora.
Z kolei komornik może zająć majątek dłużnika. Aby tak się stało, sąd musi nadać tytuł wykonawczy sprawie o egzekucję należności wierzyciela, o co komornik wnioskuje do sądu, po zgłoszeniu się do niego wierzyciela z tą sprawą. Egzekucja może dotyczyć zarówno ruchomości i nieruchomości, jak i konta bankowego. Przykładowo, jeśli ktoś zalega z alimentami, komornik zajmie jego rachunek i stamtąd będzie pobierał kwotę na rzecz dziecka. A jeśli ktoś ma kredyt hipoteczny, lecz zaprzestał go spłacać, to wówczas dojść może nawet do licytacji nieruchomości.
Jak widać komornik i windykator pod względem definicyjnym i potrzebnych kwalifikacji to dwa zupełnie odmienne od siebie zawody. Można powiedzieć, że właściwie łączy ich tylko jedno podobieństwo – ich celem jest doprowadzić do spłaty zobowiązań, zaciągniętych przez dłużnika. Jednakże droga do tego celu będzie inna w przypadku komornika i inna w przypadku windykatora.
Dodano:
Kiedy dłużnik zaciągnie zobowiązanie, każdorozowo musi dokonać terminowej płatności należności na rzecz wierzyciela. Nie ma tutaj znaczenia kwota zadłużenia - suma może być równie dobrze mała, co opiewająca na poważną wartość. Wierzyciel zawsze może wysłać wezwanie do zapłaty albo skorzystać z u(...)
Czytaj więcej"Komornik zajął…”, „dziś odbyła się egzekucja komornicza…”, „komornik w asyście policji…” to tylko część doniesień medialnych, jakie możemy usłyszeć, a nawiązujące do zawodu komornika. W tym wpisie na blogu poznamy uprawnienia komornika, dzięki czemu dowiemy się co komornik tak naprawdę może, a czeg(...)
Czytaj więcej