Dotacja na budowę domu 2023

Opublikowano: 04 Kwi 2023 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Domowe finansePoradnik Hipoteczny

Planowana budowa domu jednorodzinnego pochłania bardzo dużo pieniędzy. Nie każdy posiada tyle wolnego kapitału, by móc zrealizować to marzenie bez zaciągania kredytu hipotecznego. Jednakże zobowiązanie generuje koszty. W 2023 roku raty są dość wysokie i nie wszyscy potencjalni klienci będą w stanie je regulować. Niezależnie od Twojej sytuacji finansowej z pomocą mogą Ci przyjść programy, w ramach których możesz pozyskać dotację na budowę domu.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • z jakich programów możesz pozyskać dotację na budowę domu w 2023 roku,
 • jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dofinansowanie do budowy domu,
 • na dofinansowanie w jakiej kwocie możesz liczyć.
budowa domu

Dotacje na budowę domu – czy są dostępne na rynku w 2023 roku?

Dofinansowanie budowy domu jest możliwe w 2023 roku pod warunkiem realizacji przez właścicieli inwestycji umożliwiających efektywne wykorzystanie energii, w tym źródeł odnawialnych. Dodatkowe środki pieniężne są zapewnione, jeżeli z powodzeniem zakończy się budowa domu energooszczędnego. Instytucja, która zarządza rządowymi programami dotacyjnymi to Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Osoby zainteresowane mogą w 2023 roku skorzystać z takich programów jak:

 • Moje Ciepło – w ramach którego można pozyskać do 21 000 zł,
 • Mój Prąd – dotacja wynosi do 16 000 zł,
 • Moja Woda – dofinansowanie do 5000 zł.

Bardzo ważną kwestią w ubieganiu się o te fundusze jest to, czy dotacja będzie dotyczyła przedsięwzięcia realizowanego przez jednego właściciela czy też przez kilku współwłaścicieli domów jednorodzinnych.

Program Moje Ciepło – na czym polega?

Program Moje Ciepło ma w swoim założeniu dofinansować inwestycje pozwalające właścicielom wykorzystywać ekologiczne źródła ogrzewania, a tym samym spowodować zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Przedsięwzięcia mają polegać na instalacji powietrznych, gruntowych albo wodnych pomp ciepła w budynkach jednorodzinnych.

Pompy ciepła mają powstać w nowych domach spełniających najwyższe standardy ekologiczne. Mają one służyć do produkcji energii potrzebnej do ogrzania budynku albo do ogrzania budynku oraz ciepłej wody użytkowej. Kwota dotacji może wynieść od 30 do 45% kosztów kwalifikowanych. Nie może być to jednak więcej niż 21 000 zł.

Program Mój Prąd – czy warto skorzystać?

W ramach programu Mój Prąd można pozyskać dofinansowanie na instalację paneli fotowoltaicznych. Kwota dotacji nie może przekroczyć 6 000 zł, a procentowo 50% kosztów. W ramach przedsięwzięcia stacje fotowoltaiczne muszą mieć energię od 2 kW do 10 kW. O pomoc finansową z programu Mój Prąd mogą wnioskować Ci właściciele, którzy będą mieli w swoim budynku zainstalowane przyłącze docelowe, a przedsiębiorstwo zamontuje licznik dwukierunkowy.

Program Moja Woda – zasady uczestnictwa

Z dofinansowania przewidzianego w ramach programu Moja Woda można skorzystać planując inwestycję budowlaną, dzięki której będzie możliwe zatrzymanie wody opadowej albo roztopowej do ponownego wykorzystania jej w nieruchomości. Można budować przewody, wpusty, ogrody deszczowe, zbiorniki retencyjne czy też inwestować w elementy do nawadniania. Kwota dotacji to maksymalnie 5 000 zł.

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Ulga termomodernizacyjna cieszy się dość dużym zainteresowaniem, bowiem w jej ramach można pozyskać nawet do 53 000 zł. Ponadto obejmować ona może bardzo szerokie spektrum inwestycji termomodernizacyjnych realizowanych w domach jednorodzinnych. Jednakże z tej ulgi nie mogą skorzystać ci, którzy dopiero budują dom jednorodzinny. Jest ona dostępna dla właścicieli już istniejących i użytkowanych budynków.

Kto może ubiegać się o dotację na budowę domu?

O różnego rodzaju dotację na budowę domów energooszczędnych mogą wnioskować przyszli właściciele domów jednorodzinnych. Warto jednak też zwrócić uwagę, że szanse na dofinansowanie są duże, kiedy wnioskują o nie młode małżeństwa nie posiadające zbyt dużo dochodów, a do budowy domu przymierzają się po raz pierwszy w życiu. Duże znaczenie ma też rodzaj dofinansowania, o które się ubiegamy. Aby pozyskać szczegółowe informacje na ten temat najlepiej skontaktować się z urzędem gminy lub powiatu.

Jak ubiegać się o dotację na budowę domu 2023?

Jeśli myślisz o budowie domu w 2023 roku, to pamiętaj że do wniosku zawsze trzeba dołączyć pełną dokumentację. Chcąc uczestniczyć w programie Moje Ciepło musisz przygotować takie dokumenty jak:

 • zaświadczenie zakończenia budowy,
 • pozwolenie na budowę,
 • opis charakterystyki energetycznej budynku,
 • zgody wszystkich współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych,
 • dokumenty potwierdzające sfinansowanie inwestycji – np. zakup pompy ciepła,
 • potwierdzenie dokonania płatności.

Pamiętaj, że urzędnik ma obowiązek na Twój wniosek przedstawić Ci pełen wykaz potrzebnych dokumentów.

Dodano: 04.04.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top