Finansowa poduszka bezpieczeństwa

Opublikowano: 07 Cze 2021 Agata Dymara 7 min. czytania

Kategoria: Domowe finanse

W jednym z wpisów na blogu poruszyliśmy temat budżetu domowego. Tam prezentowaliśmy wam, jak ważne jest, aby pilnować swoich finansów i jak mieć nad nimi kontrolę. Bardzo ważne jest to, aby w budżecie domowym przeznaczyć część środków na nieprzewidziane wydatki. Zgodnie z myślą specjalistów od oszczędzania nie powinny to być małe środki, a optymalnie wystarczające na przeżycie kilku miesięcy bez dodatkowych źródeł dochodu.

Finansowa poduszka bezpieczeństwa

Czym zatem jest finansowa poduszka bezpieczeństwa?

Tak jak poduszka powietrzna ma chronić nas przed bolesnymi konsekwencjami wypadku samochodowego, tak poduszka finansowa ma być dla nas ratunkiem kiedy nasze życie wchodzi w poważny zakręt. Wokół nas rozgrywają się różne dramaty: niektórzy tracą prace i mają problemy ze znalezieniem nowej, firmy borykają się problemami i w konsekwencji są zamykane. Jeśli więc masz na koncie oszczędności, które pomogą Ci przetrwać przynajmniej 3 miesiące bez dochodu,  można powiedzieć, że nie jesteś w aż tak bardzo dramatycznej sytuacji, dzięki temu, że o to zadbałeś. Jeśli jednak nie masz na koncie takich środków - dziś właśnie powiemy Ci jak takie zabezpieczenie stworzyć. Sam proces tworzenia poduszki bezpieczeństwa nie jest ani szybki ani łatwy, nie uda nam się stworzyć zaplecza finansowego, które będzie dla nas zabezpieczeniem na kilka miesięcy w jedną chwilę.

Jakie są kroki do utworzenia poduszki finansowej?

Krok 1. Oszacuj swoje wydatki

Po pierwsze, jeśli prowadzisz swój budżet domowy, dobrze wiesz ile miesięcznie potrzebujesz środków na życie. Jeżeli jednak go nie prowadzisz, musisz dokładnie oszacować, jaka kwota wystarczy Ci na miesięczne utrzymanie. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę średnie miesięcznie wydatki z całego roku, a nie z pojedynczego miesiąca. Po co sugerujemy takie rozwiązanie? Ponieważ wiadomo, że w grudniu w okresie świątecznym wydajemy na pewno więcej pieniędzy niż w innych miesiącach roku.

Krok 2. Ustal wysokość poduszki finansowej

Po drugie – ustal konkretną wysokość poduszki finansowej. Tutaj tak naprawdę wszystko zależy od Ciebie. Jednak warto wiedzieć, iż 3-miesięczne wydatki to wartość minimalna, 6-miesięczne wydatki – optymalna, a 12-miesięczne wydatki to wartość idealna. Jeśli już zdecydujesz się na jeden z wariantów pomnóż po prostu swoje wydatki przez liczbę miesięcy i otrzymasz kwotę, która powinna zostać odłożona na Twoim koncie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.

Pamiętajcie, że każdy z nas ma inne potrzeby, więc u każdego odłożona kwota będzie inna, są to naprawdę indywidualne ustalenia, więc absolutnie nie powinniśmy sugerować się nikim innym, ponieważ sami wiemy najlepiej, ile wydajemy i jaka kwota wystarczy nam na utrzymanie się przez te kilka miesięcy.

Krok 3. Ustal czas w którym chcesz odłożyć ustaloną kwotę

Po trzecie – liczy się czas! Najlepiej jeśli ustalisz w jakim terminie chciałbyś zgromadzić swoją finansową poduszkę bezpieczeństwa. Oczywiście im szybciej, tym lepiej. Jednak jeśli obliczyłeś, że twoja kwota na poduszkę w wariancie optymalnym to na przykład 21 tysięcy, ciężko prawdopodobnie będzie ci odłożyć ją w rok, ponieważ musiałbyś miesięcznie odkładać 1750 zł, a patrząc na średnie wartości zarobków dla wielu może być to znacząco utrudnione. Pamiętajcie poduszka finansowa jest bardzo ważna i każdy z nas takie zabezpieczenie powinien posiadać, jednak musimy zadbać o to, aby zostało nam na koncie na nasze bieżące potrzeby.

Krok 4. Zacznij odkładać pieniądze  

Po czwarte - działaj w myśl zasady: najpierw płacę sobie! Jeśli ustalisz realną miesięczną kwotę, warto odłożyć ją na początku miesiąca, wtedy masz pewność, że środki te nie zostaną wydane. Ustaw sobie stałe zlecenie, a środki odkładaj na osobnym koncie, najlepiej oszczędnościowym, czy subkoncie. Warto również nie mieć takiego konta na widoku, można założyć je w innym banku niż posiadamy konto osobiste, aby pieniądze już tam zebrane nie kusiły do wypłaty. Oprócz comiesięcznych przelewów najlepiej przeznaczać wszystkie nadwyżki finansowe na przyspieszenie budowy poduszki. Im szybciej będziemy ją zbudujemy, tym szybciej będziemy mogli faktycznie spokojnie spać.

Należy tu dodać jeszcze bardzo ważną rzecz, o której nie można zapomnieć: nie budujemy poduszki bezpieczeństwa jeśli posiadamy jakiekolwiek zaległości w spłatach. Takie zabezpieczenie finansowe, powinno powstać dopiero wtedy, kiedy masz swoją sytuację pod pełną kontrolą.

Kolejna bardzo ważna rzecz, o której trzeba wspomnieć. Finansowa poduszka bezpieczeństwa to środki, które muszą być dostępne od ręki. Więc jeśli mamy środki już odłożone, możemy zostawić je na koncie oszczędnościowym lub możemy odłożyć na lokatę bankową. Większość lokat jest stworzona w taki sposób, że jeśli środki zostaną wypłacone wcześniej niż dana lokata zakłada, po prostu nie dostaniemy ustalonych odsetek. Warto też nadmienić, że pieniądze te nie są po to, aby je mnożyć. Może się to wydawać dziwne, ale pamiętajmy, iż jeśli zaczniemy je inwestować, możemy je również stracić, a taka sytuacja jest niedopuszczalna

Podsumowanie

Jeśli wydaje wam się, że stworzenie poduszki bezpieczeństwa jest w naszym przypadku niemożliwe, zacznijcie odkładać niewielkie kwoty. Uwierzcie, że za chwilę nie zauważycie że brakuje ich wam w budżecie domowym!  Odkładajcie środki finansowe na zabezpieczenie w trudnych sytuacjach również jeśli myślicie, że zarabiacie dużo. Niezależnie od wysokości zarobków czy wydatków, poduszka finansowa ma za zadanie wspomóc domowy budżet w nagłych sytuacjach.

Podkreślę raz jeszcze: finansowa poduszka bezpieczeństwa jest bardzo ważna, zwłaszcza gdy o utratę pracy nie trudno. Zatroszczmy się o siebie i swoich bliskich, nie narażajmy się na niespodziewane sytuacje.

Tagi: lokatabudżet domowypoduszka finansowa

Zaktualizowano: 14.09.2021

Dodano: 07.06.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Jak zarządzać budżetem domowym?

Jak zarządzać budżetem domowym?

26 Kwi 2021Autor: Agata Dymara

Każdy z nas dysponuje innymi środkami, jakie mamy co miesiąc do dyspozycji. Mamy pensje, inne potrzeby, wydatki. Niezależnie od tego, ile mamy środków na koncie, jeżeli będziemy niewłaściwie dysponować swoim budżetem domowym nasz portfel zawsze będzie świecił pustkami. Nie sztuką jest wzięcie pożycz(...)

Czytaj więcej
Top