Fundusz Mikro. Finansowanie przedsiębiorców w teorii i w praktyce.

Opublikowano: 22 Gru 2020 Urszula Sokół 7 min. czytania

Kategoria: Pożyczki hipoteczne

Rok 2020 nie był łatwy, a już szczególnie dla przedsiębiorców. Izolacja, obostrzenia, zmiany na rynku bankowym sprawiły, że kredyty i leasingi nie były już tak prosto dostępne. Rynek jednak nie znosi pustki, jak mówi stare porzekadło wielu branż więc i ta luka została wypełniona. Banki powoli wracające do aktywności kredytowej nie były w stanie sprostać potrzebom wielu rynków. W tym czasie wzrosło znaczenie Funduszu Mikro. Instytucji, która od wielu lat wspierała rozwój polskiej przedsiębiorczości i której wiele firm zawdzięcza możliwość uzyskania finansowania, a co za tym idzie rozwoju.

Fundusz Mikro. Finansowanie przedsiębiorców w teorii i w praktyce.

Jaką ofertę ma dla przedsiębiorców Fundusz Mikro?

Fundusz Mikro to instytucja pożyczkowa znana od wielu lat na polskim rynku. Dziś jest jedną z ważniejszych firm udzielających pożyczek dla przedsiębiorców zarówno na rynku polskim, jak i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Setki przedsiębiorców, którzy zgłosili się z wnioskiem o przyznanie dogodnego finansowania stało się beneficjentami ich pożyczki dając sobie tym samym szanse na rozwój swojego biznesu, zdobywanie nowych klientów i rynków.

Fundusz Mikro udziela zarówno pożyczek dla przedsiębiorców, jak i pożyczek pod zastaw nieruchomości dla klientów firmowych. Wszystko zależy od klasyfikacji klienta, branży w jakiej działa oraz kwoty jaką potrzebuje. Więcej o szczegółach oferty Funduszu Mikro można przeczytać tutaj.

Niewątpliwym atutem oferty Funduszu Mikro w kontekście rozpatrywania go jako pożyczki pod zastaw nieruchomości jest długi okres spłaty. Podczas, gdy część rynku oferuje krótkoterminowe finansowanie Fundusz Mikro rozkłada kwotę pożyczki nawet na 84 raty, dogodne dla klienta. Fundusz Mikro udziela także pożyczek na spłatę zaległości wobec ZUS i urzędu skarbowego otwierając tym samym wielu firmom drogę do finansowania w bankach.

Finansowanie lekarzy w praktyce – przypadek 1

Branża medyczna od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem branży bankowej. Dedykowane oferty, wysokie kwoty na oświadczenie czy w uproszczonej procedurze. Z drugiej strony branża medyczna to wysokie dochody i stabilne źródła dochodu. Nie zawsze jednak jest tak prosto i idealnie.

Kilka tygodni temu, poprzez jednego z pośredników kredytowych, do Funduszu Mikro trafił wniosek lekarza ze specjalizacją ginekologia, który pilnie potrzebował kwoty 250 tys. złotych. Oficjalnie miał być finansowany rozwój jego gabinetu. Klient spotkał się już z odmową w wielu bankach i nie sądził, że będzie w stanie dostać finansowanie. Jego zobowiązania w innych bankach opiewały na kwotę 1 mln złotych z miesięczną ratą 14,5 tys. zł. Był też zażenowany całą sytuacją ponieważ był szanowanym lekarzem z dobrymi dochodami, regularnie spłacającymi swoje zobowiązania.

Jak wielkie było zdziwienie wszystkich, gdy pracownik Funduszu Mikro odkrył, że występują problemy ze spłatą leasingu. W historii spłaty rachunek widniał jako rachunek z brakiem historii wpłat. Klient wniósł reklamację do firmy leasingowej przedstawiając dowody wpłaty. Wyjaśnienie sprawy z firmą leasingową i wyjaśnienie z BIK Przedsiębiorcy miało zająć kilka następnych tygodni. Klient nie mógł czekać. Zdecydował się na szybką pożyczkę zabezpieczoną posiadaną nieruchomością z okresem spłaty 36 miesięcy. Fundusz Mikro znając specyfikę pracy klienta zorganizował cały proces podpisania umowy w miejscu zamieszkania klienta.

Finansowanie innych wolnych zawodów – przypadek 2

Finansowanie wolnych zawodów to nie tylko kredyty dla lekarzy i prawników. Na liście tych zawodów w Funduszu Mikro, w przeciwieństwie do innych instytucji jest wiele innych profesji. Szeroka lista kredytowanych branż pozwoliła na uzyskanie finansowania przez zarządcę nieruchomości. Klient posiada uprawnienia do wyceny nieruchomości i przez pewien czas pracował jako rzeczoznawca majątkowy. Potrzeby rynku sprawiły, że klient większy akcent w swojej pracy przeniósł na profesjonalne zarządzanie nieruchomościami. Zawodowo zajmował się obsługą kilku dużych osiedli. Miał wysokie i stabilne dochody. Wszak nawet w obliczu pandemii nieruchomości muszą być zarządzane i sprawnie działać. Banki odmówiły jednak finansowania ze względu na ilość innych zobowiązań kredytowych (kredyt hipoteczny, leasing na samochód i wysoki limit w rachunku – przyznany, ale nie wykorzystywany).

Analityk Funduszu Mikro przeanalizował sytuację klienta i stwierdził, że ten z powodzeniem może otrzymać pożyczkę bez zabezpieczenia w kwocie 50 tys. Klient posiada stabilne dochody. Współpracuje z kilkoma dużymi kontrahentami, co daje dywersyfikacje ryzyka. Jego historia w BIK również jest pozytywna.

Finansowanie przedsiębiorców – przypadek 3

Na rynku działają nie tylko przedstawiciele zawodów. Często to mniejsze firmy potrzebują również sprawnego finansowania i fachowej porady. Nie wszystkie firmy mają też krystaliczną sytuację jeśli chodzi o zobowiązania. Jeden z klientów posiadał dwa wpisy na kwotę 13 tys. złotych w bazie Krajowego Rejestru Długów (KRD). Wpisy były bezsprzeczne, a klient chciał dalej prowadzić działalność, aby zarobić środki na ich spłatę.

Pojawiła się okazyjna transakcja, które wykonanie mogłoby zagwarantować spory zysk, ale potrzebne było zaangażowanie sporej sumy własnych środków (okazyjny zakup celem odsprzedaży z zyskiem). Klient spotkał się z odmową w wielu bankach. Powód oczywisty: wpisy w KRD. Analityk Funduszu Mikro dokładnie przyjrzał się sytuacji klienta. Ocenił go jako przedsiębiorcę ze stabilnymi dochodami, który dodatkowo mógł przedstawić nieruchomość jako zabezpieczenie. Klient został pozytywnie zaskoczony informacją, że mimo odmów w wielu bankach uzyska finansowanie i dzięki przeprowadzonej transakcji będzie mógł się uwolnić od długu i dalej rozwijać swój biznes.

Równie pozytywnie zaskoczony był pośrednik kredytowy, który procesował już wiele wniosków w Funduszu Mikro i liczył na to, że ten spotka się z pozytywną oceną mimo nieciekawej sytuacji w KRD. Kiedy później rozmawialiśmy o całej transakcji usłyszałam, że Fundusz Mikro ma otwarte podejście do klientów. Ten przypadek w pełni to potwierdza!

Zaktualizowano: 12.10.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (8)


 • Avatar muccia

  muccia
  11.02.2021 18:41:36

  te 84 raty robi różnice, koleżanka ma zakład kosmetyczny, wzięła pożyczkę i potem okazało się, że spłacała same odsetki a potem musiała spłacić to co wzięła

  Avatar Urszula Sokół

  Urszula Sokół Autor muccia
  11.02.2021 20:29:39

  Koleżanka prawdopodobnie podpisała umowę z tzw. ratą balonową, gdzie spłata kapitału odbywa się w ostatniej racie. Fundusz Mikro ofertuje raty równe.

 • Avatar ryś

  ryś
  09.02.2021 17:23:01

  czy fundusz mikro ma coś wspólnego z fm bankiem?

  Avatar Urszula Sokół

  Urszula Sokół Autor ryś
  09.02.2021 18:28:45

  Tak, ze struktur Funduszu Mikro powstał nieistniejący już FM Bank.

 • Avatar mick

  mick
  26.01.2021 20:37:08

  kuzyn ma mały warsztat i potrzebował kredytu, faktycznie było mu ciężko coś dostać, ale koniec końców leasing wziął i jest zadowolony

  Odpowiedź
 • Avatar bubek

  bubek
  23.01.2021 21:39:32

  nie dziwię się, że zarządca nieruchomości ma dobre zarobki, jak patrzę ile płacę u siebie w bloku a pewnie ma nie jeden to po co jeszcze kredytu może potrzebować

  Odpowiedź
 • Avatar jadwinia

  jadwinia
  27.12.2020 12:31:32

  nie sądziłam, że ten sprzęt jest taki drogi, przecież to więcej niż moje mieszkanie kosztuje...

  Odpowiedź
 • Avatar nonmedyk

  nonmedyk
  25.12.2020 10:30:26

  lekarze zawsze mieli łatwiej, nie dość, że dużo zarabiają to jeszcze kredyty mają łatwiej dostępne

  Odpowiedź

Artykuły powiązane

Pożyczki pod zastaw nieruchomości dla przedsiębiorcy i profesjonalisty? Fundusz Mikro i jego oferta.

Pożyczki pod zastaw nieruchomości dla przedsiębiorcy i profesjonalisty? Fundusz Mikro i jego oferta.

08 Gru 2020Autor: Urszula Sokół

Przedsiębiorcy w obecnym czasie muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich, oprócz utrzymania bieżącej działalności, jest uzyskanie potrzebnego finansowania. Na rynku znajdziemy wiele ofert bankowych. Warto również pamiętać o ofertach firm pozabankowych, a w szczególności możliwości uzysk(...)

Czytaj więcej
Top