Pożyczka pod zastaw domu przez internet. Gdzie można się starać o pozabankową pożyczkę pod zastaw nieruchomości?

Opublikowano: 23 Gru 2023 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Pożyczki hipoteczne

Pożyczka pod zastaw domu przez internet jeszcze do niedawna była nieosiągalna. Wybierając ofertę pożyczki pod zastaw domu, dzwoniliśmy do przedstawiciela firmy pozabankowej, który przychodził do naszego domu. Mogliśmy także udać się do agenta kredytowego lub wybieraliśmy wizytę w oddziale banku. Rozkwit technologii ułatwił nam dostęp do tego typu ofert. Praktycznie każdy, kto ma dostęp do internetu może dziś załatwić pożyczkę bez wychodzenia z domu. I dotyczy to nie tylko pożyczek pod zastaw domu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie mocne i słabe strony ma pożyczka pod zastaw mieszkania lub domu,
  • jak przebiega udzielenie pożyczki pod zastaw na nieruchomości online,
  • czy osoba zadłużona bądź bezrobotna może skorzystać z pożyczki hipotecznej pod zastaw.
pożyczka hipoteczna online

Pożyczka pod zastaw domu online – jakie są wady i zalety?

Duża część firm pozabankowych ma w swojej ofercie pożyczki pod zastaw domu przez internet. Zaletą tego typu inicjatywy jest fakt, że chcąc uzyskać pożyczkę pod zastaw online nie trzeba wychodzić z domu. Można to zrobić dosłownie w piżamie i kapciach, bez konieczności stania w korkach i szukania miejsca parkingowego. Wygoda przede wszystkim!

Kolejnym argumentem przemawiającym za taką propozycją jest ograniczenie niezbędnych formalności do minimum. Szybka weryfikacja naszych danych, a zwłaszcza nieruchomości i krótki czas oczekiwania na przelanie środków na nasze konto. Pozytywną stroną takich pożyczek pod zastaw domu zaciąganych przez internet jest wypełnienie jednego formularza. Również indywidualna ważna jest oferta dopasowana do każdego klienta. Jeśli instytucja finansowa pozytywnie rozpatrzy nasz wniosek, to mamy możliwość uzyskania większej gotówki nie określając na, co chcemy ją przeznaczyć.

Do wad tego typu produktów możemy zaliczyć wyższe koszty uzyskania np. w formie prowizji. Szybki proces i większa akceptacja ryzyka przez firmę pożyczkową może sprawić, że taka pożyczka będzie udzielona łatwo, ale może być droższa. Warto zatem porównać oferty kilku firm i nie decydować się na pierwszą proponowaną. Zwykle firmy nie różnicują ofert w zależności od kanału złożenia wniosku.

Jednym z istotnych minusów może być też fakt, że firmy nie akceptują wszystkich nieruchomości, jakie klient chce przedstawić jako zabezpieczenie. Zwykle firmy posiadają określony katalog nieruchomości pod kątem lokalizacji, metrażu czy rodzaju. Nie każda nieruchomość będzie mogła zatem stanowić zabezpieczenie tego produktu.

Jakie trzeba spełniać warunki, by uzyskać pożyczkę pod zastaw domu przez internet?

Starając się o pożyczkę pod zastaw domu online, należy spełnić warunki, czyli:

  • posiadać aktualny dowód osobisty,
  • mieć obywatelstwo polskie,
  • być właścicielem nieruchomości, którą zastawimy na poczet naszej zaciąganej pożyczki pod zastaw, czyli posiadać hipotekę i mieć wpis w księdze wieczystej,
  • posiadać rachunek bankowy.

Spełniając te wymagania, możemy rozpocząć proces wnioskowania o pożyczkę pod zastaw domu przez internet. Cała operacja w przypadku pożyczki pod zastaw trwa bardzo krótko. Niektóre firmy pozabankowe oferują możliwość wnioskowania online. Wówczas możemy wnioskować nawet w nocy. Wystarczy wysłać skany dokumentów i czekać na decyzję ze strony firmy pozabankowej.

Takie firmy nie wymagają zbyt wielu dokumentów od osób fizycznych. Głównie należy posiadać wolną hipotekę nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem naszej pożyczki pod zastaw domu. Kwota naszej pożyczki może być wysoka i spłata rozłożona na dłuższy czas.

Trochę inaczej wygląda sprawa pożyczki zaciąganej online z banku. Należy pamiętać o tym, że wnioskujący nie przejdą całej procedury online. W większości przypadków za pośrednictwem internetu będą mogli złożyć tylko wstępny wniosek i przekazać podstawowe informacje np. skany dokumentów dochodowych, zdjęcia nieruchomości i opis na, co potrzebujemy środki. Bank wymaga od nich jednej wizyty w oddziale, aby podpisać umowę i uzupełnić ewentualnie brakujące dokumenty. Warunki do spełnienia są takie same jak w przypadku tradycyjnego wnioskowania o pożyczkę hipoteczną.

Czy historia kredytowa ma znaczenie przy wnioskowaniu o pożyczkę pod zastaw domu online?

Nasza historia kredytowa nie ma kluczowego znaczenia w przypadku starania się o pożyczkę pod zastaw domu online w firmie pozabankowej. Firmy pożyczkowe pod tym względem są bardziej elastyczne. Ponieważ dla tych firm zabezpieczeniem jest nasza hipoteka. Natomiast, jeśli staramy się o pożyczkę pod zastaw domu przez internet z banku to historia kredytowa jest już weryfikowana. Bank sprawdza naszą historię kredytową w BIK-u. Warto jednak podkreślić, że w przypadku firm pozabankowych nie ma znaczenia nasza negatywna historia kredytowa lub egzekucja komornicza. A to dlatego, że nie bierzemy pożyczki po to, by kupić dom (jak w przypadku kredytu hipotecznego zaciąganego w banku - tutaj ważna jest nasza historia bez obciążeń komorniczych) tylko zastawiamy naszą własność, by otrzymać gotówkę na dowolny cel.

Warto wspomnieć, że kwota maksymalna pożyczki pod zastaw zależy od nieruchomości, która będzie przedmiotem zabezpieczenia. Trzeba zaznaczyć, że różne firmy przyjmują inny poziom wskaźnika LTV w zależności od klienta i miejsca zamieszkania. W przypadku banków pożyczka hipoteczna będzie udzielana na niższym wskaźniku LTV niż np. kredyt hipoteczny, gdzie ważny jest wkład własny i historia kredytowa. Wskaźnik LTV określa procentowy stosunek pożyczki do wartości nieruchomości. W przypadku kredytów hipotecznych wynosi on zwykle 80% a w przypadku pożyczek pod zastaw nieruchomości może on wynosić nawet 50%. Jeśli mamy nieruchomość, która jest warta 300 tys. złotych, możemy wtedy dostać 150 tys. pożyczki hipotecznej.

Czy zadłużony i bezrobotny może starać się o pożyczkę pod zastaw domu przez internet?

Wnioskować o taką pożyczkę mogą wszyscy, którzy posiadają na własność nieruchomość lub działkę. Mogą to być również osoby zadłużone, odnotowane w Biurze Informacji Krajowej (BIK), które są w bardzo trudnej sytuacji finansowej i nie mają szans na otrzymanie innego wsparcia finansowego w postaci kredytu gotówkowego lub hipotecznego. Oczywiście o taką pożyczkę mogą się starać tylko w instytucjach pozabankowych, które oferują minimum formalności. Często nie wymagając przy tym przedstawiania zaświadczenia o dochodach. Banki natomiast sprawdzają zaświadczenie o dochodach i naszą zdolność kredytową.

Podsumowanie

Zestawiając wszystkie za i przeciw w pozyskaniu pożyczki pod zastaw domu online to przeważają dobre strony tego procesu. Po pierwsze nie musimy wychodzić z domu. Wystarczy wejść na stronę internetową, przejrzeć oferty różnych firm pożyczkowych i zdecydować, która oferta będzie dla nas lepsza i wypełnić formularz. Czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu jest bardzo krótki, a i formalności sprowadzone do minimum. Poza tym taka opcja jest dostępna praktycznie dla wszystkich osób, które posiadają na własność dom, mieszkanie lub działkę.

Dodano: 21.11.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top