Kwestia tego, ile osób faktycznie pracuje w gospodarce narodowej jest dla nas wszystkich ogromnie istotna. Pracujący nie tylko zarabiają na własne utrzymanie, ale też płacą podatki, z których finansowane są rozmaite przedsięwzięcia państwowe - od edukacji i opieki zdrowotnej poczynając, a na świadczeniach socjalnych kończąc. GUS podał dane, dzięki której wiemy, ile w 2024 roku mieliśmy pracujących Polek i Polaków.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Główny Urząd Statystyczny podał dane, wg których na dzień 31 lipca 2024 r. w gospodarce narodowej pracowało 15 101,5 tys. osób. Najwięcej z nich, tj. ok. 18,4 proc. zatrudnionych było w przetwórstwie przemysłowym. Aż 78,9 proc. pracujących Polek i Polaków posiadało status zatrudnienia w ramach pracy najemnej. Natomiast 20,9 proc. to osoby pracujące na własny rachunek włącznie z osobami pomagającymi swoim członkom rodziny. Najwięcej wśród nich było tych, którzy nie zatrudniali żadnych osób w ramach pracy najmniej. Średnia wieku ogółu pracujących wyniosła 42,8 roku, natomiast mediana - 42 lata.
Należy zwrócić uwagę na to, że dane przedstawione z końcówki lipca muszą uwzględniać także te osoby, które w roku podejmują się jedynie prac sezonowych. Mogą one zaczynać pracę przykładowo w czerwcu lub lipcu, i o ile jest legalna - choćby na podstawie umowy zlecenie bądź umowy o dzieło - to wlicza się do statystyk. Wbrew pozorom takich osób może być całkiem sporo. Mowa tutaj o dorosłych uczniach szkół średnich i studentach, którzy właśnie w tym okresie najchętniej dorabiają, a przez większość roku się uczą. Poza nimi pracę sezonową wykonują także inne osoby, które borykają się z bezrobociem poza sezonem.
Nie ulega wątpliwości, że w kraju, w którym mieszka blisko 38 mln osób, liczba osób zatrudnionych, wynosząca ok. 15 mln nie jest zbyt duża. Oznacza to, że (z grubsza licząc) aż 23 mln osób w żaden sposób nie wytwarza PKB. Wprawdzie wliczają się w to osoby w wieku produkcyjnym, które pozostają bezrobotne, ale w dużej części są to także osoby starsze, pobierające już emeryturę. Oczywiście, choć do ogółu obywateli zaliczymy także dzieci, to jednak oczywistością jest to, że one jeszcze nie zarabiają.
Warto w tym miejscu dodać, że fakt posiadania bądź nieposiadania zatrudnienia ma kluczowe znacznie przy obliczaniu zdolności kredytowej. Jeśli starasz się o produkt finansowy, taki jak np. kredyt gotówkowy, to bez stałej pracy raczej nie otrzymasz finansowania. Natomiast co innego być bezrobotnym, a otrzymywać stałe świadczenia. Nie musisz wcale należeć do grona osób zatrudnionych, by być wypłacalnym klientem, bo możesz np. pobierać emeryturę lub rentę. A jeżeli masz stałe źródło dochodów, które są do tego przyzwoite, to tym bardziej możesz z powodzeniem wnioskować o zobowiązanie.
Dodano: