Jak obliczyć ratę pożyczki gotówkowej?

Opublikowano: 09 Sty 2022 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Pożyczka gotówkowa to jeden z najbardziej popularnych produktów finansowych dostępnych na rynku. Często zdarza się, że potrzebujemy niewielkiej kwoty, aby sfinansować wakacyjny wyjazd, kupić nowy sprzęt AGD czy podreperować domowy budżet. Wtedy zazwyczaj stawiamy sobie pytanie: ile wyniesie rata kredytu? Co decyduje o wysokości raty? Czym różnią się raty malejące od rat równych, stałych? Wiedza, jak wyliczyć miesięczną ratę pożyczki, pomoże nam zaplanować domowy budżet, tak aby go nie nadwyrężyć. Podpowiadamy jak to zrobić oraz sprawdzimy co wpływa na koszt pożyczki.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak kształtuje się wysokość raty pożyczki,
  • czy na rynku można znaleźć tanią pożyczkę,
  • jak rozpoznać czy pożyczka się opłaca.
pozyczka gotówkowa

Od czego zależna jest rata pożyczki gotówkowej?

Kwota pożyczki gotówkowej i kosztów z nim związanych zależna jest od oferty firmy pożyczkowej, ale również od naszej zdolności pożyczkowej oraz innych czynników. Klienci, którzy korzystają z kolejnej pożyczki mogą liczyć na niższe koszty jako dla klienta stałego – instytucja finansowa zna już naszą historię pożyczkową, stąd też mniejsze ryzyko dla nich. Zarówno firmy pożyczkowe jak i banki, które oferują kredyty gotówkowe mogą nam obniżyć koszty kredytu proponując dodatkowy produkt, który mają w ofercie i jest to na przykład ubezpieczenie.

Co wpływa na koszty pożyczki gotówkowej?

Koszty pożyczki gotówkowej mogą składać się z kilku czynników.  O kosztach pożyczki, czy kredytu decyduje przede wszystkim:

  • okres kredytowania – ilość rat – zazwyczaj wybierając dłuższy okres kredytowania to wyższe dla nas koszty;
  • kwota pożyczki, kredytu – w zależności od kwoty, koszty zobowiązania jakie będziemy ponosić mogą być różne, możliwe też jest skorzystanie z pożyczki darmowej, którą znajdziemy w kanale online – proponowana jest ona nowym klientem i daje możliwość skorzystania z pożyczki w niewielkiej kwocie i na krótki okres;
  • rodzaj rat – raty stałe lub malejące – raty równe to na pewno wyższe koszty dla klienta, ale niższa rata w pierwszym okresie spłaty (w porównaniu do raty malejącej), zaś rata malejąca to niższe koszty, ale wyższa rata na początku spłaty;
  • oprocentowanie stałe lub zmienne – o wysokości oprocentowania stałego dowiadujemy się w momencie podpisania umowy i obowiązuje przez cały okres kredytowania, zaś oprocentowanie zmienne może się wielokrotnie zmieniać w czasie spłaty zobowiązania;
  • prowizja – to jednorazowa opłata, która jest naliczana klientowi za udzielenie zobowiązania. Jej wysokość jest różna, uzależniona od polityki banku, czy firmy pożyczkowej. Zdarza się też tak, że nie ma pobieranej prowizji, ale jest ona wpisana w inne koszty;
  • dodatkowe produkty np. ubezpieczenie – nie jest obowiązkowe, ale może wpłynąć na wysokość oprocentowania lub prowizji, czy innych kosztów kredytu; w niektórych ofertach decydując się na ubezpieczenie możemy znacząco obniżyć wartość np. prowizji bankowej. 

Jak znaleźć najniższą ratę pożyczki?

Najskuteczniejszym sposobem na skorzystanie z najtańszej pożyczki jest porównanie dostępnych  ofert na rynku. Banki oraz instytucje pozabankowe mają na swoich stronach internetowych dostępne kalkulatory do wyliczenia rat. Mamy również dostępne porównywarki online kredytów czy pożyczek, gdzie w szybki i łatwy sposób znajdziemy najkorzystniejszą ofertę dla siebie.

Pomocny może okazać się kalkulator pożyczek – wystarczy podać parametry takie jak: wysokość pożyczki i okres spłaty, a system przygotuje nam przejrzyste zestawienie najtańszych na raty pożyczek na raty. Pamiętajmy, że analizując parametry poszczególnych produktów finansowych powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na koszty pożyczenia pieniędzy, ale też na okres spłaty oraz koszty związane z nieterminową spłatą zobowiązania.

Osoby, które trochę interesują się tematyką finansową są w stanie już na pierwszy rzut oka mniej więcej ocenić, która oferta jest korzystniejsza. Ważna jest tutaj analiza poszczególnych parametrów takich jak chociażby Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, wysokość całkowitej kwoty pożyczki do spłatyu, okres spłaty, wysokość rat, całkowity koszt kredytu czy chociażby prowizja.

Jeśli natomiast nie czujemy się pewnie w samodzielnym ocenianiu opłacalności oferty, a kalkulator kredytowy czy pożyczkowy sprawia nam trudności w obsłudze, to zawsze możemy zgłosić się po poradę do doradcy kredytowego.

Najtańsza pożyczka on-line – jak ją uzyskać?

Dostępność ofert pożyczkowych online daje nam nie tylko możliwość wyliczenia najtańszej dla siebie oferty, ale i możliwość złożenia wniosku przez internet, a  nawet podpisanie umowy nie wychodząc z domu. Z reguły pożyczki oferowane przez instytucje pozabankowe nie wymagają potwierdzenia dochodu, klient wypełnia tylko informacje o dochodzie, dodatkowo nie są sprawdzane bazy BIK (Biura Informacji Kredytowej) czy inne, dzięki czemu oferty są bardziej dostępne.

Pożyczka czy kredyt gotówkowy - co jest tańsze? Co wybrać?

Będąc przy temacie tanich pożyczek pozabankowych nie możemy całkowicie pominąć tematu kredytów gotówkowych z banku. Tak się bowiem składa, że zarówno jeden jak i drugi produkt ma taką samą podstawę prawną i w bardzo wielu aspektach są one do siebie podobne. Może się jednak okazać, że jeden z nich będzie znacznie tańszy.

Zastanawiając się nad zobowiązaniem z firmy pożyczkowej warto też zorientować się w ofertach banku. Niektórzy klienci już na starcie z tego rezygnują, gdyż są przekonani, że bank odrzuci ich wniosek z powodu niskiej zdolności kredytowej. Jednakże przy większych kwotach firma pożyczkowa też będzie chciała sprawdzić, czy jesteśmy wypłacalni.

Skorzystaj z innych narzędzi, które na stronie wnioskomat.com są dla Ciebie dostępne zupełnie za darmo. Oprócz kalkulatora pożyczek godnymi polecenia są kalkulator kredytu gotówkowego oraz kalkulator rat kredytu gotówkowego. Korzystając z kalkulatora kredytu gotówkowego możesz dowiedzieć się wszystkiego na temat aktualnych ofert w interesującej Cię kwocie. Natomiast za pomocą drugiego narzędzia możesz obliczyć ratę kredytu.

Podsumowanie

Pamiętamy, że decyzje o pożyczeniu pieniędzy powinny być dokładnie przemyślane, tak aby nie pojawiły się problemy ze spłatą zobowiązania. Aby też uniknąć takiej sytuacji przeanalizujmy wysokość wpływów i wydatków, dzięki czemu precyzyjnie ocenimy, jaka kwota pożyczonych pieniędzy będzie odpowiednia dla naszego budżetu. Jest wiele narzędzi, które pozwolą nam uzyskać najtańszą pożyczkę gotówkową – warto z nich korzystać!

Tagi: pożyczka gotówkowarata annuitetowapożyczka onlinerata

Zaktualizowano: 04.01.2023

Dodano: 12.10.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top