Jak obliczyć ratę pożyczki gotówkowej?

Opublikowano: 12 Paź 2020 Anna Krzysteczko 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Pożyczka gotówkowa to jeden z najbardziej popularnych produktów finansowych dostępnych na rynku. Często zdarza się, że potrzebujemy niewielkiej kwoty, aby sfinansować wakacyjny wyjazd, kupić nowy sprzęt AGD czy podreperować domowy budżet. Wtedy zazwyczaj stawiamy sobie pytanie: ile wyniesie rata kredytu? Co decyduje o wysokości raty? Czym różnią się raty malejące od rat równych, stałych? Wiedza, jak wyliczyć miesięczną ratę pożyczki, pomoże nam zaplanować domowy budżet, tak aby go nie nadwyrężyć. Podpowiadamy jak to zrobić oraz sprawdzimy co wpływa na koszt pożyczki.

pozyczka gotówkowa

Od czego zależna jest rata pożyczki gotówkowej?

Kwota pożyczki gotówkowej i kosztów z nim związanych zależna jest od oferty firmy pożyczkowej, ale również od naszej zdolności pożyczkowej oraz innych czynników. Klienci, którzy korzystają z kolejnej pożyczki mogą liczyć na niższe koszty jako dla klienta stałego – instytucja finansowa zna już naszą historię pożyczkową, stąd też mniejsze ryzyko dla nich. Zarówno firmy pożyczkowe jak i banki, które oferują kredyty gotówkowe mogą nam obniżyć koszty kredytu proponując dodatkowy produkt, który mają w ofercie i jest to na przykład ubezpieczenie.

Co wpływa na koszty pożyczki gotówkowej?

Koszty pożyczki gotówkowej mogą składać się z kilku czynników.  O kosztach pożyczki, czy kredytu decyduje przede wszystkim:

 • okres kredytowania – ilość rat – zazwyczaj wybierając dłuższy okres kredytowania to wyższe dla nas koszty;
 • kwota pożyczki, kredytu – w zależności od kwoty, koszty zobowiązania jakie będziemy ponosić mogą być różne, możliwe też jest skorzystanie z pożyczki darmowej, którą znajdziemy w kanale online – proponowana jest ona nowym klientem i daje możliwość skorzystania z pożyczki w niewielkiej kwocie i na krótki okres;
 • rodzaj rat – raty stałe lub malejące – raty równe to na pewno wyższe koszty dla klienta, ale niższa rata w pierwszym okresie spłaty (w porównaniu do raty malejącej), zaś rata malejąca to niższe koszty, ale wyższa rata na początku spłaty;
 • oprocentowanie stałe lub zmienne – o wysokości oprocentowania stałego dowiadujemy się w momencie podpisania umowy i obowiązuje przez cały okres kredytowania, zaś oprocentowanie zmienne może się wielokrotnie zmieniać w czasie spłaty zobowiązania;
 • prowizja – to jednorazowa opłata, która jest naliczana klientowi za udzielenie zobowiązania. Jej wysokość jest różna, uzależniona od polityki banku, czy firmy pożyczkowej. Zdarza się też tak, że nie ma pobieranej prowizji, ale jest ona wpisana w inne koszty;
 • dodatkowe produkty np. ubezpieczenie – nie jest obowiązkowe, ale może wpłynąć na wysokość oprocentowania lub prowizji, czy innych kosztów kredytu; w niektórych ofertach decydując się na ubezpieczenie możemy znacząco obniżyć wartość np. prowizji bankowej. 

Jak znaleźć najniższą ratę pożyczki?

Najskuteczniejszym sposobem na skorzystanie z najtańszej pożyczki jest porównanie dostępnych  ofert na rynku. Banki oraz instytucje pozabankowe mają na swoich stronach internetowych dostępne kalkulatory do wyliczenia rat. Mamy również dostępne porównywarki online kredytów czy pożyczek, gdzie w szybki i łatwy sposób znajdziemy najkorzystniejszą ofertę dla siebie. Pomocny może okazać się ranking pożyczek – wystarczy podać parametry takie jak: wysokość pożyczki i okres spłaty, a system przygotuje nam przejrzyste zestawienie najtańszych na raty pożyczek na raty. Pamiętajmy, że analizując parametry poszczególnych produktów finansowych powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na koszty pożyczenia pieniędzy, ale też na okres spłaty oraz koszty związane z nieterminową spłatą zobowiązania.

Najtańsza pożyczka on-line – jak ją uzyskać?

Dostępność ofert pożyczkowych online daje nam nie tylko możliwość wyliczenia najtańszej dla siebie oferty, ale i możliwość złożenia wniosku przez internet, a  nawet podpisanie umowy nie wychodząc z domu. Z reguły pożyczki oferowane przez instytucje pozabankowe nie wymagają potwierdzenia dochodu, klient wypełnia tylko informacje o dochodzie, dodatkowo nie są sprawdzane bazy BIK (Biura Informacji Kredytowej) czy inne, dzięki czemu oferty są bardziej dostępne.

Podsumowanie

Pamiętamy, że decyzje o pożyczeniu pieniędzy powinny być dokładnie przemyślane, tak aby nie pojawiły się problemy ze spłatą zobowiązania. Aby też uniknąć takiej sytuacji przeanalizujmy wysokość wpływów i wydatków, dzięki czemu precyzyjnie ocenimy, jaka kwota pożyczonych pieniędzy będzie odpowiednia dla naszego budżetu. Jest wiele narzędzi, które pozwolą nam uzyskać najtańszą pożyczkę gotówkową – warto z nich korzystać!

Zaktualizowano: 12.10.2021

Dodano: 12.10.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (11)


 • Avatar Tym0n

  Tym0n
  14.01.2021 12:19:56

  Dobrze jest zapytać w banku co można zrobić, żeby rata była niższa. Czasmi są promocje.

  Odpowiedź
 • Avatar Doris

  Doris
  11.01.2021 21:14:14

  Najpierw trzeba policzyć ile nam zostaje w domowym budżecie, żeby wiedzieć jaką ratę będziemy mogli mieć! To jest podstawa!

  Odpowiedź
 • Avatar Słoń Trąbalski

  Słoń Trąbalski
  05.01.2021 21:56:49

  POżyczki z sieci to fajna sprawa, kasa bez wychodzenia z domu.

  Odpowiedź
 • Avatar Janka

  Janka
  03.01.2021 12:37:24

  Nie rozumiem dlaczego ludzie nie chcą korzystać z rat malejących. Ok, najpierw płacisz więcej, ale odsetki masz niższe.

  Odpowiedź
 • Avatar stalaklientkabanku

  stalaklientkabanku
  22.11.2020 17:06:19

  tak, pozyczki dla kleintów banku to dobra opcja, zawsze mozna coś wynegocjować

  Odpowiedź
 • Avatar pytanie

  pytanie
  18.11.2020 09:26:28

  co lepiej brać? kredyt na krótki czas czy z niską ratą?

  Avatar Anna Krzysteczko

  Anna Krzysteczko Autor pytanie
  18.11.2020 15:39:16

  Taka decyzja powinna być dopasowana do indywidualnej sytuacji kredytowej. Jeśli mamy pewność spłaty w krótkim okresie czasu możemy wybrać to rozwiązanie. Jeśli zależy nam na niskiej racie możemy wybrać dłuższy okres kredytowania. Warto pamiętać, że kredyt możemy spłacić wcześniej.

 • Avatar MaR90

  MaR90
  12.11.2020 08:28:07

  a jaka jest najwyższa rata?

  Avatar Anna Krzysteczko

  Anna Krzysteczko Autor MaR90
  12.11.2020 16:27:37

  Maksymalna rata kredytu dla kredytobiorcy jest uzależniona od jego zdolności kredytowej.

 • Avatar xyz

  xyz
  12.10.2020 07:45:23

  jaką mogę płacić najniższą ratę???

  Avatar Anna Krzysteczko

  Anna Krzysteczko Autor xyz
  12.10.2020 08:22:46

  Rata jest ściśle powiązana z kwotą kredytu i okresem kredytowania. Wysokość raty będzie uzależniona od tych czynników.

Top