Jakie warunki musisz spełniać, aby dostać kredyt gotówkowy?

Opublikowano: 21 Wrz 2023 Agnieszka Kłak 10 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytu Gotówkowego

Uzyskanie kredytu gotówkowego starszym pokoleniom może kojarzyć się z mnóstwem dokumentów, długim okresem czekania na decyzję, a czasami też konieczności dołączenia poręczycieli do wniosku. Dziś uzyskanie kredytu jest o wiele prostsze. W wielu przypadkach kredyt dostępny jest on-line, bez wychodzenia z domu. I choć proces przyznawania kredytu zmienił się na przestrzeni ostatnich lat banki nadal wymagają, aby kredytobiorca posiadał określone cechy i spełniał określone warunki zwłaszcza pod kątem zdolności i wiarygodności kredytowej. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czy możesz otrzymać kredyt gotówkowy w 2023 roku,
 • jak można złożyć wniosek o kredyt gotówkowy,
 • czego nie robić przy wnioskowaniu o kredyt gotówkowy.
kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy – co to jest?

Kredyt gotówkowy jest jedną z najprostszych metod na szybkie podreperowanie domowych budżetów. Zgodnie z definicją jest to kredyt konsumencki, którego przeznaczenie może stanowić dowolny cel. Środki z takiego kredytu możemy przeznaczyć na wakacje, remont, zakup samochodu, sprzęty AGD, czy też po prostu wydać w dowolnym markecie na dobra konsumpcyjne.

W obecnych czasach banki prześcigają się w proponowaniu konsumentom jak najlepszych ofert kredytowych. Opcje różnią się przede wszystkim wysokością prowizji, oprocentowania oraz wymogu (bądź też braku) ubezpieczenia. Na licznych stronach internetowych możemy odnaleźć mnóstwo rankingów, kalkulatorów i porad, jak taki kredyt można szybko i łatwo uzyskać.

Mamy kilka możliwych kanałów na złożenie wniosku o kredyt np.:

Każdy z nas ma indywidualne preferencje w zakresie wyboru ścieżki wnioskowania. Młodsi Klienci najczęściej wybiorą formę on-line, ponieważ taka komunikacja nie sprawia im większego kłopotu, a formalności mogą załatwić nie wychodząc z domu. Starsi konsumenci wolą udać się bezpośrednio do swojego banku (chociaż te często nie mają najbardziej atrakcyjnej cenowo oferty) oraz podpisać umowę w sposób tradycyjny podczas wizyty w oddziale. Niezależnie od tego jaką formę zawarcia umowy kredytowej wybierzemy każdy z kredytobiorców musi spełnić określone warunki, aby uzyskać finansowanie. Zastanówmy się zatem na co zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie zobowiązania finansowego.

Kto może dostać kredyt? Jakie warunki muszą zostać spełnione?

Oto jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kredyt gotówkowy:

 • ukończony 18 rok życia,
 • trzeba posiadać aktualny dowód osobisty, paszport bądź kartę stałego, czasowego pobytu (w zależności od polityki kredytowej banku),  
 • stałe źródło dochodów, które zapewni spłatę zobowiązania - należy przy tym zarabiać legalnie. 

Jeśli chcesz ubiegać się o kredyt gotówkowy online, to oczywiście musisz posiadać dostęp do internetu oraz obsługiwać urządzenie, które będzie miało dostęp do sieci -np. smartfon albo komputer. 

Na co Bank zwróci uwagę podczas procesu kredytowego?

Dla banku bardzo istotnymi czynnikami mającymi wpływ na pozytywną decyzję kredytową jest ocena :

 • zdolności kredytowej,
 • wiarygodności kredytowej,
 • ocena scoringowa.

Zdolność kredytowa została określona w ustawie Prawo bankowe jako zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie kredytowej. Nic więc dziwnego, że banki zanim zdecydują się powierzyć klientowi określoną sumę pieniędzy chcą sprawdzić, czy jest szansa na jej terminową spłatę. Do oceny są wykorzystywane różne metody. W praktyce oznacza to głównie sprawdzenie, czy posiadane przez klienta źródła dochodów są dostatecznie wysokie i stabilne, aby uniknąć ryzyka braku spłaty zobowiązania. Podczas tego etapu banki szacują również jaką maksymalną kwotę mogą przeznaczyć dla danego klienta.

Wiarygodność kredytowa to pojęcie określające poziom rzetelności klientów co do terminowej spłaty kredytów – określanej na podstawie historii kredytowej oraz posiadanych zobowiązań.  W trakcie analizy zdolności kredytowej bank pobiera raport z Biura Informacji Kredytowej (BIK),  aby dowiedzieć się czy aktualnie posiadamy zobowiązania i jak spłacaliśmy nasze wcześniejsze kredyty lub pożyczki. Bardzo ważne zatem jest, aby klient regularnie i w terminie spłacał swoje zobowiązania, ponieważ ma to olbrzymi wpływ na przyszłe decyzje kredytowe.

Wspomniana baza BIK jest podstawową bazą, której zapisy banki dogłębnie analizują oceniając profil ryzyka klienta. Poza tym mogą one skorzystać z szeregu innych zbiorów danych na nasz temat. Znajdą tam informacje o naszej rzetelności w spłacie innych zobowiązań np. rachunków. Do tych baz należą między innymi:

 • KRD – Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej,
 • ERIF – Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej,
 • BIG InfoMonitor – Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor,
 • KBIG – Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej,
 • BR – system Bankowy Rejestr.

Ocena scoringowa  jest punktową metodą oceny ryzyka kredytowego związanego z danym kredytobiorcą, polegającą na obiektywnym przypisywaniu określonym cechom zawartym we wniosku kredytowym, punktów, które po zsumowaniu stanowią miarę ryzyka.  Punktowaniu mogą podlegać np. takie elementy jak wiek, zawód, wykształcenie, stan cywilny, miejsce zamieszkania,  ilość dzieci, posiadane ruchomości i nieruchomości i wiele innych czynników.

6 najczęściej popełnianych błędów przy kredycie

Z pewnością warto zwrócić dodatkowo uwagę na sześć najczęściej popełnianych błędów przez klientów biorących kredyt. 

 • Pierwszy błąd to złe oszacowanie kwoty kredytu - kiedy to klient mając dużo wyższą maksymalną ofertę kredytu, bierze tylko kwotę wnioskowaną, a krótko potemokazuje się, że jednak potrzebuje dodatkowej gotówki.
 • Drugi błąd to wybrany za krótki okres kredytowania. Klient chce spłacić kredyt jak najszybciej, jednak warto rozważyć wzięcie kredytu na dłuższy okres, aby rata była niższa. Klient ma możliwość wcześniejszej częściowej lub calkowitej spłaty kredytu więc zawsze może nadpłacać kredyt, gdy posiada nadwyżki finansowe. Z kolei, gdy w którymś momencie spłaty, klientowi doszły dodatkowe wydatki, dłuższy okres kredytowania i niższa rata są bezpiecznym rozwiązaniem, eliminującym ryzyko, że klient nie da rady spłacić wymaganej raty. 
 • Trzeci błąd to tak zwane przekredytowanie. Klient mając już kilka kredytów, zaciąga kolejny, zamiast rozważyć kredyt konsolidacyjny z opcją dodatkowej gotówki. Ten błąd może prowadzić do powstania potocznie nazywanej "spirali zadłużenia".
 • Czwarty błąd to kredyt brany pod wpływem impulsu. Taki kredyt najczęściej nie został w pełni przeanalizowany przez klienta, klient skupia się na jednej ofercie, bez porównania inncyh rozwiązań, bo chce mieć kredyt na już. Może się wtedy okazać, że wybrał ofertę na znacznie gorszych paramtrach niż inne dostępne na rynku oferty kredytowe. 
 • Piąty błąd to kierowanie się wyłącznie oprocentowaniem  przy ocenie atrakcyjności cenowej kredytu. Klient taki nie bierze pod uwagę innego wskażnika procentowego, który obrazuje jaki jest poziom całkowitego kosztu kredytu, a jest nim Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. To właśnie nią należy się kierować przy wyborze oferty kredytowej. Pamietać należy, że oprocentowanie nominalne może być 0%, jednak nie jest to równoznaczne z tym, że taki kredyt będzie tani lub najtańszy.
 • Błąd szósty to brak świadomości klienta na temat przysługujących mu uprawnień. Dość często spotykana jst sytuacja, że klient na przykład nie wiem, że mógł bez kosztów i bez dodatkowych uzasadnień, zrezygnować z kredytu poprzez odstąpienie. Warto o tym wiedzieć i traktować tę możliwość, jako ewentualną furtkę, gdyby krótko po skorzystaniu z kredytu okazało się, że jednak klient go nie potrzebuje lub nie spełnia on oczekiwań klienta.

Podsumowując, zanim zdecydujemy się na konkretny kredyt gotówkowy warto porównać kilka ofert wykorzystując do tego dostępne w sieci kalkulatory kredytowe. Wystarczy wybrać kwotę i okres spłaty, a propozycja automatycznie zostaną poflirtowane od najtańszych do najdroższych.

Trzeba również pamiętać, aby nie składać zbyt wielu wniosków jednocześnie, ponieważ wszelkie nasze zapytania są widoczne w BIKu, a banki widząc te dane, mogą odrzucić nasze wnioski. Im więcej zapytań, tym mniejsza szansa na kredyt!

Pamiętajmy również o terminowych spłatach naszych bieżących zobowiązań (zarówno ratalnych jak i wszelkiego rodzaju limitów, kart kredytowych, pożyczek pozabankowych).

Tagi: erif

Dodano: 08.09.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top