Karta kredytowa przed sylwestrem

Opublikowano: 27 Gru 2019 Agnieszka Kłak 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kart

Wielu z nas lubi uroczyście wejść w nowy rok. Wystawny bal, nowa kreacja wieczorowa generują oczywiście koszty. A jeżeli mnożymy je razy dwa, może okazać się, że będziemy musieli zmierzyć się z wydatkiem przekraczającym tysiąc, a może i nawet dwa tysiące złotych. Skąd szybko pozyskać kapitał na sylwestra? Rozwiązaniem może być karta kredytowa.

karta kredytowa przed sylwestrem

Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa to możliwości korzystania z zasobów banku za darmo, pod warunkiem zachowania terminowości spłat. Oznacza to, że konsumentowi nie naliczą się odsetki jeżeli spłaca kartę w terminach określonych w umowie. Co to za terminy? W [przypadku karty kredytowej mamy do czynienia z tzw. GRACE PERIOD. Ten będzie trwał, w zależności od oferty i banku, w granicach 54/55 dni. Będzie się w nim zawierał okres rozliczeniowy i termin spłaty. Okres rozliczeniowy standardowo trwa 30 dni i możemy w nim wydawać pieniądze. W 25 dniu po jego zakończeniu nastąpi termin spłaty, czyli dzień w którym musimy oddać wszystkie środki. Jeżeli tego nie zrobimy, bank zacznie od nas wymagać co najmniej 5% spłaty i rozpocznie naliczanie odsetek od kapitału niespłaconego.

PAMIĘTAJ! Jeżeli korzystasz z karty kredytowej w banku i nie spłacisz jej w terminie to bank zacznie naliczać odsetki od kapitału

Jak płacić kartą?

Aby zachować nieodpłatność w grace period kartą należy płacić w obrocie bezgotówkowym. Jeżeli pobierzemy pieniądze z bankomatu bank pobierze od nas prowizję lub od razu zacznie naliczać odsetki od wypłaconego kapitału. Podobnie będzie w przypadku wykonania przelewu z karty. Kartą zapłacimy zatem np. za zakupy w Internecie, sklepie z terminalem czy też za bilety lotnicze. Nie zapłacimy natomiast wszędzie tam, gdzie wymagana jest płatność gotówką.

Czy kartą zapłacę za sylwestra

Ogólnie odpowiadając na to pytania – TAK. Oczywiście pod warunkiem, że mogę zapłacić bezpośrednio kartą podając jej numer w płatności internetowej lub bezpośrednio na miejscu wykonując płatność w terminale. Obecnie praktycznie każdy sklep internetowy umożliwia płatność kartą. Podobnie ze sklepem stacjonarnym. Z zakupem kreacji nie powinno być zatem problemu. W przypadku płatności w restauracji, musimy zapytać, czy taka forma jest dopuszczalna. Ciężko jest jednak wyobrazić sobie w dzisiejszych czasach restaurację, w której nie zapłacimy kartą. Jedyną niedogodnością tej formy może być potrzeba wizyty w lokalu, jeżeli ten będzie wymagał przedpłaty lub zapłaty za całość przed imprezą.

Sylwester z karty kredytowe za darmo

Oczywiście, jeżeli po sylwestrze spłacimy należność na karcie kredytowej w wymaganym terminie spłaty po zakończeniu okresu rozliczeniowego, nie będzie problemów. Możemy uznać, że sfinansowaliśmy naszego sylwestra za dokładnie takie same pieniądze, jak w przypadku płatności gotówką. Jeżeli natomiast nasza spłata nie będzie terminowa, bank naliczy odsetki, a wtedy okaże się, że zabawa może nas kosztować więcej niż zakładaliśmy.

Odroczenie płatności w czasie

Karta kredytowa jest korzystnym narzędziem, jeżeli za jej pomocą odraczamy płatność w czasie. Zakładamy zatem, że mamy środki na koncie, ale ich nie wydajemy. Wydamy je w późniejszym czasie, na spłatę naszej karty kredytowej. Posiadając kartę nawet zaleca się jej wykorzystywanie. Oprócz odsetek bank może powiem naliczyć nam opłatę za prowadzenie karty. Ta pobierana jest raz w roku. Bank zrezygnuje z niej jednak, jeżeli przekroczymy określony limit transakcji na rachunku.

INSTYTUCJA

MAKSYMALNA KWOTA KREDYTU

MAKSYMALNY OKRES SPŁATY

 

axi card logotyp

3000 PLN

BEZTERMINOWA

ZŁÓŻ WNIOSEK ONLINE

karta kredytowa cardina

1800 PLN

BEZTERMINOWA

ZŁÓŻ WNIOSEK ONLINE

 

axi karta kredytowa

Karta kredytowa przed sylwestrem - gdzie szukać?

Na rynku znajdziemy zarówno oferty bankowych kart kredytowych, jak i pozabankowych. Jeżeli bank z jakiś powodów odmawia nam przyznania karty, lub my nie chcemy przechodzić przez proces wnioskowania bankowego można skorzystać z usług takich firm jak AxiCard czy Cardina. Pozabankowa karta różnić się będzie jednak od bankowej tym, że Klient od momentu zapłaty kartą musi liczyć się potrzebą zapłacenia odsetek. Odsetki oczywiście będą naliczane od kapitału, z którego Klient w danym momencie korzysta. Firma pozabankowa może również postawić dodatkowe warunki, takie jak np. potrzeba całościowej spłaty karty przynajmniej raz w roku.

Tagi: karta visaodsetkibankkarta kredytowakarta płatniczagrace period

Zaktualizowano: 02.09.2021

Dodano: 27.12.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Co to jest kod CVV i CVC i gdzie go szukać?

Co to jest kod CVV i CVC i gdzie go szukać?

17 Maj 2023Autor: Agnieszka Kłak

Karta kredytowa zgodnie z przeznaczeniem powinna być wykorzystywana do operacji bezgotówkowych. Mogę zatem zapłacić nią za zakupy w sklepie w terminalu płatniczym. Mogę ją również wykorzystać do płatności przez Internet. W przypadku płatności w sklepie terminal poprosi mnie o podanie kodu PIN. Płacą(...)

Czytaj więcej
Jak działa karta kredytowa?

Jak działa karta kredytowa?

21 Marzec 2023Autor: Agnieszka Kłak

Rodzajów kredytów jest kilka. Jednym z rodzajów kredytów jest karta kredytowa. Jeszcze do niedawna produkt zarezerwowany przez banki, zaczyna się coraz częściej pojawiać w ofertach firm pozabankowych. Kartą kredytową możemy finansować różne, nawet niespodziewane zakupy. Chyba każdy wie jak karta kre(...)

Czytaj więcej
Kredyt, czy karta kredytowa - co wybrać?

Kredyt, czy karta kredytowa - co wybrać?

13 Sty 2023Autor: Agnieszka Kłak

Szukając finansowania na rynku stajemy przed wieloma dylematami. Najpoważniejszy z nich to decyzja o wyborze właściwego produktu oraz instytucji, w której produkt weźmiemy. Dziś zestawimy dwa popularne produkty – kredyt i kartę kredytową. Szukając analogi na rynku pozabankowym możemy się zastanawiać(...)

Czytaj więcej
Top