Kredyt dla firm w czasie pandemii. Co się zmieniło? Co mogą zrobić przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej?

Opublikowano: 19 Lis 2020 Sylwia Chrószcz 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Przedsiębiorcy

Sytuacja na rynku finansowym bardzo się zmieniła w czasie pandemii. Banki wprowadziły obostrzenia dla zasad udzielania kredytów firmowych, znacznie trudniej jest teraz otrzymać kredytowanie dla wielu typów działalności. W zależności od tego, czy branża do której należymy jest w grupie ryzyka, jakie aktualnie mamy dochody oraz o ile spadły nam zyski. To wszystko będzie brane pod uwagę oceniając naszą zdolność przez bank. Jak wynika z obserwacji rynku instytucje finansujące oceniają znacznie surowiej podmioty starające się o kredyt niż było to przed epidemią.

Kredyt dla firm w czasie pandemii. Co się zmieniło? Co mogą zrobić przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej?

Co zmieniło się w czasie pandemii dla kredytów firmowych?

Banki w tym czasie są bardzo ostrożne z udzielaniem kredytu dla firm. Sprawdzają dochody firmy bardzo szczegółowo. Największą szansę na otrzymanie kredytu na firmę mają działalności, które nie znajdują się w grupie najbardziej poszkodowanej z powodu wirusa. Warunki kredytu mogą być mniej korzystne niż te, które dostalibyśmy przed epidemią. Pomimo najniższego poziomu stóp procentowych, a co za tym idzie oprocentowania kredytu mogą pojawić się dodatkowe opłaty: wyższa prowizja czy obowiązkowe ubezpieczenie kredytu. Instytucje sprowadzając zdolność kredytową Twojej działalności mogą poprosić o więcej dokumentów niż zwykle. Może się to przełożyć na to, że analiza naszego wniosku może też dłużej trwać niż standardowo.

Co mogą zrobić przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej?

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z rządowej pomocy, czyli Tarczy Antykryzysowej. Mieli też możliwość skorzystania z wakacji kredytowych. Wprowadzono również możliwość odroczenia opłacania składek do ZUS. Dostępne były również mikropożyczki.

Dobrze jest przeanalizować sytuacje naszego przedsiębiorstwa. Dbajmy na tyle ile to możliwe o stabilność finansową, ponieważ jeśli chcemy starać się o kredyt firmowy musimy posiadać zdolność kredytową, a na zdolność składa się m. in. wysokość naszych przychodów.

Jak działa Tarcza Antykryzysowa dla firm?

Tarcza antykryzysowa ma za zadanie chronić firmy w czasie pandemii przed upadłością. Ma ona umożliwić działanie przedsiębiorstw mimo trudności wywołanych COVID-19. Na tarczę antykryzysową składa się:

  • Bezpieczeństwo Pracowników,
  • Finansowanie Przedsiębiorstw,
  • Ochrona Zdrowia,
  • Wzmocnienie Systemu Finansowego,
  • Program Inwestycji Publicznych. 

Państwo chce pomóc przedsiębiorcom przetrwać czas pandemii. Zostały stworzone rozwiązania, które wspierają firmy finansowo. Jest to otrzymanie pożyczki z tarczy antykryzysowej, jak i dopłaty do pensji naszych pracowników. O pożyczkę w ramach tej pomocy może starać się każdy przedsiębiorca. Mikro, średnia czy duża firma, każda z nich może liczyć na wsparcie. Mikro firmy, które zatrudniają do 9 osób mogą skorzystać z pożyczki w wysokości 5 tys. złotych. Firmy średnie i duże mogą uzyskać podwyższenie kapitału z funduszu PFR lub finansowanie w obligacjach do 6 mld złotych. Tarcza obejmuje też możliwość zamrożenia składek do ZUS - bez kary i opłat. To tylko nieliczne przykłady, na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy w czasie COVID-19. Jeśli nasza firma przynosi mniejsze dochody niż dotychczas warto skorzystać z rządowej pomocy. Druga fala pandemii, że została uruchomiona dodatkowa tarcza dla wybranych branż działalności gospodarczej.  

Czy warto skorzystać z wakacji kredytowych?

Banki oferują możliwość skorzystania z wakacji kredytowych, które mogą trwać trzy lub sześć miesięcy dotyczy to kredytów, leasingów i faktoringu. W zależności od Banku okres kredytowania może się wydłużyć lub zwiększa się wysokość następnych rat. W trakcje korzystania z wakacji nie płaci się całości raty lub części kapitał raty lub odsetki. Korzystając z tego rozwiązania warto zapoznać się z regulaminem. Każda instytucja stworzyła swoje zasady więc upewnijmy się, czy jesteśmy zwolnieni ze spłaty całego miesięcznego zobowiązania, czy tylko z jego części. Jest to bardzo ważne, aby nie stworzyć zaległości w ramach posiadanego kredytu ponieważ utrudnia to otrzymanie kredytu na przyszłość.

Podsumowanie

Warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi tarczy antykryzysowej. Dowiemy się na jaką pomoc może liczyć nasza firma. Ponadto będziemy wiedzieć, jakie są zasady pożyczki z tarczy antykryzysowej. co musimy zrobić, aby ją otrzymać oraz kiedy nam przysługuje. Dowiemy się też o innych inicjatywach takie jak np. brak opłaty do ZUS itp.

Starając się o kredy dla firmy bierzmy pod uwagę sytuację, która jest obecnie na rynku. Banki bardzo ostrożne decyzją się na udzielenie dużej sumy kredytu. Zamian zdecydujemy się na kredyt zweryfikujmy, czy mamy szanse o finansowanie z rządowej pomocy dla przedsiębiorców. Na dostępność kredytu wpływa także możliwość uzyskania gwarancji z Banku Gospodarstwa Krajowego. Warto wziąć pod uwagę również taką ofertę.

Tagi: tarcza antykryzysowakredyty dla przedsiębiorców

Zaktualizowano: 12.10.2021

Dodano: 19.11.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top