Kredyt gotówkowy nie dla wszystkich. Kiedy bank nie udzieli kredytu gotówkowego?

Opublikowano: 15 Maj 2021 Sylwia Chrószcz 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Gdy potrzebujemy dodatkowej gotówki dla wielu z nas jest oczywiste, aby wziąć kredyt w banku. Bywają sytuacje, gdy udamy się do banku, złożymy wniosek o kredyt i dostaniemy odmowę. Komu bank nie udzieli kredytu? W jakich sytuacjach bank ma prawo odmówienia  udzielania kredytu gotówkowego?

Kredyt gotówkowy nie dla wszystkich. Kiedy bank nie udzieli kredytu gotówkowego?

Kredyt gotówkowy - co ma wpływ na decyzje kredytową?

Uzyskanie kredytu może wydawać się prostym procesem: zainteresowany klient + odpowiednia oferta + decyzja banku. W praktyce okazuje się jednak, że na decyzję kredytową ma wpływ wiele czynników takich jak:

  1. Źródło dochodu i jego wysokość. Aby otrzymać kredyt w baku musimy posidać stały dochód. Jest wiele akceptowanych źródeł dochodu np. umowa o pracę, działalność gospodarcza, umowa zlecenie, kontrakty itp. Ważne jest by dochód był stały i comiesięczny. Najbardziej mile widziane są umowy, które są zawierane na czas nieokreślony. Dodatkowo bardzo ważną kwestią jest wysokość dochodu. Jeśli będzie on mały to bank może nie udzielić kredytu w wysokości o jaką się staramy. Oczywiste jest, że im wyższy dochód tym większa szansa na kredyt i jego większą kwotę.
  2. Historia kredytowa. To informacja na temat wszystkich zobowiązań jakie mieliśmy lub mamy. Zaczytują się one w raporcie BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Na podstawie raportu z tej instytucji bank sprawdza, czy spłacaliśmy kredyty regularnie do tej pory, czy występowały opóźnienia i jeśli tak to ile dni wynosiły. Jest to bardzo istotna informacja dla banku, pokazuje ona czy klient jest rzetelny w regulowaniu swoich zobowiązań, co jaki czas zaciągane są przez niego kredyty i  w jakiej wysokości klient posiada aktywne kredyty.
  3. Aktualne zobowiązania. Aktywne zobowiązania klienta dają informację ile na ten moment ma klient posiada zadłużenia, a ponadto, jakie są to rodzaje zadłużeń, czy są to kredyty/limity/karty kredytowe z sektora bankowego czy pożyczki z firm pożyczkowych. Ważną informacją jest też wysokość rat, które klient obecnie płaci, bank oceni czy klient da radę spłacać koleją ratę w miesiącu.
  4. Zapisy w bazach gospodarczych. Bank oprócz bazy BIK, sprawdzi pozostałe bazy. KRD, ERIF, BIG InfoMonitor, BR są to niektóre z raportów, które bank pobierze i sprawdzi czy osoba ubiegająca się o kredyt nie widnieje w żadnej z nich. Jeśli osoba posiada negatywne wpisy w którejś z wymienionych baz bank odmówi udzielania kredytu. 

Nieakceptowane źródła dochodu przez bank

To jakie są akceptowane bądź nieakceptowane źródła dochodu ustala każdy bank indywidualnie. Nie ma na to reguły, dobrze jest sprawdzić przed złożeniem wniosku czy bank w którym chcemy starać się o pożyczkę akcentuje nasze źródło dochodu. Oczywiście jeśli jesteśmy bezrobotni, pracujemy „na czarno” lub otrzymujemy tylko 500+ i zasiłek z MOPS to takie źródła nie będą akceptowane w żadnym banku. Jeśli nie jesteśmy pewni czy nasze źródło dochodu jest na liście akceptowanych przez bank, to możemy zadzwonić na infolinie banku lub udać się do oddziału i uzyskać taką informację. Każdy pośrednik kredytowy również potrafi odpowiedzieć na to pytanie. Ponadto w kalkulatorze kredytu gotówkowego wnioskomat.com użytkownik znajdzie informacje, jakie dokumenty będą wymagane dla konkretnego źródła dochodu wskazanego we wniosku kredytowym.

Sprawdźmy również, jaki minimalny dochód akcentuje bank. Banki mają wyznaczoną wysokość dochodu minimalnego i zasady łączenia źródeł dochodu. To ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy, zależy od reguł banku do którego składamy wniosek.

Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń - kto może uzyskać taką ofertę?

Kredyty gotówkowe bez zaświadczeń o dochodach to dla wielu z nas najbardziej pożądana oferta. Nie musimy przedstawiać dokumentów dochodowych dlatego czas realizacji takiego kredytu jest krótszy i możemy załatwić to nawet w ramach jednego spotkania. Najczęściej kredyty gotówkowe bez zaświadczeń o zarobkach możemy uzyskać w banku, gdzie mamy rachunek bankowy na który wpływa wynagrodzenie. W takiej sytuacji bank sam weryfikuje nasze osiągane dochody i na ich podstawie wydaje decyzję. Zdarzają się oferty na oświadczenie dla osób, które nie są powiązane z danym bankiem, ale są to bardzo niskie kwoty kredytu.

Czy istnieją kredyt gotówkowe bez BIK?

Kredyty gotówkowe w banku są udzielane zawsze po sprawdzeniu klienta w BIK. Nie ma możliwości udzielenia kredytu bez sprawdzenia historii kredytowej. Na podstawie raportu BIK bank jest w stanie od razu ocenić czy klient ma szanse na kredyt, czy będzie wydana decyzja negatywna. Pamiętajmy, że starając się o kredyt bankowy zawsze będziemy sprawdzani w bazach, dlatego osoby, które posiadają negatywne wpisy w bazach lub złą histerię kredytową nie otrzymają kredytu w banku. Oczywiście można złożyć wniosek, ale jest duże prawdopodobieństwo otrzymania odmowy udzielenia kredytu ze względu na negatywne wpisy w bazach.

Tagi: źródło dochodubankbikkredyt gotówkowy

Zaktualizowano: 14.09.2021

Dodano: 15.05.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top