Kredyt gotówkowy nie dla wszystkich. Kiedy bank nie udzieli kredytu gotówkowego?

Opublikowano: 15 Maj 2021 Sylwia Chrószcz 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Gdy potrzebujemy dodatkowej gotówki dla wielu z nas jest oczywiste, aby wziąć kredyt w banku. Bywają sytuacje, gdy udamy się do banku, złożymy wniosek o kredyt i dostaniemy odmowę. Komu bank nie udzieli kredytu? W jakich sytuacjach bank ma prawo odmówienia  udzielania kredytu gotówkowego?

Kredyt gotówkowy nie dla wszystkich. Kiedy bank nie udzieli kredytu gotówkowego?

Kredyt gotówkowy - co ma wpływ na decyzje kredytową?

Uzyskanie kredytu może wydawać się prostym procesem: zainteresowany klient + odpowiednia oferta + decyzja banku. W praktyce okazuje się jednak, że na decyzję kredytową ma wpływ wiele czynników takich jak:

 1. Źródło dochodu i jego wysokość. Aby otrzymać kredyt w baku musimy posidać stały dochód. Jest wiele akceptowanych źródeł dochodu np. umowa o pracę, działalność gospodarcza, umowa zlecenie, kontrakty itp. Ważne jest by dochód był stały i comiesięczny. Najbardziej mile widziane są umowy, które są zawierane na czas nieokreślony. Dodatkowo bardzo ważną kwestią jest wysokość dochodu. Jeśli będzie on mały to bank może nie udzielić kredytu w wysokości o jaką się staramy. Oczywiste jest, że im wyższy dochód tym większa szansa na kredyt i jego większą kwotę.
 2. Historia kredytowa. To informacja na temat wszystkich zobowiązań jakie mieliśmy lub mamy. Zaczytują się one w raporcie BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Na podstawie raportu z tej instytucji bank sprawdza, czy spłacaliśmy kredyty regularnie do tej pory, czy występowały opóźnienia i jeśli tak to ile dni wynosiły. Jest to bardzo istotna informacja dla banku, pokazuje ona czy klient jest rzetelny w regulowaniu swoich zobowiązań, co jaki czas zaciągane są przez niego kredyty i  w jakiej wysokości klient posiada aktywne kredyty.
 3. Aktualne zobowiązania. Aktywne zobowiązania klienta dają informację ile na ten moment ma klient posiada zadłużenia, a ponadto, jakie są to rodzaje zadłużeń, czy są to kredyty/limity/karty kredytowe z sektora bankowego czy pożyczki z firm pożyczkowych. Ważną informacją jest też wysokość rat, które klient obecnie płaci, bank oceni czy klient da radę spłacać koleją ratę w miesiącu.
 4. Zapisy w bazach gospodarczych. Bank oprócz bazy BIK, sprawdzi pozostałe bazy. KRD, ERIF, BIG InfoMonitor, BR są to niektóre z raportów, które bank pobierze i sprawdzi czy osoba ubiegająca się o kredyt nie widnieje w żadnej z nich. Jeśli osoba posiada negatywne wpisy w którejś z wymienionych baz bank odmówi udzielania kredytu. 

Nieakceptowane źródła dochodu przez bank

To jakie są akceptowane bądź nieakceptowane źródła dochodu ustala każdy bank indywidualnie. Nie ma na to reguły, dobrze jest sprawdzić przed złożeniem wniosku czy bank w którym chcemy starać się o pożyczkę akcentuje nasze źródło dochodu. Oczywiście jeśli jesteśmy bezrobotni, pracujemy „na czarno” lub otrzymujemy tylko 500+ i zasiłek z MOPS to takie źródła nie będą akceptowane w żadnym banku. Jeśli nie jesteśmy pewni czy nasze źródło dochodu jest na liście akceptowanych przez bank, to możemy zadzwonić na infolinie banku lub udać się do oddziału i uzyskać taką informację. Każdy pośrednik kredytowy również potrafi odpowiedzieć na to pytanie. Ponadto w kalkulatorze kredytu gotówkowego wnioskomat.com użytkownik znajdzie informacje, jakie dokumenty będą wymagane dla konkretnego źródła dochodu wskazanego we wniosku kredytowym.

Sprawdźmy również, jaki minimalny dochód akcentuje bank. Banki mają wyznaczoną wysokość dochodu minimalnego i zasady łączenia źródeł dochodu. To ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy, zależy od reguł banku do którego składamy wniosek.

Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń - kto może uzyskać taką ofertę?

Kredyty gotówkowe bez zaświadczeń o dochodach to dla wielu z nas najbardziej pożądana oferta. Nie musimy przedstawiać dokumentów dochodowych dlatego czas realizacji takiego kredytu jest krótszy i możemy załatwić to nawet w ramach jednego spotkania. Najczęściej kredyty gotówkowe bez zaświadczeń o zarobkach możemy uzyskać w banku, gdzie mamy rachunek bankowy na który wpływa wynagrodzenie. W takiej sytuacji bank sam weryfikuje nasze osiągane dochody i na ich podstawie wydaje decyzję. Zdarzają się oferty na oświadczenie dla osób, które nie są powiązane z danym bankiem, ale są to bardzo niskie kwoty kredytu.

Czy istnieją kredyt gotówkowe bez BIK?

Kredyty gotówkowe w banku są udzielane zawsze po sprawdzeniu klienta w BIK. Nie ma możliwości udzielenia kredytu bez sprawdzenia historii kredytowej. Na podstawie raportu BIK bank jest w stanie od razu ocenić czy klient ma szanse na kredyt, czy będzie wydana decyzja negatywna. Pamiętajmy, że starając się o kredyt bankowy zawsze będziemy sprawdzani w bazach, dlatego osoby, które posiadają negatywne wpisy w bazach lub złą histerię kredytową nie otrzymają kredytu w banku. Oczywiście można złożyć wniosek, ale jest duże prawdopodobieństwo otrzymania odmowy udzielenia kredytu ze względu na negatywne wpisy w bazach.

Zaktualizowano: 14.09.2021

Dodano: 15.05.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (9)


 • Avatar mona

  mona
  02.07.2021 22:43:26

  mam umowę o pracę i umowę zlecenie miesięcznie ok. 4500 zł chcę 55 000 zł, żadnych opóźnień w BIK, czy dostanę?

  Avatar Sylwia Chrószcz

  Sylwia Chrószcz Autor mona
  03.07.2021 03:27:32

  Jak najbardziej jest szansa na udzielenie kredytu. Zapraszamy do złożenia wniosku na naszej stronie.

 • Avatar Paweł

  Paweł
  23.06.2021 11:30:06

  A co ze zgodą współmałżonka jeśli mam rozdzielność?

  Avatar Sylwia Chrószcz

  Sylwia Chrószcz Autor Paweł
  23.06.2021 16:30:19

  Jeśli posiada Pan rozdzielność majątkową to nie bank nie będzie wymagał zgody współmałżonka. Konieczne będzie natomiast przestawienie aktu rozdzielności.

 • Avatar Igor_Wu

  Igor_Wu
  20.06.2021 09:17:40

  a co w sytuacji kiedy jestem na zwolnieniu lekarskim?

  Avatar Sylwia Chrószcz

  Sylwia Chrószcz Autor Igor_Wu
  20.06.2021 12:52:10

  Wszystko zależy ile dni przebywał Pan na zwolnieniu lekarskim, jeśli był to dłużysz czas (zwykle w bankach powyżej 60 dni) lub przebywa Pan nadal na zwolnieniu to bank może odmówić udzielenia kredytu.

 • Avatar OlgaPOP

  OlgaPOP
  04.06.2021 08:45:29

  Człowiekowi raz się noga powianie i już nie dostanie kredytu bo ma opóźnienia… Zero zrozumienia!!

  Odpowiedź
 • Avatar Daro

  Daro
  18.05.2021 17:15:07

  Witam.W jakiej placowce otrzymam kredyt gotowkowy bez BIK pod zastaw domu?

  Avatar Sylwia Chrószcz

  Sylwia Chrószcz Autor Daro
  19.05.2021 08:22:23

  W każdym kredycie udzielanym przez bank sprawdzany jest BIK. Dotyczy to kredytów gotówkowych bez zabezpieczenia; pożyczek hipotecznych – gotówki na dowolny cel z zabezpieczeniem na nieruchomości czy kredytów hipotecznych. W naszej ofercie posiadamy pożyczki pod zastaw nieruchomości z rynku pozabankowego. Aby poznać więcej szczegółów zachęcam do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz kontaktowy albo złożenie zapytania o produkt.

Top