Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń - gdzie i na jakich zasadach można wziąć?

Opublikowano: 15 Paź 2020 Sylwia Chrószcz 10 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytu Gotówkowego

Oferty kredytu gotówkowego są bardzo różnorodne. Często jednak osoby zainteresowane pozyskaniem dodatkowej gotówki obawiają się procedury badania przez bank zdolności kredytowej kredytobiorcy. Zastanawiają się, czy ich dochody nie są za małe, by otrzymali pozytywną decyzję kredytową. Czy możliwy jest zatem kredyt bez zaświadczeń i bez dokumentów dochodowych? Dla wielu z kredytobiorców będzie to najlepsza opcja. Kredyt bez dokumentów dochodowych to możliwość sfinalizowania tematu nawet w jeden dzień. Minimum formalności to hasło lubiane przez wielu kredytobiorców i bardzo często wiąże się z kredytami online.

Z tego artykuł dowiesz się:

 • na czym polega kredyt gotówkowy bez zaświadczeń,
 • w jaki sposób uzyskać kredyt gotówkowy bez zaświadczeń,
 • jakie parametry kredytu są istotne w ofercie.
kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń - co to oznacza?

Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń to nic innego jak tzw. kredyt na oświadczenie. Oznacza to, że Bank nie wymaga od nas dostarczenia dokumentów potwierdzających nasz dochód. Najczęściej otrzymamy taką propozycję w Banku który prowadzi nasze konto osobiste i na które regularnie wpływa nasze wynagrodzenie. W takiej sytuacji ma możliwość zweryfikowania naszych wpływów z zakładu pracy i nie potrzebuje innego dokumentu na jego potwierdzenie.

Coraz częściej kredyt gotówkowy na oświadczenie dostępny jest również online. Banki zauważyły, że ich klienci chętniej korzystają z bankowości internetowej, więc część z nich zdecydowała się wyjść im naprzeciw i udostępnić taką opcję.

Kredyt bez zaświadczeń a pożyczka gotówkowa

Często w opcji „na oświadczenie” występują pożyczki online. Wynika to z faktu, że firma finansująca chce zapewnić szybki i prosty proces wnioskowania i otrzymania pożyczki. Pojawienie się elementu konieczności dostarczenia dodatkowych dokumentów mogłoby wydłużyć ten proces a z założenia są to produkty otrzymywane bardzo szybko i w sprawnym procesie.

Zanim zdecydujemy się na dają ofertę porównajmy kredyty na stronach zajmujących się rankingami kredytów gotówkowych by mieć pewność, że wybieramy najkorzystniejszą opcję. Czasami może się okazać, że kredyt bez zaświadczeń nie równa się z najtańszym kredytem dostępnym na rynku. Warto wtedy podjąć wysiłek organizacyjny, aby przedstawić dla banku dokumenty dochodowe i zostać posiadaczem najtańszego kredytu gotówkowego.

Kto może starać się o kredyt gotówkowy na oświadczenie?

Miejmy świadomość, że starając się o kredyt gotówkowy nawet jeżeli chcemy go dostać bez zaświadczeń okazując tylko nasz dowód osobisty Bank sprawdzi naszą zdolność kredytową. Sprawdzi naszą historie w BIK, czyli historię spłaty zobowiązań, które wcześniej posiadaliśmy. Jest to jeden z najważniejszych czynników, które zaważy na otrzymaniu kredytu gotówkowego z danego Banku.

Większe szanse by otrzymać pożyczkę na dowód mają osoby, które posiadają już historię kredytową lub mają aktywne zobowiązanie i spłacają regularnie bez opóźnień. Bankowe kredyty gotówkowe na oświadczenie nie występują często dla osób, które nie miały historii kredytowej. Takim osobom łatwiej będzie wnioskować o pożyczkę online, gdyż występują tam inne kryteria akceptowania osób bez historii w BIK.

Jeżeli zdecydujemy się na ofertę, która przewiduje w procedurze udzielania kredytu takie czynności jak sprawdzanie historii kredytowej w BIK, to wówczas nie obejdzie się bez indywidualnej oceny zdolności kredytowej. Jednakże, jeśli oferta łączy ze sobą kredyt bez zaświadczeń oraz kredyt na dowód osobisty to wówczas prawdopodobne jest, że decyzję otrzymamy od tzw. ręki.

Dokumenty dochodowe a kwota kredytu gotówkowego

Warto zaznaczyć, że kwota kredytu którą możemy otrzymać bez przedstawienia dokumentów może być ograniczona. Oznacza to. że łatwiej dostaniemy mniejszą kwotę bez udokumentowania naszego dochodu. Jeżeli zależy nam na dużej gotówce weźmy pod uwagę, że taka oferta nie będzie dla nas dostępna. Udzielenie kredytu gotówkowego na wysokie kwoty będzie wymagało, byśmy przedłożyli bankowi nasze dokumenty o dochodach. 

Kwota kredytu gotówkowego w banku w opcji na oświadczenie ograniczona jest wysokością przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Klienci bez relacji z bankiem mogą otrzymać zwykle jednokrotność takiego wynagrodzenia, które jest publikowane przez Główny Urząd Statystyczny.

Klienci, którzy współpracują z bankiem mogą liczyć maksymalnie na kwotę kredytu równą sześciokrotności tego wynagrodzenia. Każdy z banku indywidualnie definiuje zasady określania relacji. Dla jednego z banków klient z relacją to taki, który ma rachunek z wpływami a dla innego będzie to już klient, który regularnie spłaca kredyt od np. pół roku. Warto wiedzieć, że takie ograniczenia dotyczą kredytów gotówkowych, a nie są związane z kredytami ratalnymi na zakup określonego przedmiotu.

Kwoty kredytów udzielanych przez firmy pożyczkowe w opcji na oświadczenie mogą różnić się z zależności od firmy. Decyzja o maksymalnej kwocie na oświadczenie jest indywidualną decyzją firmy. Warto korzystać z różnego rodzaju porównywarek i rankingów kredytów, aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę dla siebie.

Maksymalna kwota pożyczki zależy od oferty kredytodawcy. I tak w jednym przypadku może ona wynieść 5 000 zł, w innym: 10 000 zł, a w jeszcze innym nawet 60 000 zł. Firmy pożyczkowe na swoich stronach internetowych umieszczają informację o tym, jaka jest minimalna, a jaka maksymalna kwota pożyczki gotówkowej.

Notka prawna: Warto wiedzieć, że maksymalna kwota kredytu gotówkowego wynosi 255 550 złotych, co konkretnie określa art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. 2011 Nr 126 poz. 715).

Kredyt bez zaświadczeń - na co zwrócić uwagę?

Przeglądając oferty kredytu bez zaświadczeń musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Będą to:

Jak to wygląda w praktyce?

Aby zobaczyć, jak w praktyce wygląda kredyt bez zaświadczeń udzielany przez banki, przyjrzyjmy się dwóm losowym przykładom.

Oferta, którą proponuje Santander Bank Polska:

 • nazwa produktu to: "Kredyt gotówkowy online",
 • RRSO wynosi 15,19%,
 • można pożyczyć od 500 zł do 150 000 zł,
 • okres kredytowania: od 3 do 120 miesięcy, 
 • gotówka może znaleźć się na naszym koncie już w ciągu 1 minuty od wnioskowania,
 • prowizja będzie niższa, jeśli zdecydujemy się na wykupienie ubezpieczenia.

Oferta, którą posiada Alior Bank:

 • nazwa produktu to: "Pożyczka na klik",
 • RRSO wynosi 7,43%,
 • można pożyczyć do 5 000 zł,
 • okres kredytowania to max. 10 lat,
 • produkt przeznaczony dla stałych oraz nowych klientów.

Jak widać zakres tych ofert w sposób dość istotny różni się od siebie. Ostateczne ukształtowanie się danej oferty z jaką polityką kredytową banku mamy aktualnie do czynienia.

Podsumowanie

Nie zawsze jest tak, że kredyt gotówkowy udzielany jest bez zaświadczeń. Pamiętajmy, że Bank nie wszystkim zaoferuje kredyt bez dokumentowania naszego wynagrodzenia. Sam on ocenia zdolność kredytową i zasady na których chce nam udzielić kredytowania. Jeden Bank zaoferuje nam niską kwotę kredytu bez zaświadczeń inny zaś nie da nam takiej możliwość przy żadnej kwocie. Zanim zdecydujemy się na przedstawioną nam propozycję rozejrzyjmy na rynku czy to na pewno najlepsza z dostępnych dla nas opcji. Skorzystajmy z porównywarki kredytów.

A może pożyczka online okazać się najlepszym rozwiązaniem? Przed staraniem się o pożyczkę warto poświecić trochę czasu na prześledzenie co się dzieje na rynku finansowym: na co możemy liczyć i czego się spodziewać. Tak samo oferta, która nie wymaga od nas zaświadczeń nie zawsze będzie lepsza od tej do której Bank wymaga potwierdzeń. Jeżeli mamy czas na podjęcie decyzji warto przeanalizować różne opcje. Chodzi o to, aby być pewnym, że kredyt który zaciągnęliśmy jest najlepszym z ofert, które mieliśmy dostępne dla nas w danym momencie.     

Tagi: kredyt gotówkowyrrsopożyczka na dowódkredyt bez zaświadczeńhistoria kredytowa

Zaktualizowano: 22.12.2021

Dodano: 15.10.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top