Kredyt hipoteczny a własność nieruchomości. Jakie prawa do nabytej nieruchomości ma kredytobiorca?

Opublikowano: 22 Marzec 2021 Sylwia Chrószcz 4 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Decydując się na kredyt hipoteczny mamy wiele pytań. Jedno z tych pytań dotyczy prawa jakie mamy do nieruchomości która jest objęta kredytem hipotecznym. Co możemy, a czego nie możemy zrobić? jak to wygląda w praktyce? to jest właścicielem domu/mieszkania jeśli jest zakupiony poprzez skorzystanie z kredytu hipotecznego? No i oczywiście jakie są rodzaje kredytów hipotecznych czym się wyróżniają z jakiego możemy skorzystać?

Kredyt hipoteczny a własność nieruchomości. Jakie prawa do nabytej nieruchomości ma kredytobiorca?

Jakie kredytobiorca ma prawa do nieruchomości z hipoteką?

Zacznijmy od początku: właścicielem zakupionej nieruchomości jest kredytobiorca, nie bank.  Bank zabezpiecza się na nieruchomości by w razie sytuacji gdzie kredytobiorca przestaje spłacać raty odzyskać swoje środki.

Jeśli już wyjaśniliśmy kwestie kto jest właścicielem nieruchomości, to już wiemy że kredytobiorca ma pełne prawo do zarządzania swoją nieruchomością. Właściciel domu/mieszkania, które jest objęte hipoteką może robić remonty, zmieniać wystrój lokalu, sadzić drzewa w ogrodzie, a nawet możemy sprzedać nieruchomość. Jednak trzeba poinformować bank, aby przygotował zaświadczenie o kredycie i promesę w której oświadcza, że zwolni hipotekę po spłacie zadłużenia przez kupującego nieruchomość.

Kredyt hipoteczny wcale nie musi być dla nas uciążliwy przy zarządzaniu naszą nieruchomością, jedynie co musimy robić to regularnie spłacać raty kredytu. Jeśli będziemy wywiązywać się z naszej umowy z bankiem, nie grozi nam utrata nieruchomości i możemy cieszyć się własnymi czterema kątami.

Należy również pamiętać o kolejnym ważnym obowiązku wynikającym z umowy tj. konieczności ubezpieczenia mieszkania czy domu wraz z cesją na bank.

Kredyt hipoteczny warunki umowy

Zaciągniecie kredytu hipotecznego to decyzja na długie lata. Tą decyzje powinniśmy podjąć w pełnej świadomości z czym się ona wiąże. Zanim podpiszemy umowę powinnyśmy poznać parametry kredytu hipotecznego na co zwrócić uwagę?

 • oprocentowanie – ustalane z bankiem (możliwe są negocjacje jego wysokości) na oprocentowanie mają wpływ przede wszystkim marża kredytu,
 • prowizja bankowa – opłata jaką pobiera bank, przedstawiana w procentach, również może podlegać negocjacji, na rynku pojawiają się również oferty kredytu hipotecznego bez prowizji,
 • wysokość ubezpieczenia – koszt ubezpieczenia kredytu hipotecznego od różnego rodzaju ryzyk,
 • okres i rata kredytu – okres na jaki zostaje udzielony kredyt i wysokość miesięcznej raty,
 • warunki umowy kredytowej – ogólne warunki kredytu hipotecznego np. wysokość odsetek w przypadku opóźnienia w spłacie raty, karencja w spłacie itp.

Rodzaje kredytów hipotecznych

Oprócz standardowego kredytu hipotecznego na kupno domu lub mieszkania bądź budowę domu możemy wyróżnić również:

Kredyt refinansowy – jest to oferta dla osób które posiadają aktywny kredyt hipoteczny, ten rodzaj kredytu oznacza przeniesienie swojego obecnego kredytu hipotecznego do innego banku na korzystniejszych warunkach niż obecnie.   

Pożyczka hipoteczna – środki z tego kredytu mogą być przeznaczone na dowolny cel np. kupno nowego samochodu, wakacje czy remont domu. Oprocentowanie jest dla pożyczki hipotecznej jest nieco wyższe niż w przypadku kredytu hipotecznego. Zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości kredytobiorcy. 

Podsumowanie

Dowiedzieliśmy się jakiego rodzaju kredytu hipoteczne występują na Polskim rynku i co się kryje za ich nazwami. Wiemy też na co zwracać uwagę przed podpisaniem umowy, pamiętajmy by przeanalizować wszystkie warunki przed podpasaniem umowy mamy wtedy jeszcze czas na wyjaśnienie wszystkich naszych wątpliwości. I pamiętajmy ze nawet jeśli skorzystamy z kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości to my jesteśmy jej właścicielem, nie bank. To my podejmujemy decyzję związane z nieruchomością, dla banku jest to tylko zabezpieczenie w razie nieregulowania swojego zobowiązania względem banku.

Zaktualizowano: 14.09.2021

Dodano: 22.03.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (7)


 • Avatar isiek546546

  isiek546546
  30.04.2021 07:47:38

  Do jakiego wieku dostane kredyt hipoteczny?

  Avatar Sylwia Chrószcz

  Sylwia Chrószcz Autor isiek546546
  30.04.2021 09:35:45

  Maksymalny wiek kredytobiorcy ustalany jest przez bank, ale maksymalny wiek jaki może osiągnąć kredytobiorca w dniu spłaty ostatniej raty kredytu jest do 80 roku życia.

 • Avatar MarcinR

  MarcinR
  28.04.2021 21:34:33

  Jeśli chce sprzedać mieszkanie z hipoteką to bank musi o tym wiedzieć?

  Avatar Sylwia Chrószcz

  Sylwia Chrószcz Autor MarcinR
  28.04.2021 23:29:56

  Oczywiście trzeba poinformować bank, co więcej bank musi wyrazić zgodę na takie działanie.

 • Avatar ris394823

  ris394823
  05.04.2021 17:37:53

  czy pożyczkę hipoteczna mogę wziąć ja a nieruchomość będzie moich rodziców?

  Avatar Sylwia Chrószcz

  Sylwia Chrószcz Autor ris394823
  05.04.2021 23:18:45

  Kredytobiorca musi być właścicielem nieruchomości która będzie zabezpieczeniem pożyczki.

 • Avatar Bogusia

  Bogusia
  26.03.2021 21:23:11

  Ja jak brałam kredyt na dom to tylko słyszałam od znajomych że po co przecież to nie będzie moje a tu proszę. Jednak znajomych czasem nie warto słuchać

  Odpowiedź
Top