Kredyt na komunię dziecka

Opublikowano: 18 Maj 2023 Agnieszka Kłak 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Maj jest miesiącem, który wielu rodzicom kojarzy się z pierwszą komunią ich dziecka. Wydarzenie to jest głęboko zakorzenione w polskiej tradycji i wciąż występuje dość powszechnie. Zgodnie z obyczajem po uroczystościach kościelnych wypada zaprosić gości na poczęstunek. Nie musi to nieść ze sobą dużych kosztów. Jednakże kłopot finansowy może pojawić się wówczas, gdy rodzice zechcą zorganizować wystawne przyjęcie komunijne.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • z jakimi wydatkami wiąże się organizacja komunii,
 • kto udzieli pożyczki na komunię dziecka,
 • jak uzyskać finansowanie na komunię dziecka.
komunia dziecka

Komunia dziecka – jakie ma znaczenie?

Każda rodzina kultywuje inne obyczaje. Rodzice, którzy uważają się za część Kościoła i wychowują swoje pociechy w wierze katolickiej zazwyczaj kładą nacisk na duchowy aspekt komunii. Inni mogą wierzyć w Boga, ale z samym Kościołem nie będzie im po drodze. Funkcjonują także rodziny, gdzie stosunek do spraw wiary jest obojętny. Nie brakuje także rodzin ateistycznych czy antyklerykalnych, gdzie nastawienie do wszelkich kościelnych sakramentów czy ceremonii jest negatywne.

Pamiętać należy, że temat komunii dotyczy w mniejszym lub większym stopniu tej grupy rodziców, których dzieci są w odpowiednim wieku, czyli 8-9 lat. Jak pokazują badania Krajowego Rejestru Długów (do których odniesiemy się szerzej w dalszej części artykułu) w tej grupie przeważają osoby, które chcą sprawić dziecku, gościom i sobie komunijne przyjęcie. Różnice światopoglądowe schodzą tu na drugi plan. W związku z tym wiele rodzin będzie ponosiło komunijne wydatki.

Ile kosztuje komunia w 2023 roku?

W czasach kryzysu i wciąż wysokiej inflacji drożyzna bardzo źle wpływa na kondycję budżetów domowych. Należy pamiętać, że na komunię składa się kilka kosztów, a żaden z nich nie będzie, niestety groszowy. Chcąc uczcić komunię dziecka, należy brać pod uwagę wydatki na:

 • odświętny strój dla dziecka,
 • prezent dla dziecka,
 • usługi fryzjerskie,
 • zaproszenia dla gości,
 • posiłki i napoje dla gości,
 • wynajęcie lokalu – nie zawsze jest koniecznością.

Przyjrzyjmy się po kolei, jak kwotowo te wydatki wyglądają w 2023 roku. Strój dla dziecka to zazwyczaj sukienka dla dziewczynki albo garnitur dla chłopca plus buty oraz akcesoria (rękawiczki, wianuszki, itp.). Kosztuje to od 300 do nawet 700 zł.

Prezent na komunię dla dziecka od jego rodziców jest kwestią bardzo umowną. Wprawdzie sama organizacja komunii to już duży prezent, ale wypadałoby, aby dziecko dostało coś od mamy i taty. W zależności od zamożności rodziny taki upominek może kosztować od 100 do 500 zł – często są to złote figurki, łańcuszki, medaliki, ładne wydanie Pisma Świętego, a także sprzęt elektroniczny.

Niestety, tak jak w przypadku dorosłych, również u dzieci występuje różnica w kosztach usług fryzjerskich. Ostrzyżenie chłopca może kosztować tylko 30 zł. Natomiast fryzura dla dziewczynki może kosztować od 100 do 200 zł. Oczywiście koszty będą większe, gdy rodzice także sami skorzystają z takich usług.

W dzisiejszych czasach można za przystępną cenę zamówić przez internet ładnie wykonane zaproszenia dla gości. W zależności od formatu i wykonania, a także liczby gości może być to koszt rzędu 30-100 zł.

Organizacja przyjęcia komunijnego w lokalu to zdecydowanie najdroższy składnik przyjęcia komunijnego. Oferty restauracji są bardzo różne. W 2023 roku cena za jednego gościa waha się do 80 do nawet 300 zł. Zatem komunia dla 20 osób będzie kosztowała w przedziale 1600-6000 zł, dla 30 osób 2400-9000 zł, a dla 40 osób 3200-12 000 zł. Natomiast organizacja w domu będzie znacznie tańsza, bo koszt jedzenia i picia dla jednego gościa może wynieść już 30 zł. Jak łatwo policzyć przykładowe przyjęcie dla 20 osób będzie więc kosztowało zaledwie 600 zł (w najtańszym wariancie).

Podsumowując, jeśli rodzina nie chciałaby zbytnio nadwyrężać swojego portfela, to wówczas najtańszą komunię, zawierającą wszystkie wyżej opisane elementy można zorganizować za:

300 zł (strój dla dziecka) + 100 zł (prezent) + 30 zł (fryzjer dla chłopca) + 30 zł (zaproszenia) + 600 zł (przyjęcie w domu) = 1060 zł

Jeśli zaś rodzice chcą, żeby komunia miała bogatą oprawę, to muszą się liczyć wydatkami w następującej wysokości:

700 zł (strój) + 500 zł (prezent) + 200 zł (fryzjer dla dziewczynki) + 100 zł (zaproszenia) + 12 000 zł (w lokalu) =

13 500 zł

Oczywiście podane wartości dotyczą przypadków skrajnych (wariant najtańszy i wariant luksusowy). Można zatem powiedzieć, że koszty komunii wynoszą w dużym przybliżeniu od 1000 do 14 000 zł.

Organizacja komunii – co mówią statystyki?

Nie każdego stać na wydanie kilkunastu tysięcy złotych na organizację uroczystości komunijnej, a są przecież także dość ubogie rodziny, gdzie 1000 zł to masa pieniędzy. Mimo różnych przeszkód okazuje się, że Polakom zależy na organizacji przyjęcia dla dziecka. Jeśli wrócimy do wspomnianego już badania KRD, to zobaczymy, że blisko dwóm trzecim rodziców zależy na bogatej komunii. Znamienne jest to, że co czwarty rodzic weźmie kredyt na sfinansowanie tego przedsięwzięcia (tak odpowiedziało 26,5% respondentów). Natomiast blisko 12% pytanych odpowiedziało, że temat komunii jest dla nich obojętny.

Skąd wziąć pieniądze na komunię dziecka?

Niekiedy jest tak, że aby w ogóle zacząć wyprawiać imprezę komunijną należy zaciągnąć zobowiązania finansowe. Na szczęście rynek jest dość duży, dlatego też każdy rodzic – zarówno ten, który chce zorganizować komunię z przepychem, jak i ten, który wybierze mniej bogaty wariant – znajdzie coś dla siebie.

Pożyczka gotówkowa KredytOK

Jeśli rodzice nie mają zbyt dużej zdolności kredytowej, by wnioskować o zobowiązanie bankowe zawsze mogą skorzystać z oferty firmy pożyczkowej Kredyt OK. Wygląda to następująco:

 • kwota: 1000-6000 zł,
 • liczba rat: 12-36,
 • oprocentowanie: 7,20%,
 • RRSO: 35,29%.

Pożyczka na taką sumę pozwoli zorganizować komunię na przyzwoitym poziomie.

Pożyczka gotówkowa Lonit

Gdy rodzice posiadają już pewien kapitał, ale nieco im brakuje do godnego zorganizowania imprezy komunijnej, to zawsze mogą sięgnąć po niedużą pożyczkę Lonit. Tak kształtują się parametry tego produktu:

 • kwota: 800-25 000 zł,
 • liczba rat: 12-42,
 • oprocentowanie: 20,50%,
 • RRSO: 58,00%.

Można wziąć na przykład 800 zł, jeśli akurat tyle brakuje, by organizację komunii dopiąć na ostatni guzik.

Pożyczka gotówkowa TakTo

Pozostając jeszcze w rodzinie produktów pozabankowych warto wspomnieć o ofercie firmy TakTo. Pożyczka wygląda w ten sposób:

 • kwota: 1000-20 000 zł,
 • liczba rat: 24-40,
 • oprocentowanie: 20,50%,
 • RRSO: 58,00-60,00%.

Plusem jest to, że pożyczkodawca akceptuje różne źródła dochodów.

Czy można racjonalnie zmniejszyć wydatki na komunię?

Wyprawienie imprezy komunijnej wcale nie musi skupiać się na przepychu. Pamiętajmy, że najważniejszą osobą na tej uroczystości jest dziecko, więc najważniejsze są aspekty emocjonalne. Jeżeli rodziców nie stać na bogatą komunię, a nie mogą zaciągnąć zobowiązania na większą sumę, gdyż wiedzą, że potem będą mieli problemy ze spłatą, to mogą racjonalnie zmniejszyć wydatki. Skromniejsze podjęcie gości w tańszym lokalu albo w domu pozwoli obniżyć koszt o nawet kilka tysięcy złotych. W efekcie tegoroczne uroczystości komunijne w takim wydaniu kosztować mogą 2000-4000 zł.

Dodano: 18.05.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Kredyt gotówkowy na wesele. Jak radzić sobie z rosnącymi kosztami przyjęcia weselnego?

Kredyt gotówkowy na wesele. Jak radzić sobie z rosnącymi kosztami przyjęcia weselnego?

11 Kwi 2021Autor: Sylwia Chrószcz

Ślub to dla większości ludzi jeden z najszczęśliwszych chwil w życiu, a najszczęśliwszymi chwilami chcemy dzielić się z bliskimi. Dlatego po uroczystości zaślubin organizujemy wesele, by świętować z rodziną i przyjaciółmi początek nowego etapu w życiu. Niestety wesele jest bardzo kosztowne. Skąd mło(...)

Czytaj więcej
Top