Kredyt hipoteczny to produkt, który towarzyszy nam przez bardzo długi czas. Średnio tego rodzaju zobowiązanie jest zaciągane na 20-30 lat. Życie przynosi różne niespodzianki, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Jedną z nich jest śmierć kredytobiorcy. Co się dzieje wówczas z kredytami hipotecznymi? Czy one automatycznie wygasają, a może przechodzą na inne osoby? W artykule postaram się wskazać kilka podstawowych kwestii związanych z utratą życia kredytobiorcy w kredycie hipotecznym.
Spis treści
Zobowiązanie wobec banku po śmierci kredytobiorcy nie wygasa. Zgodnie z przepisami prawa dług zostaje dziedziczony przez spadkobierców wraz z innymi prawami majątkowymi. Jeśli mamy przepisany spadek to sprawa jest prosta, wiemy kto będzie dalej zobowiązany do uiszczenia rat kredytu hipotecznego oraz kontaktu z bankiem. Jeśli nie, to wówczas spadkobiercy są ustalani zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego na mocy dziedziczenia ustawowego. Jeśli przyjmiemy spadek, to decydujemy się na przyjęcie zarówno wszystkich dóbr materialnych jak i długów wobec innych instytucji.
Zgodnie z przepisami wspomnianego Kodeksu Cywilnego po śmierci małżonka, spadek przypada w równej części drugiemu małżonkowi oraz dzieciom, przy czym wdowie/wdowcowi nie może być przekazane mniej niż ¼ całości spadku. Jeśli jedno z dzieci również już nie żyje, wówczas jego część przyjmują wnuki (zstępni).
Zgodnie z prawem, jeśli żyjemy w wolnym związku bez dzieci, wówczas konkubinat nie ma prawa do dziedziczenia, a spadek przejmują rodzice zmarłej osoby. Jeśli mają dzieci, wtedy to one są dziedzicami spadku.
Przypadków oczywiście jest o wiele więcej, te wskazane powyżej to sytuacje, które najczęściej mają miejsce w prawdziwym życiu. Dobrze jest również wiedzieć, iż spadkobierca może sam zadecydować czy chce przyjąć należny mu spadek. Ma na to aż 6 miesięcy. Zrzekając się spadku, nie otrzymamy żadnych praw do majątku, ale również nie będziemy odpowiedzialni za spłatę długów. Trzeba to dobrze rozważyć, zwłaszcza jeśli chodzi o przyjęcie długu związanego ze spłatą kredu hipotecznego, którego raty mogą się okazać olbrzymim obciążeniem dla gospodarstwa domowego.
Obecnie Banki często wymagają, aby osoby decydujące się na kredyt hipoteczny były również ubezpieczone na życie. Wówczas spłata kredytu hipotecznego dla spadkobierców stanie się znacznie mniejszym obciążeniem a Banki mają dodatkowe zabezpieczeniem przed ewentualną stratą. Dodatkowym atutem ubezpieczenia, jest możliwość wynegocjowania lepszych warunków umowy kredytu hipotecznego np. obniżenie prowizji. Decydując się na polisę ubezpieczenia na życie unikamy przykrych sytuacji, które mogą spotkać spadkobierców. Płacąc miesięczną składkę, w przypadku śmierci, świadczenie z polisy wypłacone jest uposażonemu np. Bankowi, które to środki stanowią całkowitą lub częściową spłatę kredytu hipotecznego. Moim zdaniem ubezpieczenie na życie, kredyt hipoteczny to dobrze zgrany duet, który powinien iść w parze.
Są sytuacje, kiedy bank może zgodzić się na częściowe lub całkowite umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy. Może również rozłożyć dług na dłuższy okres, tak aby dostosować raty do zdolności kredytowej spadkobierców. Wówczas kredyt hipoteczny przybiera warunki, które będziemy w stanie udźwignąć. Zawsze warto sprawdzić wszystkie możliwości, ponieważ są różne sytuacje, które czasami wydają się bez wyjścia, a jednak jeśli się postaramy, to uda się pozytywnie je załatwić. I tak na przykład kiedy przyjmiemy spadek nie wiedząc o zadłużeniu, a bank upomni się po kilku miesiącach o spłatę wówczas koniecznie złóżmy wspomniany wniosek o umorzenie kredytu. To będzie oczywiście dobra wola banku jeśli się zgodzi, ale jeśli nie spróbujemy, to możemy sporo stracić.
Zaktualizowano:
Dodano:
Dzień dobry, a co z odsetkami od kredytu? Po śmierci męża chciałam spłacić jego kredyt, nie pozwolono mi na to, ani moimi środkami, ani środkami męża na koncie w tym samym banku gdzie zaciągnięty był kredyt. Teraz po otrzymaniu postanowienia Sądu o nabyciu spadku okazuje się że bank nie pobierał rat z konta męża, i naliczył kilka tysięcy odsetek za brak spłaty kredytu. Czy to jest gdzieś uregulowane? Bo nie wydaje mi się to normalne. Dziękuję.
W opisanym powyżej przypadku będzie miało zastosowanie kilka rodzajów przepisów, oprócz wewnętrznych regulacji banku również te dotyczące dziedziczenia. W przypadku całkowitej spłaty kredytu spłacany jest sam kapitał. W rozmowach z bankiem proszę również zainteresować się tematem tego, czy spłacany kredyt był ubezpieczony i wyjaśnić przyczynę braku pobierania raty mimo posiadania środków na koncie. Będzie to stanowiło podstawę do dalszych rozmów i negocjacji z bankiem.
a skąd bank wie kto jest spadkobiercą? A może by taknie przyznać się do tego
Prędzej czy później bank dotrze do osób, które dziedziczą po zmarłym kredytobiorcy. Nie ma co ukrywać tego faktu. Lepiej iść na ugodę z bankiem niż żeby dług miał urosnąć.
mam nadzieję, ze moje dzieci nie będą musiały spłacać moich długów…jak tylko to będzie możliwe spłacę hipotekę we wcześniejszym terminie.
Odpowiedźczy ubezpieczenie na życie jest obowiązkowe przy hipotece?
Dużo banków wymaga ubezpieczenia, ale są również takie oferty, gdzie ubezpieczenie nie jest konieczne. Co jest ważne – nie trzeba skorzystać z ubezpieczenia oferowanego przez Bank. Możemy znaleźć ofertę w innej instytucji.
ja dodatkowo ubezpieczyłem się od utraty pracy. Teraz są takie czasy niepewne, wolę nie ryzykować
OdpowiedźMoja mama umarła, miała kredyt hipoteczny, ojciec się zrzekł spadku. Wszystko przejęłam. Dobrze, żę bank się zgodził na wydłużenie okresu kredytowania, przynajmniejjestem w stanie spłacić ratę, a przy okazji jestem właścicielką domu.
Odpowiedź
Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (9)