Likwidacja lokaty – ile to trwa? Czy i kiedy się opłaca?

Opublikowano: 19 Wrz 2023 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Blog bankowy

Jednym z najbardziej popularnych sposobów na gromadzenie oszczędności w Polsce jest przechowywanie pieniędzy na lokacie. Taki depozyt jest obsługiwany przez bank, a klient otrzymuje zysk w czasie, zgodnie z obowiązującą stawką oprocentowania. Czas trwania lokaty jest różny - może to być miesiąc, 3 miesiące, pół roku, rok, a nawet 3 lata. Niezależnie od okresu jej obowiązywania klient może w międzyczasie chcieć zrezygnować z tego produktu. Dziś przyjrzymy się z bliska jak wygląda zerwanie lokaty.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • ile trwa likwidacja lokaty,
  • czy obowiązuje jakaś opłata za zerwanie lokaty,
  • czy umowa lokaty może zostać wypowiedziana bez konsekwencji,
  • czy warto wcześniej rezygnować z lokaty.
Likwidacja lokaty – ile to trwa? Czy i kiedy się opłaca?

Czy w ogóle istnieje możliwość likwidacji lokaty?

Likwidacja lokaty przed terminem jest możliwa - klient ma zawsze do tego prawo. Przykładowo, jeśli ktoś założył lokatę 1 września, a upływ jej okresu obowiązywania przypada na 30 listopada, to wówczas może taką lokatę zerwać w dowolnym terminie - choćby 20 września. Jednakże zawsze trzeba pamiętać, że konsekwencje zerwania lokaty zawsze ponosi klient. Będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami. Warto pamiętać, aby przed decyzją o likwidacji lokaty przeczytać jeszcze raz umowę, przejrzeć regulamin banku oraz zapoznać się ze stawkami opłat. 

Lokata odnawialna - likwidacja 

Lokata odnawialna jest to taki produkt, który - jak sama nazwa wskazuje - automatycznie odnawia się po jakimś czasie. Na przykład, jeśli jest to lokata na rok, to po upływie 12 miesięcy pieniądze na niej dalej pozostają, lokata się odnawia, zaś bank dalej będzie naliczać odsetki od zainwestowanej kwoty. Po roku klient ma prawo zdecydować o likwidacji lokaty bez żadnych konsekwencji. Jednakże jeśli zrobi to wcześniej albo już po automatycznym odnowieniu lokaty, to wówczas może nastąpić utrata odsetek wypracowanych przez wcześniejszy okres. 

Lokata strukturyzowana - likwidacja

Klient może także zlikwidować lokatę strukturyzowaną. Jest to produkt dość złożony. Najprościej rzecz ujmując zysk dla klienta w postaci odsetek jest zmienny w czasie - w danym okresie może być wyższy, a w innym niższy. W praktyce oznacza to, że rezygnacja z takiej lokaty może przynieść mniejsze albo większe konsekwencje. Bank nie ma tutaj żadnych mechanizmów, dzięki którym mógłby powstrzymać klienta przed likwidacją lokaty. 

Jak długo trwa zrywanie lokaty?

Procedura likwidacji lokat terminowych jest niezwykle prosta i wcale nie pochłania dużo czasu. Zerwanie umowy następuje niemal natychmiastowo, po podjęciu przez klienta odpowiednich kroków. Można tego dokonać wygodnie, choćby poprzez aplikację swojego banku. Natomiast w przypadku lokat strukturyzowanych proceder może się wydłużyć. Wypłata środków nastąpi dopiero po zakończeniu okresu umownego, który może wynosić nawet kilka dni. 

Czy bank zwróci odsetki po zerwaniu lokaty?

Często jest tak, że bank potrąca część albo całość odsetek, które dotychczas zostały naliczone na lokacie. Bank mają do tego prawo, ale musi być to wszystko uwzględnione w umowie. Warto pamiętać o tym, że dodatkowo mogą zostać potrącone dość spore opłaty. W związku z tym bank może Ci wypłacić de facto mniej pieniędzy, niż wpłaciłeś na lokatę. Takie zabiegi mają na celu przekonać klientów, że rezygnacja z lokaty jest nieopłacalna. 

Zerwanie lokaty w wybranych bankach

Czy likwidacja lokaty w każdym banku wygląda tak samo? Generalnie rzecz biorąc, zasady rezygnacji z lokaty obowiązują wszędzie, ale w poszczególnych instytucjach może się to różnić szczegółami. Ogólnie zerwanie lokaty jest możliwe za pośrednictwem bankowości internetowej, ale może zdarzyć się tak, że w Twoim banku będzie to wymagało osobistego stawiennictwa w placówce. Sprawdziliśmy, jak to wygląda w praktyce, w kilku wybranych bankach. 

mBank - likwidacja lokaty

W mBanku klient ma kilka dróg do wyboru, jeśli chodzi o likwidację lokaty. Możesz tego dokonać poprzez serwis banku, zgłaszając taką chęć w Biurze Obsługi Klienta albo w trakcie osobistej wizyty w oddziale. Pieniądze, które zainwestowałeś, wrócą z powrotem na Twój rachunek bankowy, ale bank nie wypłaci Ci odsetek gwarantowanych. 

Bank Millennium - likwidacja lokaty

Tutaj także klient musi liczyć się z tym, że przepadną mu odsetki wypracowane na lokacie przez cały okres jej obowiązywania. Oczywiście mowa tu o przedterminowej rezygnacji. Można dokonać tego osobiście albo za pośrednictwem bankowości internetowej.

ING Bank Śląski - likwidacja lokaty

W ING Banku Śląskim także masz możliwość wyboru sposobu likwidacji lokaty - w serwisie banku albo w oddziale. Warto wiedzieć, że ING nie pobiera od klienta opłat za likwidację lokaty, nawet przed terminem. Bank przyjmie od Ciebie dyspozycję zerwania lokaty, a po jej zaakceptowaniu przeleje pieniądze na Twoje konto. 

Alior Bank - likwidacja lokaty

Klienci Alior Banku mogą zlikwidować lokatę przed terminem korzystając z serwisu Alior Online albo poprzez aplikację Alior Mobile. W odpowiedniej rubryce należy wybrać komendę zerwania lokaty, Jednakże pamiętaj, że decydując się na taki krok stracisz wszystkie dotychczas wypracowane odsetki. 

PKO BP - likwidacja lokaty

Likwidacja lokaty PKO BP jest możliwa poprzez przelanie przez klienta środków z rachunku lokaty na inny rachunek. Można także wysłać do banku oficjalne wypowiedzenie umowy lokaty. Tak jak w poprzednich przypadkach opisanych już instytucji klient straci swoje odsetki. 

Czy likwidacja lokaty jest opłacalna?

Czy można w ogóle mówić o jakichś okolicznościach, w których likwidacja lokaty przyniesie klientowi korzyści? Cóż, może być tak wtedy, kiedy w innym banku proponowane jest znacznie wyższe oprocentowanie lokaty. Wówczas likwidacja lokaty w banku A i przeniesienie środków na lokatę do banku B, nawet przy straconych odsetkach może w perspektywie długoterminowej przynieść bardzo o wiele większy zysk. Wycofanie środków z lokaty jest potrzebne także w takiej sytuacji, gdy klient pilnie potrzebuje dodatkowej gotówki. Jednakże w większości przypadków likwidacja lokaty będzie raczej nieopłacalna właśnie ze względu na utratę odsetek. Pamiętaj, że likwidacja lokaty to czynność nieodwracalna, dlatego dobrze zastanów się, zanim zdecydujesz się na ten krok. 

Dodano: 19.09.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top