Metody działania oszustów. Jak uniknąć oszustwa i nie stracić pieniędzy?

Opublikowano: 01 Lip 2024 Agnieszka Kłak 10 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Znane przysłowie mówi, że to nie my pilnujemy złodzieja tylko złodziej nas i ciężko się z tym nie zgodzić. Również oszuści działający w internecie  czekają na nasza nieuwagę, rutynę, czy nawet zmęczenie, żeby tylko dobrać się do naszych pieniędzy. Kradzież tam nie jest nowością, proceder ten występuje już od wielu lat. Na szczęście wiemy bardzo dobrze, jakimi metodami posługują się hakerzy. Dzięki tej właśnie wiedzy możemy próbować im przeciwdziałać i chronić nasza własność.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak złodzieje wyłudzają dane,
  • jak oszuści kradną pieniądze,
  • co robić, aby nie paść ofiarą oszusta. 
metody oszustów

Phishing, smishing, vishing  – co to jest?

Te angielsko brzmiące terminy to trzy najczęściej występujące rodzaje kradzieży internetowych. Swoją nazwę zawdzięczają słowu fishing, czyli łowić i mimo że każda z metod jest inna, cel jeden – zarzucając niczym wędkarz przynętę, cyberprzestępca próbuje złowić nas, na w zasadzie nasze pieniądze.

Phishing

Ile razy zdarzyło Ci się otrzymać maila którego nadawcą rzekomo był nasz bank namawiający do kliknięcia w link? Albo inny od  nieznanego nadawcy, który informuje Cię o wielkiej wygranej? Dostajesz fakturę z wezwaniem do zapłaty, a nic nie kupiłeś?  Taką metodę, która ma na celu wysyłanie fałszywszych maili, w celu wyłudzenia od nas pieniędzy lub danych do logowania się do naszych bankowości internetowych nazywamy właśnie phishingiem.

Jedno klikniecie może doprowadzić do zainfekowania naszego komputera złośliwym oprogramowaniem, które szybko przechwyci nasze dane do logowania do bankowości internetowej. Wyobraźnia internetowego złodzieja nie ma końca, dlatego musimy nauczyć się, że zanim zaczniemy otwierać wiadomości od nieznanych a nawet znanych adresatów pomyślimy dwa razy, nasze niefrasobliwe klikniecie może kosztować nas nawet oszczędności naszego życia.

Smishing

Smishing to metoda bardzo podobna, jednak w tym wypadku cyberprzestępca wysyła do nas wiadomości sms, mogą znajdować się tam linki, jak i również prośby o kontakt, lub wysłanie smsa w celu odebrania intratnej nagrody. Jeśli zadzwonimy, podczas rozmowy automatyczna sekretarka poprosi nas o podanie takich poufnych danych jak login i hasło do konta, numery naszych kart kredytowych, czy nawet kod PIN. Absolutnie nie ujawniajmy takich danych! Dodatkowo myślę, że nie trzeba dodawać, że odpisanie na takiego smsa może kosztować Cię nawet kilkaset złotych.

Vishing


Trzecim rodzajem najbardziej popularnych przestępstw jest Vishing. Złodziej dzwoni do nas podając się za pracownika zaufanej instytucji, przedstawiciela usług bankowych, a nawet kancelarię prawną. W ten sposób próbuje wzbudzić nasze zaufanie i wyciągną od nas poufne dane, takie jak np. login i hasło do naszej bankowości internetowej, jeśli myślisz że nigdy nie dał byś się nabrać nie bądź taki pewny! Nawet nie wiesz jak oszuści potrafią być przekonujący.

Metoda „na wnuczka” albo „na zdalny pulpit”

Wśród wielu oszustw które możemy spotkać w internecie są tez takie, które znane nam są z życia realnego, mowa tu metodzie „na wnuczka”. Kojarzy znam się ona z wyłudzaniem pieniądzy od starszych ludzi przez oszustów podających się za ich wnuczków lub kolegów wnuczka. Jednak uwaga w internecie metoda ta nabrał zupełnie inny wymiar, bardzo często można ja spotkać również pod nazwą na zdalny pulpit. Atak na ofiarę zaczyna się zazwyczaj na portalu społecznościowym, wysyłane są nam linki, które przekierowują nas do stron, na których mami się nas łatwymi pieniędzmi.

Zazwyczaj do zaakceptowania warunków należy przelać drobna kwotę firmie z którą chcemy nawiązać współpracę i tu zaczynają się problemy. Przy próbie wykonania przelewu pojawia się nam błąd techniczny i z pomocą przychodzi konsultant,  który namawiają  do zainstalowania na swoim komputerze pulpitu zdalnego. Jest to specjalny program, który umożliwia złodziejom korzystanie z naszego komputera pod pretekstem pomocy i w ten oto sposób przestępcy zdalnie przejmują kontrolę nad naszym komputerem.

Podany wyżej sposób działania to tylko jedna z opcji wystarczy, że to Ty zadzwonisz do reklamującej się w internecie firmy udzielającej pożyczki, a przemiły konsultant poprosi Cię w ramach pomocy ze złożeniem wniosku o udostępnienie ekranu. Uruchamiając pożyczkę to przecież nic dziwnego, że zostaniesz poproszony o wykonanie przelewu weryfikacyjnego, a od tego to już krok, kiedy złodziej okradnie nas na naszych własnych oczach.

Jak poradzić sobie z oszustami?

Zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli nie mieliście zaufania do internetu to teraz macie jeszcze większe wątpliwości: czy w ogóle warto otwierać przeglądarki internetowe, nie mówiąc już o bankowości internetowej, czy pożyczce online. My jednak uspakajamy: przestępcy czy w świecie wirtualnym czy realnym zawsze będą na nas czyhać i tylko od nas zależy czy damy się nabrać na ich sztuczki. Warto znać metody oszustw jakie stosują złodzieje, żeby móc się przed nimi bronić.

Przede wszystkim logując się do swojej bankowości czy wykonując przelew weryfikacyjny, zwróć uwagę czy zaczyna się ona od „https”. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ korzystanie ze stron zaczynających się od protokołu "https", dowodzi nawiązania bezpiecznego połączenia i możemy mieć pewność, że nasze dane są bezpieczne.

Co więcej nigdy, ale to nigdy nie klikaj w nieznane linki. Nie otwieraj wiadomości mailowych od nieznanych adresatów. Skoro wiesz, że nie zapomniałeś o żadnej płatności nie otwieraj maila z fakturami. Jeśli otrzymałeś fakturę od swojego dostawcy usług na przykład operatora telefonu, zwróć uwagę na nadawcę, jeśli w adresie będzie figurował inny nadawca niż w wiadomościach , które otrzymałeś do tej pory, usuń ją.

Pod żadnym pozorem nie korzystaj również z niezabezpieczonych sieci wi-fi i hot spotów, logując się do bankowości internetowej lub wykonując przelew zawsze korzystaj z domowej sieci zabezpieczonej hasłem.

Zamieniaj hasła do bankowości internetowej czy skrzynki mailowej. Nie używaj haseł oczywistych, używaj zarówno dużych jak i małych liter, zawsze dodaj liczbę i znak specjalny. Gwarantuje Ci, że w znaczy sposób poprawi to ich bezpieczeństwo.

Jak ochronić bliskich przed oszustami?

Jeśli wiesz, jak skutecznie bronić się przed oszustwami i wyłudzeniami, to na pewno poradzisz sobie z trudną sytuacją, gdy złodziej postanowi zaatakować nie Ciebie, a osobę Ci bliską. Ale będzie to możliwe tylko wtedy, kiedy będziesz na miejscu. Jeżeli akurat będziesz przebywać w pracy czy na wakacjach - albo w ogóle mieszkasz w innym miejscu niż reszta rodziny - to nie dasz raty interweniować na miejscu. Warto więc uczulić swoich krewnych, zwłaszcza starsze osoby, by zachowali ostrożność i nigdy nie ufali nieznajomym oraz informacjom z podejrzanego źródła. 

Podsumowanie

Nie daj się oszustom! Przechytrz ich niczym Kevin złodziejski duet, który próbował okraść jego dom! Jak sami widzieliście cyberprzestępcy dwoją się i troją, żeby wyłudzić od nas pieniądze i tylko od nas zależy, czy damy się nabrać. Internet to z zasady miejsce bardzo przyjazne. Jednak pamiętajmy o byciu bądźmy ostrożnym i uważnym, a na pewno nie skończymy z pustym kontem.

Tagi: kradzież

Dodano: 25.04.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top