Metody oszustów. Jak kradną nasze pieniądze?

Opublikowano: 25 Kwi 2021 Agata Dymara 9 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Ten artykuł będzie traktował o bardzo poważnym temacie, ponieważ będziemy pisać o oszustwach internetowych. Powiemy wam kilka słów o tym, jak hakerzy mogą nas nabrać i przede wszystkim co możemy zrobić żeby nie dać się okraść.

Znane przysłowie mówi, że to nie my pilnujemy złodzieja tylko złodziej nas i ciężko się z tym nie zgodzić. Również oszuści działający w internecie  czekają na nasza nieuwagę, rutynę, czy nawet zmęczenie, żeby tylko dobrać się do naszych pieniędzy. Kradzież tam nie jest nowością, proceder ten występuje już od wielu lat. Na szczęście wiemy bardzo dobrze, jakimi metodami posługują się hakerzy. Dzięki tej właśnie wiedzy możemy próbować im przeciwdziałać i chronić nasza własność.

Metody oszustów. Jak kradną nasze pieniądze?

Phishing, smishing, vishing  – co to jest?

Te angielsko brzmiące terminy to trzy najczęściej występujące rodzaje kradzieży internetowych. Swoją nazwę zawdzięczają słowu fishing, czyli łowić i mimo że każda z metod jest inna, cel jeden – zarzucając niczym wędkarz przynętę, cyberprzestępca próbuje złowić nas, na w zasadzie nasze pieniądze.

Phishing

Ile razy zdarzyło Ci się otrzymać maila którego nadawcą rzekomo był nasz bank namawiający do kliknięcia w link? Albo inny od  nieznanego nadawcy, który informuje Cię o wielkiej wygranej? Dostajesz fakturę z wezwaniem do zapłaty, a nic nie kupiłeś?  Taką metodę, która ma na celu wysyłanie fałszywszych maili, w celu wyłudzenia od nas pieniędzy lub danych do logowania się do naszych bankowości internetowych nazywamy właśnie phishingiem.

Jedno klikniecie może doprowadzić do zainfekowania naszego komputera złośliwym oprogramowaniem, które szybko przechwyci nasze dane do logowania do bankowości internetowej. Wyobraźnia internetowego złodzieja nie ma końca, dlatego musimy nauczyć się, że zanim zaczniemy otwierać wiadomości od nieznanych a nawet znanych adresatów pomyślimy dwa razy, nasze niefrasobliwe klikniecie może kosztować nas nawet oszczędności naszego życia.

Smishing

Smishing to metoda bardzo podobna, jednak w tym wypadku cyberprzestępca wysyła do nas wiadomości sms, mogą znajdować się tam linki, jak i również prośby o kontakt, lub wysłanie smsa w celu odebrania intratnej nagrody. Jeśli zadzwonimy, podczas rozmowy automatyczna sekretarka poprosi nas o podanie takich poufnych danych jak login i hasło do konta, numery naszych kart kredytowych, czy nawet kod PIN. Absolutnie nie ujawniajmy takich danych! Dodatkowo myślę, że nie trzeba dodawać, że odpisanie na takiego smsa może kosztować Cię nawet kilkaset złotych.

Vishing


Trzecim rodzajem najbardziej popularnych przestępstw jest Vishing. Złodziej dzwoni do nas podając się za pracownika zaufanej instytucji, przedstawiciela usług bankowych, a nawet kancelarię prawną. W ten sposób próbuje wzbudzić nasze zaufanie i wyciągną od nas poufne dane, takie jak np. login i hasło do naszej bankowości internetowej, jeśli myślisz że nigdy nie dał byś się nabrać nie bądź taki pewny! Nawet nie wiesz jak oszuści potrafią być przekonujący.

Metoda „na wnuczka” albo „na zdalny pulpit”

Wśród wielu oszustw które możemy spotkać w internecie są tez takie, które znane nam są z życia realnego, mowa tu metodzie „na wnuczka”. Kojarzy znam się ona z wyłudzaniem pieniądzy od starszych ludzi przez oszustów podających się za ich wnuczków lub kolegów wnuczka. Jednak uwaga w internecie metoda ta nabrał zupełnie inny wymiar, bardzo często można ja spotkać również pod nazwą na zdalny pulpit. Atak na ofiarę zaczyna się zazwyczaj na portalu społecznościowym, wysyłane są nam linki, które przekierowują nas do stron, na których mami się nas łatwymi pieniędzmi.

Zazwyczaj do zaakceptowania warunków należy przelać drobna kwotę firmie z którą chcemy nawiązać współpracę i tu zaczynają się problemy. Przy próbie wykonania przelewu pojawia się nam błąd techniczny i z pomocą przychodzi konsultant,  który namawiają  do zainstalowania na swoim komputerze pulpitu zdalnego. Jest to specjalny program, który umożliwia złodziejom korzystanie z naszego komputera pod pretekstem pomocy i w ten oto sposób przestępcy zdalnie przejmują kontrolę nad naszym komputerem.

Podany wyżej sposób działania to tylko jedna z opcji wystarczy, że to Ty zadzwonisz do reklamującej się w internecie firmy udzielającej pożyczki, a przemiły konsultant poprosi Cię w ramach pomocy ze złożeniem wniosku o udostępnienie ekranu. Uruchamiając pożyczkę to przecież nic dziwnego, że zostaniesz poproszony o wykonanie przelewu weryfikacyjnego, a od tego to już krok, kiedy złodziej okradnie nas na naszych własnych oczach.

Jak poradzić sobie z oszustami?

Zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli nie mieliście zaufania do internetu to teraz macie jeszcze większe wątpliwości: czy w ogóle warto otwierać przeglądarki internetowe, nie mówiąc już o bankowości internetowej, czy pożyczce online. My jednak uspakajamy: przestępcy czy w świecie wirtualnym czy realnym zawsze będą na nas czyhać i tylko od nas zależy czy damy się nabrać na ich sztuczki. Warto znać metody oszustw jakie stosują złodzieje, żeby móc się przed nimi bronić.

Przede wszystkim logując się do swojej bankowości czy wykonując przelew weryfikacyjny, zwróć uwagę czy zaczyna się ona od „https”. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ korzystanie ze stron zaczynających się od protokołu "https", dowodzi nawiązania bezpiecznego połączenia i możemy mieć pewność, że nasze dane są bezpieczne.

Co więcej nigdy, ale to nigdy nie klikaj w nieznane linki. Nie otwieraj wiadomości mailowych od nieznanych adresatów. Skoro wiesz, że nie zapomniałeś o żadnej płatności nie otwieraj maila z fakturami. Jeśli otrzymałeś fakturę od swojego dostawcy usług na przykład operatora telefonu, zwróć uwagę na nadawcę, jeśli w adresie będzie figurował inny nadawca niż w wiadomościach , które otrzymałeś do tej pory, usuń ją.

Pod żadnym pozorem nie korzystaj również z niezabezpieczonych sieci wi-fi i hot spotów, logując się do bankowości internetowej lub wykonując przelew zawsze korzystaj z domowej sieci zabezpieczonej hasłem.

Zamieniaj hasła do bankowości internetowej czy skrzynki mailowej. Nie używaj haseł oczywistych, używaj zarówno dużych jak i małych liter, zawsze dodaj liczbę i znak specjalny. Gwarantuje Ci, że w znaczy sposób poprawi to ich bezpieczeństwo.

Podsumowanie

Nie daj się oszustom! Przechytrz ich niczym Kevin złodziejski duet, który próbował okraść jego dom! Jak sami widzieliście cyberprzestępcy dwoją się i troją, żeby wyłudzić od nas pieniądze i tylko od nas zależy, czy damy się nabrać. Internet to z zasady miejsce bardzo przyjazne. Jednak pamiętajmy o byciu bądźmy ostrożnym i uważnym, a na pewno nie skończymy z pustym kontem.

Zaktualizowano: 15.09.2021

Dodano: 25.04.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (10)


 • Avatar deder

  deder
  11.07.2021 07:39:29

  ludzie to nie myślą trzeba przecież sprawdzić czy strona jest bezpieczna powinna się pojawić klodka u góry to oznacza ze można skorzystać ze strony ze jest bezpieczna

  Odpowiedź
 • Avatar pio

  pio
  05.07.2021 13:45:43

  głupio przyznać ake kliknalem kiedyś w takiego linka na szczęście po chwili się zorientowałem i nic nie instalowałem

  Odpowiedź
 • Avatar pewniak

  pewniak
  21.06.2021 16:11:53

  dwa dni temu miałem telefon od pana z banku ze sa jakieś promocje na kredyty to tez mnie chciał oszukać??

  Avatar Agata Dymara

  Agata Dymara Autor pewniak
  21.06.2021 17:35:11

  Czujność powinna wzbudzić konieczność podanych do logowania do konta. Jeśli pracownik banku tylko chciał przedstawić ofertę możliwe, że był to telefon z informacją o promocji.

 • Avatar Wojciech

  Wojciech
  07.06.2021 19:45:32

  ludzie łapia się na różne rzeczy po co komuś podawać swoje dane przez telefon jak nie brało się udziale w zadnej grze

  Odpowiedź
 • Avatar dziadek

  dziadek
  30.05.2021 12:00:18

  ooo ja ostatnio dostałem smsa, ze wygrałem auto i mam wejść w jakiś link heh oszuści szkoda słów

  Odpowiedź
 • Avatar maju

  maju
  24.05.2021 20:21:43

  wśród polskiego społeczeństwa wciąż jest za mała wiedza na temat kradzieży w internecie, a przecież wszystko teraz robimy przez internet, no to nas hakują ludzie maja za słabe hasla, bo nie chce się dłuższego wymyslac, większość ma jedno haslo do wszystkiego głupota ludzka

  Odpowiedź
 • Avatar tedek

  tedek
  21.05.2021 19:52:52

  oszukują i to na potęge, ale ludzie wciąż za mało o tym wiedzą i klikają w te podejrzane linki, tak kombinują, ze przyciagaja ludzi i potem jest płacz, ze kasa zniknela z konta

  Odpowiedź
 • Avatar zaza

  zaza
  20.05.2021 08:08:26

  często się spotykam z takimi linkami od oszustów, wystarczy wejść na swoją poczte

  Odpowiedź
 • Avatar kopek

  kopek
  14.05.2021 15:34:11

  mój znajomy kliknął w takiego linka i na coś go przekierowało i ściągnęli mu z konta kilka tysięcy, masakra normalnie

  Odpowiedź
Top