Jak zastrzec dowód osobisty?

Opublikowano: 10 Lis 2020 Dagmara Konik 6 min. czytania

Kategoria: Domowe finanse

Każdemu z nas zdarzyło się coś zgubić. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy okazuje się, że zgubioną przez nas rzeczą jest nasz własny dowód osobisty. Zagubienie tego dokumentu może wiązać się z wieloma przykrymi konsekwencjami. Bardzo ważna jest szybka i odpowiednia reakcja, aby ustrzec się przed negatywnymi skutkami tego zdarzenia.

Jak zastrzec dowód osobisty?

Jakie informacje zawiera dowód osobisty?

Dowód osobisty to dokument, który musi posiadać każda pełnoletnia osoba i jest on niezbędny w codziennym życiu. Ten mały dokument ze zdjęciem zawiera informacje o m.in. imieniu, nazwisku, dacie i miejscu urodzenia, płci czy imionach rodziców i dzięki niemu jesteśmy w stanie potwierdzić naszą tożsamość.

Zgubienie dokumentów zawsze jest problematyczne. Co trzeba zrobić, jeżeli zgubimy dowód osobisty? Zgubienie dowodu osobistego należy jak najszybciej zgłosić i zastrzec dokument. Pozwoli to nam uniknąć problemów w przypadku, gdyby nasze dane trafiły do osób mogących je wykorzystać np. do zaciągnięcia kredytu gotówkowego.

Jak zastrzec dowód osobisty?

Gdy utrata dokumentów miała związek z popełnieniem przestępstwa np. kradzieżą lub włamaniem wystarczy zgłoszenie na policji, a nasz dowód zostanie unieważniony z dniem zgłoszenia tego faktu. Nie trzeba już zgłaszać utraty dokumentu w urzędzie gminy, ale warto zastrzec dokument w banku.

Jak zastrzec dowód osobisty on-line?

Dowód osobisty najszybciej i najprościej można zastrzec za pomocą portalu Biura Informacji Kredytowej. Aby skorzystać z takiego rozwiązania musisz jednak posiadać konto w BIK. Daje Ci ono możliwość zastrzeżenia dokumentu bez względu na czas i miejsce. Wystarczy tylko mieć dostęp do internetu.

Informacja o zastrzeżeniu dowodu osobistego trafia niezwłocznie do Systemu Dokumentów Zastrzeżonych. To rejestr prowadzony przez Związek Banków Polskich. Informacje z rejestru dostarczane są do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowej, Poczty Polskiej oraz innych uczestników: kancelarii notarialnych, hoteli, wypożyczalnie sprzętów czy samochodów oraz agencji nieruchomości.

Zastrzeżenia dowodu można dokonać także w banku, w którym posiadamy rachunek. Niektóre z banków mogą zastrzec dowód osobisty nawet dla osób, które nie są ich klientami. Aby tego dokonać niezbędne jest podanie wszystkich informacji dotyczących zastrzeganego dowodu osobistego, włącznie z jego numerem i terminem ważności. Czasami za takie zastrzeżenie bank pobierze opłatę. W przypadku zgłoszenia w banku informacja ta również zostanie przekazana do Systemu Dokumentów Zastrzeżonych.


Jak zastrzec dowód będąc za granicą?

Można do tego wykorzystać rozwiązania online. Możliwa jest także tradycyjna ścieżka: jeśli zgubiłeś dowód osobisty w trakcie pobytu za granicą zgłoś utratę lub uszkodzenie dowodu w konsulacie (osobiście, listownie, faksem). Dowód osobisty będzie unieważniony w możliwie najkrótszym czasie. Konsul skieruję sprawę wprost do urzędu gminy, który wydał twój dowód. Urząd dokona unieważnienia, gdy otrzyma zgłoszenie. 

Jeśli utrata dowodu osobistego została zgłoszona osobiście w konsulacie zostanie wydane stosowane zaświadczenie o uszkodzeniu albo utracie dowodu osobistego. Jeżeli wysłałeś formularz pocztą lub faksem zaznacz w formularzu, że chcesz dostać drogą np. pocztową zaświadczenie o utracie albo uszkodzeniu dowodu. Zaświadczenie, które otrzymasz nie jest dokumentem tożsamości i jest ważne jedynie do czasu wydania nowego dowodu osobistego, ale nie dłużej niż 2 miesiące.

Kiedy wystarczy tylko zawiesić dowód osobisty i jak to zrobić?

Nie możesz znaleźć swojego dowodu, ale przypuszczasz, że wkrótce się odnajdzie?

Można zawiesić ważność dowodu na 14 dni kalendarzowych. Taka możliwość dotyczy jednak tylko dowodów wydanych po 4 marca 2019 (e-dowodów) Jak to zrobić? Są na to dwa sposoby:

 • przez internet: aby skorzystać z tego sposobu potrzebujesz profilu zaufanego eGO (bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji i działa jak odręczny podpis). Umożliwi Ci on załatwianie spraw urzędowych online i możesz go uzyskać bez wychodzenia z domu,
 • w urzędzie gminy: urzędnik od razu zarejestruje twoje zgłoszenie. Dostaniesz zaświadczenie o zgłoszeniu zawieszenia lub jego cofnięciu.

Zawieszony dowód jest czasowo nieważny. Zawieszone zostają wszystkie certyfikaty w dowodzie i dokument dowodu osobistego. Nie możesz używać dowodu w tym czasie. Pamiętaj! Jeśli nie cofniesz zawieszenia w ciągu 14 dni kalendarzowych od dnia w którym dokonałeś zawieszenia Twój dowód zostanie unieważniony.

Zaktualizowano: 16.11.2021

Dodano: 10.11.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (8)


 • Avatar Amanza

  Amanza
  14.02.2021 22:35:02

  Lubię tą serię >>Domowe Finanse<<. Przydatne rzeczy piszecie tutaj.

  Odpowiedź
 • Avatar majakowal

  majakowal
  25.01.2021 22:32:31

  a jak ma się już nowy dowód to trzeba zrobić aktualizację danych pewnie

  Odpowiedź
 • Avatar chytruska

  chytruska
  31.12.2020 13:30:16

  na jaką strone trzeba wejsć aby zastrzec dokumenty?

  Avatar Dagmara Konik

  Dagmara Konik Autor chytruska
  31.12.2020 16:53:23

  Zastrzeżenie dokumentów możliwe jest m.in. poprzez stronę Biura Informacji Kredytowej (BIK) albo przez bankowość elektroniczną banku.

 • Avatar patrol87

  patrol87
  01.12.2020 21:59:55

  nie wiedziałem że jest taka tymczasowa opcja z tymi nowymi dowodami, ale ja jeszcze mam stary

  Odpowiedź
 • Avatar James

  James
  19.11.2020 11:59:36

  Polecam BIK Alert - dostajemy smsy jak ktos będzie chciał na nas wziąć pożyczkę

  Odpowiedź
 • Avatar Klara

  Klara
  11.11.2020 17:59:18

  Nawet nie wiemy ile złego może nas spotkać, gdy nasz dowód trafi w niepowołane ręce

  Odpowiedź
 • Avatar Ficek

  Ficek
  11.11.2020 09:35:52

  Dokumentów trzeba pilnować i tyle! Trzeba być ostrożnym.

  Odpowiedź
Top