Jak zastrzec dowód osobisty?

Opublikowano: 03 Gru 2023 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Domowe finanse

Każdemu z nas zdarzyło się coś zgubić. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy okazuje się, że zgubioną przez nas rzeczą jest nasz własny dowód osobisty. Zagubienie tego dokumentu może wiązać się z wieloma przykrymi konsekwencjami. Bardzo ważna jest szybka i odpowiednia reakcja, aby ustrzec się przed negatywnymi skutkami tego zdarzenia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co robić w przypadku zgubienia, kradzieży lub uszkodzenia dokumentu,
  • czym jest zawieszenie a czym unieważnienie dowodu osobistego,
  • czy istnieje możliwość zastrzeżenia dowodu osobistego przez internet,
  • czy potencjalny złodziej może wyłudzić kredyt na dane ze skradzionego dowodu. 
dowód osobisty

Jakie informacje zawiera dowód osobisty?

Dowód osobisty to dokument, który musi posiadać każda pełnoletnia osoba i jest on niezbędny w codziennym życiu. Ten mały dokument ze zdjęciem zawiera informacje o m.in. imieniu, nazwisku, dacie i miejscu urodzenia, płci czy imionach rodziców i dzięki niemu jesteśmy w stanie potwierdzić naszą tożsamość.

Zgubienie dokumentów zawsze jest problematyczne. Co trzeba zrobić, jeżeli zgubimy dowód osobisty? Zgubienie dowodu osobistego należy jak najszybciej zgłosić i zastrzec dokument. Pozwoli to nam uniknąć problemów w przypadku, gdyby nasze dane trafiły do osób mogących je wykorzystać np. do zaciągnięcia kredytu gotówkowego.

Jak zastrzec dowód osobisty?

Gdy utrata dokumentów miała związek z popełnieniem przestępstwa np. kradzieżą lub włamaniem wystarczy zgłoszenie na policji, a nasz dowód zostanie unieważniony z dniem zgłoszenia tego faktu. Nie trzeba już zgłaszać utraty dokumentu w urzędzie gminy, ale warto zastrzec dokument w banku.

Jak zastrzec dowód osobisty on-line?

Dowód osobisty najszybciej i najprościej można zastrzec za pomocą portalu Biura Informacji Kredytowej. Aby skorzystać z takiego rozwiązania musisz jednak posiadać konto w BIK. Daje Ci ono możliwość zastrzeżenia dokumentu bez względu na czas i miejsce. Wystarczy tylko mieć dostęp do internetu.

Informacja o zastrzeżeniu dowodu osobistego trafia niezwłocznie do Systemu Dokumentów Zastrzeżonych. To rejestr prowadzony przez Związek Banków Polskich. Informacje z rejestru dostarczane są do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowej, Poczty Polskiej oraz innych uczestników: kancelarii notarialnych, hoteli, wypożyczalnie sprzętów czy samochodów oraz agencji nieruchomości.

Zastrzeżenia dowodu można dokonać także w banku, w którym posiadamy rachunek. Niektóre z banków mogą zastrzec dowód osobisty nawet dla osób, które nie są ich klientami. Aby tego dokonać niezbędne jest podanie wszystkich informacji dotyczących zastrzeganego dowodu osobistego, włącznie z jego numerem i terminem ważności. Czasami za takie zastrzeżenie bank pobierze opłatę. W przypadku zgłoszenia w banku informacja ta również zostanie przekazana do Systemu Dokumentów Zastrzeżonych. 

Jak zastrzec dowód będąc za granicą?

Można do tego wykorzystać rozwiązania online. Możliwa jest także tradycyjna ścieżka: jeśli zgubiłeś dowód osobisty w trakcie pobytu za granicą zgłoś utratę lub uszkodzenie dowodu w konsulacie (osobiście, listownie, faksem). Dowód osobisty będzie unieważniony w możliwie najkrótszym czasie. Konsul skieruję sprawę wprost do urzędu gminy, który wydał twój dowód. Urząd dokona unieważnienia, gdy otrzyma zgłoszenie. 

Jeśli utrata dowodu osobistego została zgłoszona osobiście w konsulacie zostanie wydane stosowane zaświadczenie o uszkodzeniu albo utracie dowodu osobistego. Jeżeli wysłałeś formularz pocztą lub faksem zaznacz w formularzu, że chcesz dostać drogą np. pocztową zaświadczenie o utracie albo uszkodzeniu dowodu. Zaświadczenie, które otrzymasz nie jest dokumentem tożsamości i jest ważne jedynie do czasu wydania nowego dowodu osobistego, ale nie dłużej niż 2 miesiące.

Kiedy wystarczy tylko zawiesić dowód osobisty i jak to zrobić?

Nie możesz znaleźć swojego dowodu, ale przypuszczasz, że wkrótce się odnajdzie?

Można zawiesić ważność dowodu na 14 dni kalendarzowych. Taka możliwość dotyczy jednak tylko dowodów wydanych po 4 marca 2019 r. (e-dowodów) Jak to zrobić? Są na to dwa sposoby:

  • przez internet: aby skorzystać z tego sposobu potrzebujesz profilu zaufanego eGO (bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji i działa jak odręczny podpis). Umożliwi Ci on załatwianie spraw urzędowych online i możesz go uzyskać bez wychodzenia z domu,
  • w urzędzie gminy: urzędnik od razu zarejestruje twoje zgłoszenie. Dostaniesz zaświadczenie o zgłoszeniu zawieszenia lub jego cofnięciu.

Zawieszony dowód jest czasowo nieważny. Zawieszone zostają wszystkie certyfikaty w dowodzie i dokument dowodu osobistego. Nie możesz używać dowodu w tym czasie. Pamiętaj! Jeśli nie cofniesz zawieszenia w ciągu 14 dni kalendarzowych od dnia w którym dokonałeś zawieszenia Twój dowód zostanie unieważniony.

Czy złodziej może zaciągnąć kredyt na dane z dowodu?

Dane z dowodu osobistego są bardzo kluczowe przy weryfikacji tożsamości wnioskodawcy zwłaszcza na drodze online. Aby oszust nie mógł zaciągnąć zobowiązania na cudze dane zarówno banki jak i firmy pożyczkowe stosują dodatkowe procedury zabezpieczające. Często do potwierdzenia wysłania wniosku potrzebny jest SMS oraz e-mail klienta. W grę wchodzi także przelew weryfikacyjny, z konta, na którym mają się znaleźć środki. To powoduje, że potencjalny złodziej musiałby być w posiadaniu większej ilości rzeczy i informacji niż tylko dowód osobisty, aby wziąć na Ciebie kredyt. Jednakże pamiętać, że jeśli już jesteś klientem jakiejś firmy, to czasem zaledwie dane Twojego loginu i hasła wystarczą oszustowi, by ten mógł się zalogować do Twojego Profilu Klienta i tam złożyć wniosek. 

Tagi: kradzieżdowód osobisty

Dodano: 10.11.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top