Każdemu z nas zdarzyło się coś zgubić. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy okazuje się, że zgubioną przez nas rzeczą jest nasz własny dowód osobisty. Zagubienie tego dokumentu może wiązać się z wieloma przykrymi konsekwencjami. Bardzo ważna jest szybka i odpowiednia reakcja, aby ustrzec się przed negatywnymi skutkami tego zdarzenia.
Spis treści
Dowód osobisty to dokument, który musi posiadać każda pełnoletnia osoba i jest on niezbędny w codziennym życiu. Ten mały dokument ze zdjęciem zawiera informacje o m.in. imieniu, nazwisku, dacie i miejscu urodzenia, płci czy imionach rodziców i dzięki niemu jesteśmy w stanie potwierdzić naszą tożsamość.
Zgubienie dokumentów zawsze jest problematyczne. Co trzeba zrobić, jeżeli zgubimy dowód osobisty? Zgubienie dowodu osobistego należy jak najszybciej zgłosić i zastrzec dokument. Pozwoli to nam uniknąć problemów w przypadku, gdyby nasze dane trafiły do osób mogących je wykorzystać np. do zaciągnięcia kredytu gotówkowego.
Gdy utrata dokumentów miała związek z popełnieniem przestępstwa np. kradzieżą lub włamaniem wystarczy zgłoszenie na policji, a nasz dowód zostanie unieważniony z dniem zgłoszenia tego faktu. Nie trzeba już zgłaszać utraty dokumentu w urzędzie gminy, ale warto zastrzec dokument w banku.
Dowód osobisty najszybciej i najprościej można zastrzec za pomocą portalu Biura Informacji Kredytowej. Aby skorzystać z takiego rozwiązania musisz jednak posiadać konto w BIK. Daje Ci ono możliwość zastrzeżenia dokumentu bez względu na czas i miejsce. Wystarczy tylko mieć dostęp do internetu.
Informacja o zastrzeżeniu dowodu osobistego trafia niezwłocznie do Systemu Dokumentów Zastrzeżonych. To rejestr prowadzony przez Związek Banków Polskich. Informacje z rejestru dostarczane są do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowej, Poczty Polskiej oraz innych uczestników: kancelarii notarialnych, hoteli, wypożyczalnie sprzętów czy samochodów oraz agencji nieruchomości.
Zastrzeżenia dowodu można dokonać także w banku, w którym posiadamy rachunek. Niektóre z banków mogą zastrzec dowód osobisty nawet dla osób, które nie są ich klientami. Aby tego dokonać niezbędne jest podanie wszystkich informacji dotyczących zastrzeganego dowodu osobistego, włącznie z jego numerem i terminem ważności. Czasami za takie zastrzeżenie bank pobierze opłatę. W przypadku zgłoszenia w banku informacja ta również zostanie przekazana do Systemu Dokumentów Zastrzeżonych.
Można do tego wykorzystać rozwiązania online. Możliwa jest także tradycyjna ścieżka: jeśli zgubiłeś dowód osobisty w trakcie pobytu za granicą zgłoś utratę lub uszkodzenie dowodu w konsulacie (osobiście, listownie, faksem). Dowód osobisty będzie unieważniony w możliwie najkrótszym czasie. Konsul skieruję sprawę wprost do urzędu gminy, który wydał twój dowód. Urząd dokona unieważnienia, gdy otrzyma zgłoszenie.
Jeśli utrata dowodu osobistego została zgłoszona osobiście w konsulacie zostanie wydane stosowane zaświadczenie o uszkodzeniu albo utracie dowodu osobistego. Jeżeli wysłałeś formularz pocztą lub faksem zaznacz w formularzu, że chcesz dostać drogą np. pocztową zaświadczenie o utracie albo uszkodzeniu dowodu. Zaświadczenie, które otrzymasz nie jest dokumentem tożsamości i jest ważne jedynie do czasu wydania nowego dowodu osobistego, ale nie dłużej niż 2 miesiące.
Nie możesz znaleźć swojego dowodu, ale przypuszczasz, że wkrótce się odnajdzie?
Można zawiesić ważność dowodu na 14 dni kalendarzowych. Taka możliwość dotyczy jednak tylko dowodów wydanych po 4 marca 2019 (e-dowodów) Jak to zrobić? Są na to dwa sposoby:
Zawieszony dowód jest czasowo nieważny. Zawieszone zostają wszystkie certyfikaty w dowodzie i dokument dowodu osobistego. Nie możesz używać dowodu w tym czasie. Pamiętaj! Jeśli nie cofniesz zawieszenia w ciągu 14 dni kalendarzowych od dnia w którym dokonałeś zawieszenia Twój dowód zostanie unieważniony.
Zaktualizowano:
Dodano:
Lubię tą serię >>Domowe Finanse<<. Przydatne rzeczy piszecie tutaj.
Odpowiedźa jak ma się już nowy dowód to trzeba zrobić aktualizację danych pewnie
Odpowiedźna jaką strone trzeba wejsć aby zastrzec dokumenty?
Zastrzeżenie dokumentów możliwe jest m.in. poprzez stronę Biura Informacji Kredytowej (BIK) albo przez bankowość elektroniczną banku.
nie wiedziałem że jest taka tymczasowa opcja z tymi nowymi dowodami, ale ja jeszcze mam stary
OdpowiedźPolecam BIK Alert - dostajemy smsy jak ktos będzie chciał na nas wziąć pożyczkę
OdpowiedźNawet nie wiemy ile złego może nas spotkać, gdy nasz dowód trafi w niepowołane ręce
Odpowiedź
Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (8)