Pożyczka online a weryfikacja pożyczkobiorcy

Opublikowano: 14 Maj 2021 Ewelina Grzegorczyk 11 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Pożyczki online są dostępne od ręki i bez zbędnych formalności. Jednak cała procedura nie obędzie się bez weryfikacji danych pożyczkobiorcy. Przy wnioskowaniu o pożyczkę online z pewnością zostaniemy poproszeni o podanie swoich danych lub zrobienie przelewu weryfikacyjnego z naszego konta osobistego. Po co instytucje finansowe weryfikują pożyczkobiorcę?

Z tego artykułu dowiesz się:

Pożyczka online a weryfikacja pożyczkobiorcy

Metody weryfikacji tożsamości pożyczkobiorcy przez instytucje finansowe

Kuszą nas oferty szybkich pożyczek online, szczególnie jeśli oferta jest tylko na dowód osobisty. Firmy pożyczkowe dwoją się i troją, aby klient mógł uzyskać dodatkową gotówkę online. Dlatego wprowadzają minimum formalności i oszczędzają czas klienta w wypełnieniu wniosku. Czasami zastanawiamy się nad tym czy forma finansowania online jest bezpieczna i po co ta dodatkowa analiza zaświadczeń czy baz BIK. Otrzymanie pożyczki nie zawsze będzie w zasięgu ręki klienta, zwłaszcza, jeśli wątpliwości wzbudzi autentyczność podawanych przez niego danych osobowych - może wówczas istnieć podejrzenie oszustwa.

Tak więc klient musi przejść weryfikację tożsamości. Może być również sprawdzony w rejestrach dłużników. Analiza jest szczególnie potrzebna w przypadku pożyczki na dowód lub bez zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu. Jest to swego rodzaju ochrona przed wyłudzeniami pieniężnymi przez oszustów, którzy mogą korzystać z kradzionego dowodu osobistego. Firma pożyczkowa musi mieć pewność, że osoba wnioskująca nie podaje się za kogoś innego lub co gorsza chce wziąć pożyczkę na inną osobę. Ponadto sprawdzenie pożyczkobiorcy w bazach daje informacje o jego rzetelności w spłacie zobowiązań.

Metody weryfikacji danych pożyczkobiorcy jest wiele. Konsument może zostać sprawdzony poprzez:

  • dane z dowodu osobistego,
  • rozmową telefoniczną,
  • wykonanie przelewu weryfikacyjnego:,
  • weryfikacja tożsamości podczas wizyty kuriera,
  • weryfikacja danych klienta poprzez logowanie w serwisach Kontomatik i Instantor.

Powiemy teraz sobie nieco więcej o tym, jak w szczegółach wygląda każda z tych metod weryfikacji.

Weryfikacja z dowodu osobistego

Jest to bodaj najprostsza metoda weryfikacyjna, sprawnie stosowana przy wnioskowaniu o pozabankowe pożyczki ratalne. W tym przypadku, kiedy znajdujemy się już na stronie firmy pożyczkowej i przystępujemy do wnioskowania musimy po prostu wpisać serię oraz numer naszej dokumentu tożsamości. Przy weryfikacji dowodu osobistego może zdarzyć się tak, że pożykodawca będzie chciał byśmy przesłali skan dowodu osobistego. Wszystko po to, aby mieć 100%, że o pożyczkę wnioskuje posiadacz dowodu, a nie złodziej.

Weryfikacja telefoniczna

W przypadku weryfikacji telefonicznej podajemy nasz numer telefonu, w celu rozmowy z konsultantem firmy pożyczkowej. Gdyby takiej rozmowy nie było, wówczas firma pożyczkowa udzielałaby zobowiązania w ciemno, nie będąc pewnym, komu go udziela i czy ta osoba nie podszywa się pod kogoś innego. Dlatego dzwoniący do nas przedstawiciel pożyczkodawcy będzie się chciał dowiedzieć:

  • czy klient ukończył 18 lat - pełnoletniość to warunek sine qua non, ale poza tym niektóre firmy mogą mieć oferty specjalnych pożyczek dla osób między 18 a 21 bądź 23 rokiem życia,
  • czy klient mieszka w Polsce - ponadto: czy na pewno posiada obywatelstwo polskie,
  • czy pożyczkobiorca ma stałe dochody - nie musi być to koniecznie umowa o pracę, mogą być dochody z innych źródeł, emerytura, a niekiedy wystarczą tylko świadczenia społeczne,
  • czy podstawowe dane klienta się zgadzają - aktywny adres e-mail, polski numer telefon, dane z dokumentu tożsamości.

Firmy, które stosują tę metodę starają się, aby rozmowa telefoniczna przebiegała sprawnie i zajęła klientowi jak najmniej czasu.

Weryfikacja przelewem weryfikacyjnym

Przelew weryfikacyjny to także metoda weryfikacji konta bankowego. Pozwala to firmie pożyczkowej zyskać pewność, że nikt nie podszywa się pod klienta. W praktyce wygląda to tak, że klient realizuje przelew ze swojego konta bankowego na konto pożykodawcy, a kwota takiego przelewu to 1 grosz albo 1 złotówka. Jest to podstawowy środek bezpieczeństwa, stosowany bardzo często.

Weryfikacja poprzez wizytę kuriera

W dobie powszechnej komputeryzacji weryfikacja poprzez wizytę kuriera wydaje się być przeżytkiem. Nie jest to wszakże procedura wnioskowania o pożyczkę online, tylko weryfikacja danych osobowych przy kurierze. Jednakże taka metoda ma również sens. Przydaje się ona osobom starszym, schorowanym bądź niepełnosprawnym. Chętnie skorzystają z niej ci klienci, którzy nie czują się dobrze w internecie oraz ci, którzy chcieliby się osobiście pojawić w placówce, ale z różnych powodów nie mogą.

Weryfikacja poprzez Kontomatik i Instator

Dość rozpowszechnionym w ostatnim czasie sposobem na weryfikację online stosowanym przez firmy pozabankowe jest korzystanie z narzędzi internetowych jak Kontomatik czy Instantor. Są to połączenia całkowicie bezpieczne dla klienta, wykorzystujące jednorazowy dostęp w celu weryfikacji tożsamości. Fakt wykorzystywania tego narzędzia przez wiele znaczących instytucji finansowych m.in. wiele banków oraz konieczność spełnienia szeregu zabezpieczeń tylko potwierdza autentyczność i gwarancje skuteczności tych narzędzi.

Jak działa pożyczka online?

Proces wnioskowania o pożyczkę online jest prosty i nie wymaga od konsumenta dużego nakładu wysiłku. Jak to działa? Pożyczkobiorca wypełnia wniosek na wybranej stronie internetowej, wysyła go i dosłownie po paru minutach dostaje decyzję w sprawie przyznania środków. Jeśli decyzja jest pozytywna, to pożyczkodawca zweryfikuje dane klienta, nastąpi podpisanie umowy i po przyznaniu pożyczki firma wykona szybki przelew pieniędzy na konto bankowe pożyczkobiorcy.

Czy jednak za każdym razem jest tak, że proces przyznawania pożyczki trwa bardzo krótko? Niestety, niekiedy cała procedura może się nieco wydłużyć. Wpływ na to mogą mieć różne czynniki. Przykładowo, jeśli wnioskujemy poza godzinami pracy firmy pożyczkowej - wieczorem czy w weekendy - to wówczas możemy oczekiwać na odpowiedź od kilku godzin do nawet 2-3 dni. Niektóre firmy pożyczkowe oferują produkty na większe sumy. Jeżeli sposób pracy pożyczkodawcy to zakłada, to wówczas w takich przypadkach również możemy oczekiwać, że czas oczekiwania odrobinę się wydłuży.

Pożyczki gotówkowe online bez weryfikacji – gdzie szukać?

Pożyczki online bez weryfikacji oczywiście znajdziemy w Internecie. Przeglądając różne oferty pożyczkowe online warto skorzystać z pomocy narzędzi internetowych typu ranking, kalkulator czy porównywarka. Dzięki temu nasza decyzja będzie trafniejsza a i ilość ofert bardziej dopasowana do nas.

Jeżeli uważamy, że weryfikacja może być dla nas uciążliwa bądź po prostu jej sobie nie życzymy, to przyjrzyjmy się dokładnemu opisowi ofert pożyczek. Niekiedy może być tak, że jedna metoda weryfikacji będzie przez nas akceptowana, a inne nie. Niektórzy uważają za uciążliwe wykonanie przelewu weryfikacyjnego, inni nie będą sobie życzyli weryfikacji zaświadczeń o dochodach. Tak więc za każdym razem, gdy widzimy ofertę pod tytułem "pożyczka bez weryfikacji", doczytajmy dokładnie czy dotyczy to braku weryfikacji w ogóle, czy też odnosi się do danego sposobu weryfikacji.

Jest jeszcze jeden sposób, o którym warto wiedzieć. Docelowo funkcjonuje on na rynku finansowym i jest przeznaczony dla osób, które praktycznie nie posiadają dobrej historii kredytowej. Mowa tu mianowicie o pożyczce bez sprawdzania klienta w Biurze Informacji Kredytowej.

Od pewnego czasu na rynku finansowym działają platformy sprzedażowe, które służą pożyczkobiorcy w wyborze oferty pożyczki, z której może skorzystać. Portalem, który wykorzystuje najlepsze cechy rynku online i offline, czyli tradycyjnych wizyt w biurze agenta jest platforma wnioskomat.com. Jej zaletą jest stosowanie narzędzi, które pozwalają na przygotowanie ofert dopasowanych do klienta. Konsument składając jeden wniosek ma pewność, że otrzyma najodpowiedniejszą ofertę, skrojoną pod jego wymagania pożyczkowe. Poza tym korzystanie z platform sprzedażowych i pośredniczących między klientem a firmą finansową nic nie kosztuje. Dodatkowo w przypadku chęci sfinalizowania umowy stacjonarnie, jak najbardziej jest możliwe spotkanie z agentem kredytowym.

Pomimo szerokiego dostępu do technologii internetowych istnieje grono osób, które nie posiadają dostępu do Internetu lub nie potrafią go obsłużyć. Wobec tego mają możliwości skorzystania z infolinii i wnioskowania przez telefon lub poprzez pomoc doświadczonego agenta kredytowego w wybranym biurze najbliżej swojego miejsca zamieszkania.

Podsumowanie

W Internecie możemy się spotkać z dużym wachlarzem ofert pożyczkowych. Kuszą nas swoją przystępnością, gdyż nie każdy ma szanse na kredyt w banku. Firmy pożyczkowe także weryfikują konsumenta, bo przecież analiza danych to bezpieczeństwo dla pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy. Wnioskując o pożyczkę tego właśnie oczekujemy od firmy pozabankowej, aby były zachowane wszelkie zasady bezpieczeństwa transakcji.

Tagi: pożyczka onlineprzelew weryfikacyjnykontomatik

Zaktualizowano: 21.01.2022

Dodano: 14.05.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top