Pożyczka online a weryfikacja pożyczkobiorcy

Opublikowano: 14 Maj 2021 Ewelina Grzegorczyk 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Pożyczki online są dostępne od ręki i bez zbędnych formalności. Jednak cała procedura nie obędzie się bez weryfikacji danych pożyczkobiorcy. Przy wnioskowaniu o pożyczkę online z pewnością zostaniemy poproszeni o podanie swoich danych lub zrobienie przelewu weryfikacyjnego z naszego konta osobistego. Po co instytucje finansowe weryfikują pożyczkobiorcę?

Pożyczka online a weryfikacja pożyczkobiorcy

Metody weryfikacji tożsamości pożyczkobiorcy przez instytucje finansowe

Kuszą nas oferty szybkich pożyczek online, szczególnie jeśli oferta jest tylko na dowód osobisty. Firmy pożyczkowe dwoją się i troją, aby klient mógł uzyskać dodatkową gotówkę online. Dlatego wprowadzają minimum formalności i oszczędzają czas klienta w wypełnieniu wniosku. Czasami zastanawiamy się nad tym czy forma finansowania online jest bezpieczna i po co ta dodatkowa analiza zaświadczeń czy baz BIK. Przecież slogany reklamowe wyraźnie zaznaczają, że pożyczka online jest bez zbędnej weryfikacji.

Przede wszystkim klient musi przejść weryfikację tożsamości. Może być również sprawdzony w rejestrach dłużników. Analiza jest szczególnie potrzebna w przypadku pożyczki na dowód lub bez zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu. Jest to swego rodzaju ochrona przed wyłudzeniami pieniężnymi przez oszustów, którzy mogą korzystać z kradzionego dowodu osobistego. Firma pożyczkowa musi mieć pewność, że osoba wnioskująca nie podaje się za kogoś innego lub co gorsza chce wziąć pożyczkę na inną osobę. Ponadto sprawdzenie pożyczkobiorcy w bazach daje informacje o jego rzetelności w spłacie zobowiązań.

Metody weryfikacji danych pożyczkobiorcy jest wiele. Konsument może zostać sprawdzony poprzez:

 • podanie danych z dowodu osobistego,
 • podanie aktualnego numeru telefonu, na który zadzwoni konsultant telefoniczny w celu potwierdzenia danych klienta, telefon jest też potrzebny do potwierdzenia danych smsem weryfikacyjnym,
 • wykonanie przelewu weryfikacyjnego: jest to symboliczna złotówka lub jeden grosz. Ważne jest to, aby konto nie było dzielone z współmałżonkiem lub nie było kontem firmowym,
 • weryfikacja tożsamości podczas wizyty kuriera,
 • weryfikacja danych klienta poprzez logowanie w serwisach Kontomatik i Instantor. W tym drugim dodatkowo zostaje sprawdzona zdolność kredytowa klienta.

Dość rozpowszechnionym w ostatnim czasie sposobem na weryfikację online stosowanym przez firmy pozabankowe jest korzystanie z narzędzi internetowych jak Kontomatik czy Instantor. Są to połączenia całkowicie bezpieczne dla klienta, wykorzystujące jednorazowy dostęp w celu weryfikacji tożsamości. Fakt wykorzystywania tego narzędzia przez wiele znaczących instytucji finansowych m.in. wiele banków oraz konieczność spełnienia szeregu zabezpieczeń tylko potwierdza autentyczność i gwarancje skuteczności tych narzędzi.

Jak działa pożyczka online?

Proces wnioskowania o pożyczkę online jest prosty i nie wymaga od konsumenta dużego nakładu wysiłku. Tym wygodniejsze jest to, że wnioskować można z domu, w wygodnym fotelu. Przyszły pożyczkobiorca powinien spełniać podstawowe kryteria wyznaczone przez firmy pozabankowe. Powinien:

 • być pełnoletni,
 • posiadać aktualny dowód osobisty oraz konto osobiste w polskim banku,
 • aktualny numer telefonu – potrzebny do kontaktu z konsultantem pożyczkowym i do weryfikacji danych,
 • posiadać dochód umożliwiający spłatę pożyczki online; akceptowalne są także inne źródła dochodu jak świadczenia socjalne lub 500+ jak również dochody z tytułu najmu.

Jak to działa? Pożyczkobiorca wypełnia wniosek na wybranej stronie internetowej, wysyła go i dosłownie po paru minutach dostaje decyzję w sprawie przyznania środków. Jeśli decyzja jest pozytywna, to pożyczkodawca zweryfikuje dane klienta, pozostanie podpisanie umowy i szybki przelew pieniędzy na konto osobiste pożyczkobiorcy.

Pożyczki gotówkowe online bez weryfikacji – gdzie szukać?

Pożyczki online bez weryfikacji oczywiście znajdziemy w Internecie. Przeglądając różne oferty pożyczkowe online warto skorzystać z pomocy narzędzi internetowych typu ranking, kalkulator czy porównywarka. Dzięki temu nasza decyzja będzie trafniejsza a i ilość ofert bardziej dopasowana do nas.

Czy to jedyne możliwości? Bez wątpienia jest ich więcej. Od pewnego czasu na rynku finansowym działają platformy sprzedażowe, które służą pożyczkobiorcy w wyborze oferty pożyczki, z której może skorzystać. Portalem, który wykorzystuje najlepsze cechy rynku online i offline, czyli tradycyjnych wizyt w biurze agenta jest platforma wnioskomat.com. Jej zaletą jest stosowanie narzędzi, które pozwalają na przygotowanie ofert dopasowanych do klienta. Konsument składając jeden wniosek ma pewność, że otrzyma najodpowiedniejszą ofertę, skrojoną pod jego wymagania pożyczkowe. Poza tym korzystanie z platform sprzedażowych i pośredniczących między klientem a firmą finansową nic nie kosztuje. Dodatkowo w przypadku chęci sfinalizowania umowy stacjonarnie, jak najbardziej jest możliwe spotkanie z agentem kredytowym.

Pomimo szerokiego dostępu do technologii internetowych istnieje grono osób, które nie posiadają dostępu do Internetu lub nie potrafią go obsłużyć. Wobec tego mają możliwości skorzystania z infolinii i wnioskowania przez telefon lub poprzez pomoc doświadczonego agenta kredytowego w wybranym biurze najbliżej swojego miejsca zamieszkania.

Podsumowanie

W Internecie możemy się spotkać z dużym wachlarzem ofert pożyczkowych. Kuszą nas swoją przystępnością, gdyż nie każdy ma szanse na kredyt w banku. Firmy pożyczkowe także weryfikują konsumenta, bo przecież analiza danych to bezpieczeństwo dla pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy. Wnioskując o pożyczkę tego właśnie oczekujemy od firmy pozabankowej, aby były zachowane wszelkie zasady bezpieczeństwa transakcji.

Zaktualizowano: 14.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (7)


 • Avatar kwiatek_pl

  kwiatek_pl
  19.06.2021 17:58:17

  skorzystałam z ofert pozyczek nieraz i jestem zadowolona, w banku wiele razy nie dostałam a szybką pożyczkę bez problemu

  Odpowiedź
 • Avatar grot

  grot
  12.06.2021 21:28:04

  jeszcze 20 lat temu to można było się przejechać na tych pozyczkach a spłacało się raz tyle, nikt wtedy tak nie weryfikował niczego, dawali każdemu jak leci. Widze, ze dziś się pilnują może i dobrze przynajmniej człowieka nie oszukują

  Odpowiedź
 • Avatar klawesyn

  klawesyn
  07.06.2021 17:34:27

  które firmy pożyczkowe maja oferty gdzie nie trzeba tak dużo splacac??

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor klawesyn
  07.06.2021 19:47:27

  Kalkulator pożyczek online wnioskomat.com – tutaj znajduje się aktualna oferta wielu firm pożyczkowych.

 • Avatar oli

  oli
  06.06.2021 13:48:53

  faktycznie sprawdzają dane, ale tez czy ktoś nie zalega gdzies

  Odpowiedź
 • Avatar adek

  adek
  16.05.2021 08:54:44

  brałem pozyczke w jednym parabanku i tyle zapłaciłem ze już nie chce korzystać

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor adek
  16.05.2021 10:58:55

  W jednym z naszych wpisów na blogu dokładnie wyjaśniamy czym jest bank a czym parabank i na co warto zwrócić uwagę, aby nie mieć negatywnych doświadczeń. https://wnioskomat.com/blog/pozyczki-pozabankowe-jako-alternatywa-dla-bankow-uregulowania-prawne-roznice-finansowania-i-bezpieczenstwo

Top