Ochrona przed wyłudzeniami - praktyczne narzędzia

Opublikowano: 03 Sie 2021 Agata Dymara 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Przestępstwo wyłudzenia kredytu jest przestępstwem finansowym, inaczej zwanym oszustwem kapitałowym lub gospodarczym. Kwestię wyłudzenia kredytu lub pożyczki definiuje kodeks karny w art. 297. Tam możemy się dowiedzieć, iż wyłudzeniem kredytu nazywamy wszelkie działania, które mają na celu uzyskanie finansowania od banku lub instytucji pożyczkowej w nieuprawniony sposób.

Wyłudzić kredyt można na osobę trzecią, poprzez podszywanie się, używanie skradzionych lub podrobionych dokumentów lub też na siebie np. fałszując zaświadczenie z zakładu pracy, w którym zawyżamy np. osiągane dochody. Z raportu Związku Banków Polskich możemy dowiedzieć się, że w 2020 roku miało miejsce ponad 6 tysięcy wyłudzeń na kwotę 235,8 mln złotych i tak naprawdę proceder ten od wielu lat pozostaje na tym samym poziomie. Na szczęście nie jesteśmy pozostawieni sami sobie, mamy do dyspozycji kilka narzędzi, o których dzisiaj Wam napiszemy.

Ochrona przed wyłudzeniami - praktyczne narzędzia

Lista ostrzeżeń KNF

Pierwsze z nich to lista ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego. KNF jest to organ, który ma za zadanie zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo, stabilność, przejrzystość oraz poprawne funkcjonowanie  sektora finansowego. W ramach tych działań, powstała lista ostrzeżeń, gdzie KNF umieszcza instytucje, w sprawie których złożono do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Warto tu dodać, że w spisie mogą znaleźć się również podmioty, które nie są nadzorowane przez KNF, ale są podejrzane o złamanie konkretnych przepisów.

Oczywiście warto tu podkreślić słowo podejrzana i pamiętać, że lista ta ma charakter informacyjny, jednak myślę, że kiedy napotykamy na taką firmę powinna w głowie zaświecić nam się czerwona lampka ostrzegawcza. „Czarna lista” KNF to narzędzie, dzięki któremu możemy ustrzec się przed nieuczciwymi praktykami firm. Na rynku istnieją także usługi, które oferują nam ochronę naszych danych osobowych i zapobiegają wyłudzeniom kredytów na nasze dane.

ALERT BIK

Jest to usługa, która powiadamia nas smes-em, gdy do BIK wpłynie zapytanie o nasze dane lub gdy ktoś zapyta o Nas w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor.

Zastanawiacie się jak to ma uchronić nas przed wyłudzeniem? Już odpowiadam. Banki i instytucje pozabankowe przy wnioskowaniu przez nas o kredyt w większości przypadków weryfikują klientów w bazach dłużników, więc jeśli nie składaliśmy wniosku o finansowanie, a otrzymamy informację o tym, że zostało złożone zapytanie do BIK lub BIG InfoMonitor, możemy przypuszczać, że ktoś próbuje na nasze dane wyłudzić kredyt. Usługa ta oprócz ochrony przed wyłudzeniem, informuje nas również o naszych zaległościach w spłatach czy zamknięciu kredytu.

Można ją włączyć poprzez wypełnienie formularza na stronie Biura Informacji Kredytowej, a następnie potwierdzenie tożsamości przelewem weryfikacyjnym oraz opłacenie abonamentu. Sama usługa Alert BIK kosztuje 24 zł rocznie. To 2 złote miesięcznie za ochronę naszych danych.

Chroń PESEL

Jest to kolejna usługa dostępna na rynku i działa ona bardzo podobnie, jak opisywany powyżej alert BIK, z tą różnicą, że tutaj dostajemy powiadomienie w momencie, gdy nasz PESEL jest wykorzystywany w jakiejkolwiek instytucji, która wykona odpytanie w bazie KRD BIG S.A. Usługa ta jest kompleksowa, ponieważ, kiedy otrzymamy taki sms a to nie my wnioskujemy o kredyt, mamy do dyspozycji numer alarmowy, gdzie możemy porozmawiać z doradcą, który ma wiedzę z zakresu oszustw internetowych. Dodatkowo w razie potrzeby, czyli kiedy będziemy zmuszeni do wyjaśnienia sprawy wyłudzenia, zostanie nam zapewniona pomoc prawna lub – jeżeli zorganizujemy ją sami – firma zwróci nam jej koszt.

W swojej ofercie usługa posiada wiele opcji dodatkowych takich, jak: sprawdzanie wiarygodności danej firmy w Krajowym Rejestrze Długów albo informacja, kto w ciągu roku wykorzystywał nasz PESEL w tej bazie. Ponadto możliwe jest nadzorowanie wypłacalności naszego pracodawcy lub kontrahenta. Samą usługę możemy aktywować na stronie internetowej chronpesel.pl. W zależności od zakresu usług proponowane nam są 3 pakiety: dwa roczne w cenach 170 oraz 380 zł oraz miesięczny w kwocie 59.99 zł.

Bezpieczny PESEL  

Kolejny sposób na ochronę przed wyłudzeniami to Usługa Bezpieczny PESEL. Działa ona  na trochę innej zasadzie, niż dwie poprzednie. Tutaj nie dostajemy powiadomień o tym, kiedy ktoś próbuje wziąć z użyciem naszych danych kredyt, ale zastrzegamy go, co jest równoznaczne z tym, iż w bazie CRIF pojawia się informacja o tym, że nie zamierzamy ubiegać się o żadne pożyczki.

Usługa ta daje również możliwość Zastrzeżenia numeru PESEL w przypadku utraty dokumentu tożsamości. Pomysłodawcą takich rozwiązań jest baza CRIF Sp. z o.o. p  i jest to usługa całkowicie darmowa. Zarówno zgłoszenie zastrzeżenia numeru PESEL, jak i cofnięcie jest bezpłatne, Pamiętać jednak musimy, że jest to baza, w której uczestniczą wyłącznie firmy pożyczkowe. Banki nie mają dostępu do zgromadzonych w nim informacji. Usługę włączyć można na stronie www.bezpiecznypesel.pl/ polega na wypełnieniu internetowego formularza i przesłaniu go do firmy wraz z skanem dowodu osobistego.

Podsumowanie

Niestety takie praktyki, gdzie przestępcy próbują okraść nas na różne sposoby, czy to wyłudzając dane czy podszywając się pod osobę trzecią w celu osiągnięcia korzyści materialnych nie są rzadkością. Dobra informacja jest taka, że możemy mieć wpływ na nasze bezpieczeństwo a korzystając  z dostępnych narzędzi możemy ograniczyć ryzyko i szybko reagować na wyłudzenia. Uczmy się bronić przed nieuczciwymi praktykami.

Tagi: bikknfalert bikpesel

Zaktualizowano: 15.09.2021

Dodano: 03.08.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top