Jak podał Główny Urząd Statystyczny PKB Polski w 2024 r. wzrosło o 2,9 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Jest to dość mocna poprawa względem 2023 r., kiedy to gospodarka wyhamowała do 0,1 proc. wzrostu PKB. W IV kwartale 2024 r. wzrost wyniósł w stosunku rok do roku 3,2 proc.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Polska gospodarka wzrosła głównie dzięki temu, że konsumpcja prywatna i publiczna rosła w zadowalającym tempie o 3,8 i 3 proc. Trochę słabiej wypadły na tym tle inwestycje. Przy czym nie wolno zapominać o tym, że w 2024 r., pomimo tego, że zwiększono płacę minimalną (do 4300 zł) oraz kwotę świadczenia na dziecko (do 800 zł), to gospodarstwa domowe przejawiały większą tendencję do oszczędzania niż konsumowania środków finansowych.
Warto w tym miejscu dodać, że ostateczny wynik jest nieco gorszy od tego, którego spodziewał się rząd. Przygotowując ustawę budżetową, koalicja sądziła, że wzrost w 2024 r. wyniesie ok. 3,1 proc.
Wzrost polskiego Produktu Krajowego Brutto na tle Europy wypada bardzo dobrze. W strefie euro, w 2024 r. wzrost PKB wyniósł zaledwie 0,8 proc., ale w porównaniu z krajami środkowo-wschodnimi także wypadamy znakomicie. Z wynikiem 2,9 proc. jesteśmy lepsi chociażby od Litwy (2,3 proc,), Bułgarii (2,2 proc.), Czech (1 proc.) czy Węgier (0,9 proc.). Lepszym wynikiem od nas może poszczycić się Chorwacja - to wzrost PKB o 3,5 proc.
Wiele wskazuje na to, w pierwszej połowie 2025 roku wzrost gospodarczy przekroczy 3 proc., natomiast w drugiej połowie może to być już więcej niż 4 proc. Trzeba jednak zachować rozwagę w szacowaniu tego wyniku. Pamiętajmy, że wciąż trwa konflikt na Ukrainie. Do tego dochodzą niepokoje na Bliskim Wschodzie. Gdyby tego było, po wyborach prezydenckich w USA i ponownej wygranej Donalda Trumpa pojawiły się na świecie niepokoje związane z wpływem prezydenckiej administracji na globalną ekonomię.
Natomiast w przypadku innych państw europejskich przewidywany na 2025 rok wzrost nie będzie wcale duży. Prawdopodobnie wyniesie on niecałe 1 proc. choć nie wszędzie - przykładowo w Niemczech ma być to zaledwie 0,5 proc.
Ciekawią Cię inne dane gospodarcze podsumowujące 2024 rok? Koniecznie sprawdź także tego newsa: Upadłości konsumenckie w 2024 roku - skala problemu i jego przyczyny.
Dodano: