Polecenie przelewu a polecenie zapłaty

Opublikowano: 09 Lis 2021 Sylwia Chrószcz 3 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Mimo, iż polecenie przelewu oraz polecenie zapłaty brzmią bardzo podobnie i oba należą do kategorii rozliczeń pieniężnych bezgotówkowych dokonywanych realizowanych za pośrednictwem banków tak naprawdę są to dwie różne usługi bankowe.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są różnice miedzy poleceniem przelewu a poleceniem zapłaty, 
  • na czym polega polecenie zapłaty, 
  • na czym polega polecenie przelewu. 
Polecenie przelewu a polecenie zapłaty

Co to jest polecenie przelewu?

Jest to dyspozycja wydana dla banku do wykonywania transakcji przelewu z naszego konta bankowego, na określoną przez nas kwotę, na określony rachunek oraz w określonym czasie. Najbardziej popularnym poleceniem przelewu jest stałe zlecenie, gdzie w swojej bankowości internetowej, lub w banku ustawiamy cykliczny przelew, który jest dokonywany automatycznie w zdefiniowanym przez nas wcześniej terminie.

Stałe zlecenie najlepiej sprawdza się tam, gdzie comiesięcznie płacimy te same kwoty na przykład ratę pożyczki czy czynsz. Wystarczy, że określimy dzień, w którym przelew ma być wykonany, długość trwania stałego przelewu, i co najważniejsze kwotę jaką chcemy cyklicznie przelewać i już przez cały okres spłaty musimy „martwić się” jedynie o to, aby na koncie znalazły się środki, żeby stałe zlecenie było możliwe do zrealizowania.

Co to jest polecenie zapłaty?

Jeśli chodzi o drugi rodzaj transakcji, czyli polecenie zapłaty, mimo, iż nazwa brzmi podobnie forma realizacji jest inna. Nasz rachunek bankowy jest co miesiąc obciążany określonymi kwotami wobec wierzyciela na podstawie jednorazowej zgody, a wierzyciel np. firma telekomunikacyjna czy nasz dostawca energii wyznacza kwotę obciążenia.

Różnica między poleceniem przelewu a poleceniem zapłaty

W poleceniu przelewu ustalamy ją sami i jest stała przez cały okres trwania zlecenia, tak w przypadku polecenia zapłaty to nie my ustalamy kwotę, która zostanie pobrana z naszego konta.

Spytacie jak to? Już spieszę z odpowiedzią. Jeśli na przykład comiesięcznie kwota mojego czynszu jest stała i mogę ustawić na nią stałe zlecenie, tak na przykład kwota rachunku za prąd ulega zmianie w zależności od tego jakie będzie miesięczne zużycie. Aby dokonać polecenia zapłaty, upoważniamy wierzyciela - w tym wypadku naszego dostawcę prądu - do obciążenia naszego rachunku kwotą, która zmienia się wraz z zakresem oferowanych usług. Polecenie zapłaty jest również rozwiązaniem, wykorzystywanym czasami przez firmy ubezpieczeniowe, które proponują ten sposób płatności, aby odciążyć klienta od konieczności pamiętania o przelewie.

Słowa podobne, ale znaczenie inne

Jak sami widzicie, mimo, że nazwy tych transakcji bankowych brzmią podobnie i wydawać by się mogło, że niewiele je różni, działają na zupełnie innych zasadach. Jeśli w pierwszym przypadku kwotę ustalamy my, tak w drugim przypadku wyznacza ją wierzyciel i to on określa sumę pieniędzy, która zostanie pobrana z naszego konta.

Tagi: polecenie zapłatypolecenie przelewukonto bankowe

Dodano: 09.11.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top